Pozasezonowe kierunki podróży. Shoulder season - podróżowanie na przekór

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 16:24
Wakacje za nami, więc przyszedł czas na tzw. shoulder season, pod którym kryje się podróżowanie poza sezonem, który gwarantuje nieco luzu na popularnych turystycznych szlakach. Jakub Juszyński poleca niecodzienne pozasezonowe kierunki podróży. 
Podróżowanie poza sezonem może być niezwykle atrakcyjne
Podróżowanie poza sezonem może być niezwykle atrakcyjneFoto: matsiukpavel/Shutterstock
  • Termin "sholder season" powstał w latach 60. XX wieku. Oznacza podróże poza sezonem. 
  • W takie eskapady warto wybrać się właśnie teraz. 
  • Możemy zwiedzać Europę. Coraz bardziej popularne robią się Skandynawia i Bałkany, ze wskazaniem na Czarnogórę czy Albanię. 
  • Warto też pomyśleć o przedświątecznych podróżach. Wtedy skorzystamy z przedświątecznych jarmarków, a wyjazd na pewno będzie tańszy. 
  • Planując podróż poza sezonem sprawdźmy pogodę, kuchnię, w jakich dniach czynne są np. muzealne placówki, które chcemy odwiedzić. 

Pozasezonowe kierunki podróży. Czym jest shoulder season?

Pojęcie "shoulder season" powstało w latach 60. XX wieku. Nie ma jednak jednoznacznego wytłumaczenia skąd wzięła się ta nazwa. Niektórzy "shoulder season" nazywają takim okresem przejściowym, inni mówią, że to czas podróżowania, gdy nasze ramiona (z ang. shoulder) już okrywamy, bo nie ma już wielkiego słońca. 

- Ja określenie "shoulder season" słyszę rzadko, ale go używam - mówi Jakub Juszyński, podróżnik, autor bloga tymrazem.pl. - W tym określeniu chodzi o to by wyjść z mainstreamu, podróżować taniej, w niepopularnym terminie. Można tu włączyć wyjazdy wrześniowe, czerwcowe, przed głównym sezonem, ale też terminy przedświąteczne. To nurt wyjazdów na przekór. 

Gdzie jechać poza sezonem?

Czwórkowy gość podkreśla, że podróżowanie poza sezonem gwarantuje nam mniejszy ruch turystów, brak tłoku na szlakach. Często z takimi wycieczkami łączą się tanie loty, tanie hotele. - Od września do listopada możemy taniej zwiedzić całą Europę. 


Posłuchaj
17:20 czwórka kto pytał 07.10.2023.mp3 O podróżach poza sezonem opowiada Jakub Juszyński (Kto pytał?/Czwórka)

 

Ostatnio bardziej popularnymi kierunkami stają się: 

- Skandynawia jest coraz bardziej modna, ale trzeba pamiętać, że to drogie kraje. Możemy jednak zdecydować się na noclegi w pensjonatach, agroturystykach, co pozwoli nam zaoszczędzić - mówi gość Czwórki. - Przyciąga nas natura tego regionu, szlaki nie do końca odkryte przez turystów. To też odpowiedź na potrzebę podróży w nieznane. Podobną popularnością cieszą się kraje nadbałtyckie. 

Gdzie podróżować przed świętami? 

W nurt "shoulder season" wpisują się też podróże przedświąteczne. Gdy wszyscy myślą o świętach, my wsiadamy w samolot i lecimy w dal. - Moim rekordem wyjazdowym było 10 dni w Wenezueli. Wracaliśmy z tego wyjazdu właśnie w wigilię - zdradza Jakub Juszyński. - Cena tego wyjazdu była niezwykle atrakcyjna. 

Dobrymi kierunkami na grudniowy przedświąteczny czas są także kierunki europejskie, jak: Grecja, Turcja, Włochy. - Tu jest jednak pewne zagrożenie. Poza sezonem niektóre obiekty bywają zamknięte lub w remoncie - ostrzega. 

Plan podróży poza sezonem

Decydując się na zagraniczny wyjazd poza sezonem warto go dokładnie, ale elastycznie, zaplanować. - Warto zapoznać się z pogodą w miejscu, do którego się wybieramy - poleca podróżnik. - Myślmy też o naszym żołądku, jeśli źle znosimy zmianę jadłospisu. W przypadku Skandynawii można zapoznać się z kalendarzem zórz polarnych, by zwiększyć swoje szanse na dostrzeżenie tego zjawiska. 

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

Jakub Juszyński podpowiada też, że warto sprawdzić w jaki dni czynne są muzea, które chcemy odwiedzić. W wielu europejskich krajach poniedziałek w placówkach muzealnych jest dniem wolnym od pracy. - Sprawdźmy też kalendarz świąt danego kraju, byśmy nie ruszyli na city break, gdy wszystko będzie zamknięte - poleca. 

Podróżując poza sezonem na pewno spotkamy mniej turystów, ale możemy zderzyć się ze szkolnymi wycieczkami. 

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Jakub Juszyński (podróżnik, autor bloga tymrazem.pl)

Data emisji: 07.10.2023 

Godzina emisji: 13.15

pj/ans

Czytaj także

Tirana - miasto z komunistyczną duszą

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 11:50
Bałkany - to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunek wakacyjnych podróży. Tym razem z Roksaną Nowak, autorką bloga "Albania po polsku", odwiedzamy Albanię i miasto, które zdecydowanie różni się od popularnych wśród turystów kurortów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady jesienią. Znajdziesz tam wiele dzikich miejsc

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 12:00
Jesienne barwy gór przyciągają w Bieszczady wielu turystów - których większość kieruje się na połoniny, Wetlińską i Cyrańską - ale te góry wciąż kryją wiele dzikich, nieodkrytych miejsc, które warto poznać. 
rozwiń zwiń