Skąd się wzięły jeziora na Mazurach?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 15:23
Mazury chętnie nazywamy Krainą Tysiąca Jezior. Jednak jest to nazwa nieprawidłowa, bo jezior jest tam dużo więcej, a każde z nich swoje powstanie zawdzięcza lądolodowi. 
Mazury
MazuryFoto: Shutterstock/Slawomir Kruz

Jezior na Mazurach jest około 2600, trzeba mieć sporo wolnego czasu, by je wszystkie odwiedzić. Bez problemu można jednak poznać ich historie, bo swoją genezę zawdzięczają epoce zlodowaceń.

Wszystko przez zlodowacenia

Jeziora mazurskie, ale też większość jezior w Polce, to jeziora pochodzenia polodowcowego. Na terenach dzisiejszej Polski nie zawsze było tak ciepło jak dziś, a lodowce, które dziś możemy podziwiać na Antarktydzie czy Grenlandii, pokrywały i nasz obszar. 

Około 20 tysięcy lat temu lądolód europejski, którego obszar źródłowy znajdował się w górach dzisiejszej Szwecji i Norwegii, dotarł aż do Polski. Nazywamy go lądolodem skandynawskim albo plejstoceńskim. - Plejstocen to czas, w którym lądolody osiągały największe rozmiary - podkreśla Oliwia Krettek, Czwórkowa reporterka. - Ten lądolód usadowił się w północnej Europie na milion lat, w tym czasie raz się wycofywał, raz pokrywał obszar dzisiejszej Polski - wchodził i wychodził. Mówimy o  zlodowaceniu południowopolskim, środkowopolskim czy najstarszym - podlaskim - wyjaśnia. 


Posłuchaj
04:39 czwórka stacja nauka 08.09.2022.mp3 Skąd się wzięły mazurskie jeziora? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Zlodowacenie północnopolskie było ostatnim z nich. Nazywamy je też bałtyckim albo zlodowaceniem Wisły. Miało miejsce około 110-111 tysięcy lat temu, a do jego maksymalnego rozprzestrzenienia się w Polsce doszło 20-18 tysięcy lat temu. - Grubość lądolodu na polskich ziemiach mogła mieć nawet kilometr - mówi reporterka. - To zlodowacenie zatrzymało się mniej więcej na linii Zielona Góra, Leszno, Płock i zajęło też Warmię i Mazury. Obszar pokryty tym nasunięciem cechuje się dziś występowaniem wielu jezior i pagórków różnych kształtów - dodaje. 

Czytaj także: 

Typy jezior polodowcowych

Dziś na obszarze Mazur mamy do czynienia z różnymi rodzajami jezior. Są jeziora rynnowe, wytopiskowe czy morenowe. 

- Gdy lodowiec się przemieszczał niszczył wszystko na swojej drodze. Kiedy temperatury zaczęły wzrastać, on zaczął się topić, pozostawiając po sobie różne ciekawe formy - objaśnia Oliwia Krettek. - Woda wylewająca się spod lodowca żłobiła koryta, ich pozostałości to dziś jeziora rynnowe - długie, wąskie, mają strome brzegi np. Mikołajskie czy Tałty. Tam, gdzie bryła lodowca wytapiała się bez odpływu, tam powstały jeziora wytopiskowe - dodaje. 

Przedstawicielem ciekawego typu jeziora są Śniardwy, nazywane mazurskim morzem. To jezioro morenowe - płytkie, ale ogromne. - Ono powstało na skutek zastopowania odpływu wód przez wały morenowe. Zastopowały odpływ wód z ogromnych obszarów - dodaje reporterka.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 08.09.2022

Godzina emisji: 12.44

pj

Czytaj także

Stalowa Wola - to miasto nie ma stu lat

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:32
W Polsce jest 301 wsi, które w nazwie mają słowo "Wola", 257 ze słowem "Wólka". Po raz pierwszy taką nazwę odnotowano w XIII wieku. Jednak Stalowa Wola nie ma nic wspólnego z tymi dawnymi "wolami", to miasto nie ma nawet 100 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łeba. Nie tylko plaże i wydmy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 12:00
To miejscowość o długiej historii. Swoją nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej rzece, która płynęła przez tę okolicę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałtyk. Historia "wielkiej, słonej wody"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 13:20
Jezioro Lodowcowe, Morze Yoldiowe, Jezioro Ancylusowe i Morze Litorynowe - tak powstawał Bałtyk. To najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego - o zielonej barwie, słonym smaku i dość chłodnej wodzie. 
rozwiń zwiń