Z motywem śniegu - jakie filmy obejrzeć w długie zimowe wieczory?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 15:40
Jak wiadomo żadna zima i święta nie mogą obyć się bez śniegu. Śnieg stanowi scenerię wielu produkcji, a my w Czwórce omawiamy niektóre z nich.
W audycji podpowiadamy, jakie filmy z motywem zimy obejrzeć.
W audycji podpowiadamy, jakie filmy z motywem zimy obejrzeć.Foto: shutterstock/
  • W Czwórce zapraszamy na przegląd filmów z motywem zimy w tle. 
  • Zestawienie najlepszych zimowych hitów przygotował Dawid Muszyński z portalu naEkranie.pl.

Pierwszy śnieg spadł, rozpoczął się grudzień - zaczynamy więc zimowy sezon. Zima jako tło pojawia się w wielu filmach, wyboru kilku z nich dokonał dla Czwórki Dawid Muszyński z portalu naEkranie.pl.

Nasze zestawienie filmów o zimowym klimacie otwiera film Wojciecha Smażowskiego "Dom zły". To dość ponury film, któremu daleko do świątecznego nastroju. Jednak jak podkreśla dziennikarz, jego akcja rozgrywa się zimą w chacie spowitej śniegiem, "gdzie żywej duszy dookoła nie ma".


Z lodowiskiem i motywem śniegu - "Potężne kaczory" w akcji

Dużo śniegu zobaczymy także w komedii "Potężne kaczory", skierowanej do młodzieży. To opowieść o grupie młodocianych, która nie potrafi grać w hokeja, ale dostaje nowego trenera, którego gra Emilio Estévez. - On jako prawnik zostaje tam zesłany za złe zachowanie, jakim było prowadzenie pod wpływem alkoholu. W ramach swojej kary zostaje mu przydzielona grupa młodzieży i w ramach prac społecznych musi zostać ich trenerem - opowiada Muszyński. - Wszystko rozgrywa się w zimie na lodzie i oczywiście jest to wspaniała sportowa opowieść, która przynajmniej na chwilę natchnie do tego, żeby powiedzieć "słuchajcie, jedziemy do sklepu kupić mi łyżwy i kij do hokeja".

 Źr. Youtube/The Mighty Ducks Trailer (HD)


Jeżeli chodzi o nowe produkcje, to już niedługo swoją premierę będzie miała "Akademia Pana Kleksa". - Część zdjęć została zrobiona w scenerii mocno zimowej Finlandii, więc tutaj też możemy zobaczyć jak to wszystko pięknie wygląda - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - Pod zimowe plenery możemy podciągnąć także pierwszą część "Władcy Pierścieni", bo trasa naszych bohaterów przechodziła także przez śnieżne szczyty gór.

 

]

Źr. Youtube/The Fellowship of the Ring | The Lord of the Rings 4K Ultra HD | Warner Bros. Entertainment


Familijna "Opowieść wigilijna"

- Do głowy przychodzi mi jeszcze film z tzw. "złotej ery" Nicolasa Cage'a pt. "Family Man", który pokazuje alternatywną rzeczywistość. Facet, który jest bezwzględnym samotnikiem, biznesmenem i nigdy nie miał rodziny, nagle pewnego dnia się budzi. Okazuje się, że ma żonę i dzieci i ma się odnaleźć w tej sytuacji - opowiada Dawid Muszyński. - Jak można się łatwo domyślić, w momencie, kiedy ta idylla zaczyna wracać do poprzedniego stanu rzeczy, to on już wychodzi z założenia, że nie ma nic lepszego niż rodzina i wspólne spędzenie świąt.

Źr. Youtube/The Family Man OFFICIAL TRAILER (Nicolas Cage, Don Cheadle)


Biało, miękko i romantycznie

Filmy z zimą w tle to także komedie romantyczne. Takie jak "To tylko miłość". - Produkcja z 2003 roku z Liamem Neesonem i Hugh Grantem, czyli ta tradycyjna brytyjska opowieść, a dokładnie kilka opowieści splątanych jednym wydarzeniem, jakim są święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. To jest ten romantyczny film, który w ogóle zaczął pewną drogę, wyznaczając w tym gatunku sposób opowiadania historii - zaznacza rozmówca Weroniki Puszkar.

Źr. Youtube/TO WŁAŚNIE MIŁOŚĆ | Zwiastun na 20 rocznicę | Kino Świat


- Stąd my, Polacy, dostaliśmy oczywiście "Listy do M", których mamy teraz pięć części. Co dwa-trzy lata w kinach pojawia się kolejna i z tego co wiemy, piąta nie jest ostatnią - zdradza Muszyński. - Ekipa już jest na planie szóstej części, którą najprawdopodobniej zobaczymy w przyszłym roku.  

Źr. Youtube/Kino Helios Polska/Listy do M. 4 - Zwiastun PL (Official Trailer)


Romantycznie i zimowo jest także w filmie "The Holiday" z Cameron Diaz i Kate Winslet w rolach głównych. - To kolejny klasyk do którego bardzo lubimy wracać. Amerykanka i Brytyjka leczą złamane serca i postanawiają na święta zamienić się swoimi domami - opowiada gość Czwórki. - Po prostu chcą zmienić swoje otoczenie i w nowym miejscu znajdują miłość swojego życia.

Źr. Youtube/Sony Pictures EntertainmentTHE HOLIDAY [2006] - Official Trailer (HD)


Zestawienie zamyka kultowe "must see" zimowych i świątecznych klimatów jakim jest "Kevin sam w domu". Produkcja od lat święci triumfy i przyciąga przed ekrany rzesze fanów.

Źr. Youtube/Home Alone - Official® Trailer [HD] 


Posłuchaj
08:45 CZWORKA/Kto pytał -filmy o zimie 02.12..2023.mp3 O filmach z zimą w tle opowiada Dawid Muszyński z portalu naEkranie.pl. (Kto pytał?/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi:  Weronika Puszkar

Data emisji: 02.12.2023

Godzina emisji: 12.15

aw

Czytaj także

Nie tylko "Squid Game". Dlaczego oglądamy koreańskie dramy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 19:50
Po Oskarze dla filmu "Parasite" i sukcesie serialu "Squid Game" fani kina z całego świata z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się temu, co dzieje się w kinematografii koreańskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Retro filmy w internecie. Gdzie oglądać przedwojenne produkcje?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 18:55
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprasza do internetowego retrokina. Można tam oglądać m.in. cykl "Filmy, które kochamy". - Wraca moda na retro, także na filmy - mówi Michał Pieńkowski z FINA. - Przedwojenne filmy mają się bardzo dobrze, niektóre z nich są po prostu ponadczasowe i się nie starzeją.
rozwiń zwiń