Warszawa i Kraków gonią Singapur. Poznaj Smart City Index

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 11:48
Warszawa i Kraków - dwa polskie miasta znalazły się w zestawieniu "Smart City Index 2023". W kontekście inteligentnych miast często mówimy o nowych technologiach, badaczki jednak podkreślają, że w centrum projektów powinien być człowiek, mieszkaniec, ale też turysta. 
W rankigu Smart City Index 2023 znalazły się m.in. Kraków i Warszawa
W rankigu "Smart City Index 2023" znalazły się m.in. Kraków i WarszawaFoto: Shutterstock/Mike Mareen
 • Warszawa i Kraków - dwa polskie miasta znalazły się w zestawieniu "Smart City Index 2023". 
 • Miasto inteligentne to takie, które wykorzystuje technologie informacyjne, by służyć ludziom. 
 • Na pierwszym miejscu raportu znalazł się Singapur, gdzie technologie wiodą prym. 
 • Czwórkowe ekspertki podkreślają, że w smart city liczy się człowiek, społeczność. 

Autorzy raportu "Smart City Index 2023" zapytali mieszkańców miast oraz twórców różnych "smart" projektów, co sądzą o wprowadzanych innowacjach, czy są dla nich użyteczne. Badanie ujawniło m.in., że włodarze dbają tylko o centra miast - to tam koncentrują "prestiżowe" projekty. A ponadto, że rozwiązania "smart" są często niedopasowane do realnych potrzeb mieszkańców. 

Jakie jest inteligentne miasto?

- Miasto inteligentne to takie miasto, które wykorzystuje technologie informacyjne po to, żeby ludzie byli bardziej zadowoleni, uśmiechnięci, żeby im się lepiej żyło - wyjaśnia profesor Dorota Dobija z Akademii Leona Koźmińskiego. - Te projekty można pogrupować na różne rodzaje np.:

 • inteligentna mobilność,
 • inteligentne środowisko,
 • inteligentna społeczność,
 • inteligentne zarządzanie miastem. 

Warszawa i Kraków gonią Singapur

Ranking "Smart City Index" jest opracowywany każdego roku. W tym roku znalazły się w nim Kraków i Warszawa, ale na pierwszym miejscu podium jest Singapur.

- Nie jest to zaskakujące, teraz w rankingach technologie wiodą prym, są też ważne, jeśli chodzi o potrzeby mieszkańców - ocenia Zuzanna Staniszewska, doktorantka Akademii Leona Koźmińskiego. - Azja, Singapur, jest tym miejscem, gdzie technologie przodują. Patrząc jednak np. na Barcelonę, gdzie aktualnie przebywam, to tu człowiek wysuwa się na pierwszy plan. To z pewnością spowodowane też jest różnicami kulturowymi - czego innego potrzebuje mieszkaniec Europy, czego innego mieszkaniec Azji. 


Posłuchaj
14:12 czwórka reset 13.03.2024 smartcity 17.14.mp3 Kraków i Warszawa w "Smart City Index 2023" - czym są inteligentne miasta? (Reset/Czwórka)

 

Społeczność, człowiek, mieszkaniec - na tym koncentruje się smart city

W inteligentnym mieście mieszkańcom żyje się przyjemnie, dobrze, ale wpływają na to nie tylko rozwiązania związane z nowoczesnymi technologiami. 

- Nastawienie na społeczeństwo, na ludzi, jest tu najbardziej istotne. Mimo że mówimy o nowych technologiach, to powinniśmy w dalszym ciągu być skoncentrowani na mieszkańcu - podkreśla rozmówczyni Czwórki. - Te smart projekty powinny uwzględniać wartości ważne dla mieszkańców, a z tym bywa różnie - jedne doceniane są przez wszystkich, inne niekoniecznie. 

Sprawdź też:

Profesor Dorota Dobija wskazuje przykład Warszawy, gdzie np. stację ładowania samochodów elektrycznych bez problemu znajdziemy w centrum miasta, nieco dalej może to być trudniejsze. W tym kontekście powstaje pytanie, czy zostały zbudowane dla mieszkańców, czy dla lepszego wizerunku miasta opartego na technologii. 

Raport "Smart City Index 2023" oceniał m.in. takie czynniki jak: 

 • przejezdność ulic,
 • dostępność mieszkań,
 • jakość powietrza,
 • rozwiązania online,
 • szybkość internetu,
 • łatwy dostęp do oferty pracy w sieci.

W smart city ważna jest inkluzyjność

- Gdy mówimy o i-city, czyli tych technologiach informacyjnych, które są w ramach smart city rozpowszechnione, to one są korzystne, ale trzeba sobie zadać pytanie: kto z tego korzysta? - akcentuje rozmówczyni Czwórki. - Internet to domena młodych. A co z osobami starszymi, niewidomymi, z niepełnosprawnością ruchową, neuroróżnorodnymi? Jeśli mówimy, że smart city jest dla wszystkich, to musimy zadać sobie pytanie, kto jest tymi "wszystkimi". Tu ważny jest aspekt inkuzywności, a widzimy, że nie wszystkie projekty smart takie są.

W rankingu "Smart City Index 2023" znalazły się też miasta, takie jak: Zurych, Oslo, Tajpej, Lozanna, Helsinki, Kopenhaga, Genewa, Oakland czy Bilbao. Ekspertki w Czwórce podkreślają, że to nie jest wyścig, a w projekty smart powinniśmy inwestować z rozwagą. - Rozwój i pięcie się w górę musi być osadzone na dialogu - podkreślają. - Ten dialog musi angażować mieszkańców, przedstawicieli szkół wyższych, biznesu, mniejszości, ale też np. turystów. Jest wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę, ale to dialog jest tu podstawą. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: prof. Dorota Dobija (Akademia Leona Koźmińskiego), Zuzanna Staniszewska (doktorantka, Akademia Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 12.03.2024

Godzina emisji: 17.14

pj/wmkor

Czytaj także

Internet rzeczy w inteligentnym mieście. Jak działa IoT?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 17:20
Inteligentne miasta to nie tylko koncepcja czy marzenie o przyszłości. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom internetu rzeczy (IoT) wiele z nich jest już aktywnych i szybko się rozwija.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne miasta. Jak się rozwijają?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 15:50
Inteligentne miasta - kiedyś wizja futurystów, która na naszych oczach staje się faktem. Dzięki nowym technologiom życie ich mieszkańców ma stać się bezpieczniejsze i łatwiejsze. Sprawdzamy, co to oznacza i w jakim kierunku podąża. 
rozwiń zwiń