Jarmarki bożonarodzeniowe. Gdzie są najpiękniejsze?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 14:00
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga późnego średniowiecza i wywodzi się z krajów niemieckojęzycznych. Dziś jarmarki odbywają się na całym świecie, a w tych najpiękniejszych można poczuć się jak w bajce. W polskich miastach jarmarki działają także po świętach - na przykład we Wrocławiu, w Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie. My przyglądamy się także tym z innych krajów. 
Jarmark świąteczny we Frankfurcie - 2017 rok
Jarmark świąteczny we Frankfurcie - 2017 rokFoto: Ingus Kruklitis/Shutterstock.com

Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy odbył się w Monachium, w 1310 roku, potem zwyczaj dotarł do innych europejskich państw oraz do Stanów Zjednoczonych i Kanady. 

Christkindlesmarkt. "Tu mógłby mieszkać Mikołaj"

Jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech odbywa się w Norymberdze. Turyści, którzy w tym czasie odwiedzą to miasto, mają okazję spróbować tradycyjnych świątecznych dań i kupić lokalne rękodzieło. - Christkindlesmarkt to 180 straganów, ozdobionych frankońską czerwono-białą tkaniną, z dekoracjami świątecznymi oraz smakołykami takimi jak słynne norymberskie pierniki, pieczone kiełbaski i tradycyjne grzane wino - opowiada Ada Janiszewska. - Wizyta na jarmarku to także szansa, żeby poznać historię samego miasta. Norymberga leży na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok. Będąc tam, miałam wrażenie, że to właśnie w Norymberdze mieszka Mikołaj. Wśród innych atrakcji są wspaniały gotycki kościół Świętego Wawrzyńca z jednymi z największych organów w Europie, Zamek Cesarski oraz "Piękna Fontanna", która, według legendy, daje dostatek i pomyślność na nowy rok. Każdego roku, przed pandemią, Christkindlesmarkt odwiedzało ponad 2 mln turystów.

Wiedeń. Potentat jarmarkowej branży

Wiedeń ma aż 12 jarmarków bożonarodzeniowych. - Największy znajduje się na placu przed ratuszem i ma ponad 150 straganów. Kupimy tu prezenty, pamiątki i rękodzieło z drewna i ze szkła oraz tradycyjne wiedeńskie wypieki, w tym strudle - wymienia autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Największą atrakcją jarmarku jest lodowisko o powierzchni 4000 m2. Klimat świąteczny dopełnia przeogromna, błyszcząca tysiącem światełek choinka, która każdego roku przywożona jest z innego landu. Inne wiedeńskie jarmarki to m.in. jarmark na Maria-Theresien-Platz oraz jarmark bożonarodzeniowy przy Stephansplatz, który bardziej skłania do refleksji niż do zakupów.

Posłuchaj
12:51 CZWÓRKA Stacja Kultura - jarmarki 29.12.2021.mp3 Gdzie są najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe na świecie? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Posłuchaj także:

Niemiecka tradycja w Chicago

Amerykańskie miasto znane jest z niemieckiego dziedzictwa, nic więc dziwnego, że tamtejszy jarmark organizowany jest według niemieckiej tradycji i nawiązuje do jarmarku z Norymbergi. - Wygląda to tak, jakby Europa na chwilę przeniosła się za ocean. Jarmark działa od 1996 roku i oferuje atrakcje kulturalne. Nie tylko te amerykańskie, ale też niemieckie - podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo. - Co więcej, w tym czasie do Chicago przyjeżdżają niemieccy wystawcy i oferują gościom same rarytasy: kiełbaski, strudle i słynne napoje rozgrzewające. Ale największym zainteresowaniem cieszą się gigantyczne i bardzo kolorowe cukierki-lizaki.

CHRISTMAS in CHICAGO / Chicago 4K

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Wyjechała ze Szwajcarii w beskidzką głuszę. "Celebruję w życiu momenty"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 13:59
Opowiadamy o ludziach, którzy porzucili miejskie życie, by przenieść się na wieś i tam zacząć nowy etap. Teraz pojawiliśmy się w Małopolsce, gdzie mieści się "Oldschool Hollyday". Jego właścicielką jest Renata Kilińska, architekt, pracująca m.in. w Szwajcarii. Stworzyła miejsce, w którym "celebruje się momenty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czar Podlasia - magia ziół i natury

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 12:09
By zbliżyć się do natury, poznać dawne drewniane budowle, setki ziół wykorzystywanych w czarach i lecznictwie, warto wybrać się na Podlasie. Podlaski Ogród Botaniczny i jego sąsiedztwo odkrywa przed nami wiele dawnych tajemnic. 
rozwiń zwiń