Mazury Zachodnie. "Witamy w innej bajce"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 06:50
- Jeśli ktoś ma w sobie żyłkę poszukiwacza i odkrywcy, to u nas może zostać Krzysztofem Kolumbem - przekonuje Kinga Wiśniewska z Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. I dodaje, że choć też mają jeziora, to Mazury Zachodnie to zupełnie inna bajka: tajemnicza i magiczna.  
Narie  jezioro w Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg.
Narie – jezioro w Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg.Foto: Piotr Kloska/Shutterstock.com
  • Mazury Zachodnie to region położony na zachód od Warmii i na wschód od Powiśla.
  • Nie jest to kraina geograficzna tylko turystyczna, która różni się od obszaru Wielkich Jezior.
  • - Mazury Zachodnie są bardziej kameralne. Idealne nadają się na odpoczynek w stylu "slow" - przekonuje Kinga Wiśniewska z biura ZLOT.

Gdzie leżą Mazury Zachodnie?

Jeśli byliście w Ostródzie, Iławie, Grunwaldzie, płynęliście Kanałem Elbląskim albo po jeziorach Pojezierza Iławskiego, to właśnie byliście na Mazurach Zachodnich. Mazury Zachodnie nie są krainą geograficzną, tylko turystyczną, która powstała, by odróżnić tę część regionu od obszaru Wielkich Jezior. - Mamy inną specyfikę i jesteśmy bardziej kameralni - przekonuje Kinga Wiśniewska z biura ZLOT. - Nasze jeziora są nieco mniejsze, więcej tu ciszy i spokoju. Mamy lasy, rzeki, zabytki i urokliwe miasteczka. Na Mazurach Zachodni odpoczywa się w stylu "slow".  

Napoleon, reggae i najdłuższe jezioro w Polsce

Stolicą regionu jest Ostróda nazywana Perłą Prus Wschodnich. To z tutejszego zamku przez blisko trzy miesiące władał Europą cesarz Napoleon Bonaparte. Tutaj też, co roku w lipcu, odbywa się Ostróda Reggae Festival - impreza pod patronatem Czwórki.

Jak podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe, Mazury Zachodnie to teren wiecznego pogranicza, na którym odbywały się różne historyczne wydarzenia. Najsłynniejszym była pod Grunwaldem, ale ślady przeszłości można tu znaleźć właściwie na każdym kroku.  - Mamy dwory, pałace, zamk. Część z nich już odnowiona, inne nadal trochę mroczne i dzikie. Idealne dla fanów urbexu - mówi gość audycji. W Glaznotach warto odwiedzić odrestaurowany wiadukt kolejowy. W północno-zachodniej części regionu rozpościera się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z najdłuższym jeziorem w Polsce - Jeziorakiem.  

Aktywność w stulu "slow"

- To idealne miejsce dla osób, które lubią aktywny styl życia. Na rzekach organizowane są spływy kajakowe, zimą na wzgórzach można na biegówkach przemierzać wytyczone szlaki - opowiada gość audycji. Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą skorzystać z setek kilometrów oznakowanych szlaków, o różnej długości i poziomie trudności. Prowadzą one przez kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. - Narciarze mają wyciąg na Kurzej Górze, a fani sportów wodnych - to w ogóle prawdziwy raj - dodaje Kinga Wiśniewska.

Zobacz także:

Największe przeboje

- Nieustającym przebojem jest Kanał Elbląski. Wokół niego powstał system połączeń, który umożliwia przepłynięcie trasy z Jezioraka na Mierzeję Wiślaną, a stamtąd do Bałtyku. To fajne wyzwanie dla kajakarzy czy żeglarzy - podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe. - Co roku też, w połowie lipca, na Pola Grunwaldu przybywają średniowieczni rycerze, żeby wziąć udział w inscenizacji bitwy z 1410 roku

Posłuchaj
15:42 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - mazury zachodznie 04.02.2024.mp3 Odkrywamy Mazury Zachodnie (Czwórka do kwadratu/Czwórka) 

#MAZURYZACHODNIE w MIG - PIERWSZY W POLSCE SPOT TURYSTYCZNY DLA OSÓB GŁUCHYCH | Mazury Zachodnie

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe 

Gość: Kinga Wiśniewska (Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna)

Data emisji: 04.02.2024

Godzina emisji: 16.16

kul/ans

Czytaj także

Podróżniczka Ada Jarczyk: najważniejsze są mikroprzygody

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 09:40
- Prowadzę życie podróżnika i myślę, że jestem mieszkanką świata. Lubię Amerykę Południową wracam tam trochę jak do domu, ale nie mam jeszcze swojego miejsca na ziemi - mówi Ada Jarczyk, podróżniczka i autorka bloga "Gonna Travel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzika Polska". Dokąd się wybrać, żeby jej doświadczyć?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 10:40
W książce "Dzika Polska" Magdalena Dziadosz podpowiada, dokąd udać się, by móc chłonąć przyrodę wszystkimi zmysłami. - Nie chodzi o egzotyczne podróże, takie miejsca znajdują się także w Polsce - przekonuje autorka.
rozwiń zwiń