Albania: tam lepiej nie zakładaj zegarka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 07:00
– To kraj, co do którego można mieć dwa rodzaje uczuć: można ją albo pokochać, albo znienawidzić – mówi Andrzej Pasławski, podróżnik i fotograf, który sam siebie żartobliwie określa"recydywistą", bo jak wyliczył, w Albanii był już 28 razy.
Audio

Piękne plaże i całkiem dobre drogi – mało kto chyba myśli w ten sposób o Albanii. Krążą za to raczej stereotypy, że jest to kraj egzotyczny i niebezpieczny. Nic bardziej mylnego.

– Jestem leniuchem, bałaganiarzem i ciepłolubem, może dlatego właśnie wybrałem Bałkany – zwierza się Pasławski. – Stamtąd pochodzi także moje ulubione powiedzenie: co masz zrobić dziś, zrób pojutrze. Wspaniałe!

Przed wyjazdem do Albanii znajomi ostrzegali go: "jedziesz z żoną i małymi dziećmi, a tam rządzi mafia, wszyscy mają broń i nie zawahają się jej użyć. Zgwałcą ci żonę, porwą dzieci, a samochód ukradną" .
– To był 2005 rok – wspomina swój pierwszy wyjazd do Albanii Pasławski. – Nic złego nie miało miejsca, a ja wciąż tam wracam: dla pięknej przyrody, po odpoczynek, po to, by móc zdjąć zegarek.

Albania to także raj dla użytkowników samochodów terenowych. Bezdroży jest tam bowiem pod dostatkiem. – Jeśli ktoś chce zobaczyć prawdziwie wolny kraj, powinien się tam wybrać – mówi Pasławski. – Nie ma tam bowiem ani szlabanów, ani zakazów.

Dowiedz się więcej o Albanii, posłuchaj całego nagrania ze studia Czwórki.

Na audycję "4 do 4" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku po godz. 16.

Czytaj także

Góry, jeziora i... dzika puszcza w sercu Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 18:10
Planując wakacyjny wyjazd do Austrii wcale nie trzeba rezygnować z nart i snowboardu. Można szusować na lodowcach. Ci, którzy wolą letnie klimaty też jednak znajdą coś dla siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa na wakacje: multikulturowość Wilna

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 08:20
Co warto zobaczyć na Litwie, oprócz zabytków z Wilna? Do zwiedzania tego wyjątkowego kraju w Czwórce zachęcał Romuald Mieczkowski, wilnianin, przewodnik, pisarz, poeta, świetnie znający wszystkie zakamarki tego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tropem najśmieszniejszego Mongoła

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 12:00
Mongolia to ogromne rzeki, wielobarwne stepy i niezwykłe Ułan Bator. – Zabytki mają to do siebie, że stają się ruinami – tłumaczy Bilguun Ariunbaatar. – A Matka Natura dba o swoje, więc przyroda jest nietknięta, i to jest w tym kraju najfajniejsze.
rozwiń zwiń