Wiedeń. Tam zjesz sznycel, ale na kawę po wiedeńsku nie licz

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 12:04
Wiedeń kojarzy nam się z piękną muzyką, cudowną architekturą, tajemnicami, sznyclem po wiedeńsku i kawą. Ciekawostką jest, że w Wiedniu kawy po wiedeńsku nie dostaniemy. 
Na wiedeńskich ulicach ustawiane są wielkie wielkanocne jaja
Na wiedeńskich ulicach ustawiane są wielkie wielkanocne jajaFoto: shutterstock/mihai marginean
  • Elwira Rudecka i Anna Hofstätter swoje życia związały z Wiedniem. Zachęcają też do zwiedzania tego miasta. 
  • Wiedeń to światowa stolica muzyki. Najważniejsze muzyczne wydarzenie to noworoczny koncert Filharmoników Wiedeńskich, ale i w czasie Wielkiej Nocy nie zalega cisza. 
  • Narodowym daniem Austriaków jest sznycel wiedeński. Na świątecznym stole najczęściej znajdziemy zaś kaczkę lub szynkę w chlebie. 
  • Warto pamiętać, że w stolicy Austrii pije się melange, a nie kawę po wiedeńsku. 

Elwira Rudecka i Anna Hofstätter swoje życia związały ze stolicą Austrii. Dziś zapraszają do odkrywania tajemnic tego pięknego europejskiego miasta. Są autorkami książki "Nieprzewodnik, czyli wiedeńskie dyrdymały". 

- Ja trafiłam tu jako podlotek, z rodziną - przyznaje Elwira Rudecka. - Wszyscy oczekują jakiejś historii dramatyczno-miłosnej. A tu jest prozaicznie: wsadzili mnie do auta, przywieźli i posłali do szkoły. Nie wróciłam do Polski dlatego, że dla mnie tzw. powrót byłby drugą emigracją. Ja znacznie dłużej przebywam w Austrii, niż żyłam w Polsce. 

Anna Hofstätter przyjechała do Wiednia zaraz po studiach. - Mój plan był taki: jadę na rok, uczę się języka i wracam do kraju podbijać polski rynek - opowiada. Nie wróciła, została w Wiedniu. 

Wiedeń stolica muzyki

Wiedeń uważany jest za światową stolicę muzyki. - Muzyka jest tu doceniana, żyjemy nią, kochamy ją. Jest tu mnóstwo organizacji muzycznych, chórów, orkiestr - zdradza Elwira Rudecka. - O tym, że to właśnie Wiedeń jest światową stolicą muzyki, może świadczyć fakt, że kiedy budowano Ring, okazały bulwar w centrum Wiednia, to pierwszym państwowym budynkiem, jaki kazał wybudować Franciszek Józef, była Opera Wiedeńska, nie parlament, nie ratusz. 

Muzyka rozbrzmiewa w każdym zakątku austriackiej stolicy. Jest obecna na ulicach, placach, na deptakach. Nawet na stacjach metra są małe sceny, gdzie początkujący artyści mogą próbować swoich sił. 


Posłuchaj
18:47 czwórka święta z czwórką 31.03.2024 austria 15.14.mp3 Elwira Rudecka i Anna Hofstätter opowiadają o Wiedniu (Święta z Czwórką/Czwórka)

 

Mówiąc o Wiedniu, nie możemy też zapomnieć o Ludwigu van Beethovenie czy Franciszku Szubercie. 

- Najsłynniejszym wiedeńskim wydarzeniem muzycznym jest noworoczny koncert Filharmoników Wiedeńskich. Jednak tu koncerty są codziennie - podkreślają goście Marty Hoppe. - Teraz, w czasie Wielkanocy, w tym szczególnym okresie dla katolików, wiele koncertów odbywa się w kościołach. One nawiązują do tematyki świąt. Jednak drugiego koncertu tak spektakularnego, jak ten noworoczny, nie ma. 


Co możemy zjeść w Wiedniu?

Pierwszym daniem, które zazwyczaj przychodzi do głowy, gdy myślimy o kuchni austriackiej, jest sznycel po wiedeńsku.

- To narodowa potrawa Austriaków. Nie ma niedzieli bez sznycla - mówi Anna Hofstätter. - Należy pamiętać, że sznycel nie jest kotletem schabowym, to kotlet przygotowany z cielęciny.

Popularny w Austrii jest także mocny, ciemny, paprykowy gulasz, danie węgierskie. Nie zostanie on jednak zaserwowany na wielkanocnym stole - wtedy króluje kaczka albo szynka w cieście. - Taką szynkę najpierw gotujemy, następnie oblepiamy ciastem chlebowym i pieczemy w piekarniku - opowiada gość Czwórki. - Oczywiście obowiązkowo podaje się ją z chrzanem. 

Zabawą wielkanocną Austriaków jest stukanie się przy stole wielkanocnymi jajkami. Jajkiem uderzamy o jajko przeciwnika. Ten, którego jajko przetrwa starcie - wygrywa. 

Na kawę po wiedeńsku nie jedź do Wiednia. Tam króluje melange

- W Wiedniu nie dostaniemy kawy po wiedeńsku. My chodzimy na melange, to mocna kawa, którą zalewa się lekko podgrzanym mlekiem. Dostaniemy ją tylko Wiedniu - zdradza Elwira Rudecka. - Wiedeńczycy zdają sobie sprawę, że we Włoszech czy w Kolumbii mają lepszą kawę, a we Francji szykowniejsze kawiarnie. Ale to jednak wiedeńczycy mają coś, co docenili eksperci, a UNESCO umieściło na światowej liście dziedzictwa narodowego, czyli "wiedeńskie życie kawiarniane". Tu na kawę trzeba mieć czas, pośpiech w kawiarniach wiedeńskich nie jest mile widziany. 

Czytaj także:

Do melange warto zamówić struclę serową lub jabłkową albo tort Sachera. Ten tor to przysmak austriackich domów. Na wielkanocnym stole też się pojawia, obok np. tortu Esterhazy, rolady z morelami czy biszkopta z bitą pianą. 

Spacer po Wiedniu

Stolica Austrii jest przepiękna, ma cudowną architekturę, ale i dużo zieleni. W samym centrum są 52 parki, najpopularniejszy z nich to park Miejski, ale są też parki: Zamkowy, Cesarski, Ludowy. - Polecam spacer po Lasku Wiedeńskim. Można go odwiedzać o każdej porze roku. Tam też jest Otto Wagner Villa, gdzie mieści się muzeum i można oglądać prace współczesnych artystów - poleca Anna Hofstätter. 


Ciekawą, alternatywną dla klasycznego zwiedzania Wiednia propozycją jest wybranie jednego z 12 miejskich szlaków turystycznych. Elwira Rudecka szczególnie poleca ścieżkę nr 1A, która prowadzi przez winnice. 

***

Tytuł audycji: Święta z Czwórką

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Elwira Rudecka, Anna Hofstätter (autorki książki "Nieprzewodnik, czyli wiedeńskie dyrdymały")

Data emisji: 31.03.2024

Godzina emisji: 15.14

pj/wmkor

Czytaj także

Wiedeńskie muzea i galerie oczarują każdego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 14:32
Stolica Austrii wspaniale łączy historię i nowoczesność. Dotrzeć tam można z Polski szybko i na wiele sposobów. Oferta kulturalna, jaką może pochwalić się Wiedeń, może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń