Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 23:35
W audycji porozmawiamy m.in. o sztucznej inteligencji, która wkracza w coraz to szersze aspekty życia. Tym razem sprawdzimy, jak powstają utwory skomponowane przez AI. 
Sztuczna inteligencja tworzy muzykę
Sztuczna inteligencja tworzy muzykę Foto: Shutterstock.com/maxuser

W ostatnich latach sztuczna inteligencja wdziera się przebojem w wiele dziedzin naszego życia. Coraz więcej programów i algorytmów potrafi produkować i komponować różnego rodzaju melodie. Np. algorytm o nazwie Refusion po wpisaniu opisu tekstowego zaczyna w czasie rzeczywistym generować nieskończoną zawartość muzyczną, wizualizując ten proces na osi czasu przy użyciu spektrogramów 3D. 

- Dziś mówimy o tym, że językiem opisowym możemy nagrywać muzykę. Opisując wrażenia muzyczne, które sobie wyobrażamy, np. połączenie jakichś stylów muzycznych, może jakiegoś wokalisty z zupełnie nietypowym dla niego podkładem muzycznym, gatunkiem, sztuczna inteligencja nam to daje w formie dźwięku, melodii z wokalem -  mówił w Czwórce Marcin Kubicki z Magazynu T3.

W 2020 roku pojawił się utwór muzyczny "Drowned in the Sun",  stworzony przez sztuczną inteligencję. Przedstawia on alternatywne brzmienie zespołu Nirvana w obecnych czasach. Ciekawe jest to, że melodycznie i brzmieniowo przypomina utwór "Biała Chorągiewka" zespołu 1984. Może to świadczyć o tym, że przy generowaniu tego utworu została wykorzystana wzorcowa baza utworów muzycznych.

Jak wygląda dzisiaj tworzenie muzyki przy użyciu sztucznej inteligencji? O tym porozmawiamy we wtorkowe popołudnie. Gościem Czwórki po godzinie 17.30 będzie Piotr Synoś, asystent w katedrze Zastosowań Systemów Informatycznych. 

W drugiej części programu, po godzinie 18.00, gościem audycji będzie także Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni. Bada ona popkulturowe aktywności cyfrowe, wpływ influencerów oraz treści, które tworzą w mediach społecznościowych.

W audycji także nie zabraknie zabawy ze słuchaczami "Daj nam znać, gdzie jesteś", w której można wygrać czwórkowe gadżety. W Czwórce także serwis muzyczny, który przedstawi Kuba Piątkowski. 

Czytaj także: 

***

Na audycję z cyklu "Reset" we wtorek (04.07) o godzinie 17.00 zaprasza Mateusz Kulik

aw

Czytaj także

FN Meka. Robot, który rapuje i podbija sieć

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 09:30
Stworzona przez sztuczną inteligencję maszyna ma zielone włosy, tatuaże i złote zęby. FN Meka jest pierwszym na świecie robotem, który rapuje i ma konta na Instagramie i TikToku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt Widzialni. Okulary do słuchania książek

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 19:50
Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Iłży chcą pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym. Ich projekt Widzialni opiera się na stworzeniu urządzenia, dzięki któremu będą oni w stanie usłyszeć np. treść podręczników szkolnych albo książek.
rozwiń zwiń