Projekt Widzialni. Okulary do słuchania książek

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 19:50
Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Iłży chcą pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym. Ich projekt Widzialni opiera się na stworzeniu urządzenia, dzięki któremu będą oni w stanie usłyszeć np. treść podręczników szkolnych albo książek.
Największym wyzwaniem przy projektowaniu okularów wspomagających osoby niewidome lub słabowidzące nie jest rozróżnianie kolorów, tylko rozpoznawanie kształtów (zdj. ilustracyjne)
Największym wyzwaniem przy projektowaniu okularów wspomagających osoby niewidome lub słabowidzące nie jest rozróżnianie kolorów, tylko rozpoznawanie kształtów (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

- Naszym założeniem jest stworzenie okularów dla osób niewidomych, które przywróciłyby im funkcje życiowe związane z edukacją. Chodzi o pomoc w czytaniu książek i rozpoznawaniu osób - tłumaczą Maksymilian Paczyński i Piotr Chudzio. - Kiedy rozpoczynaliśmy pracę, byliśmy jeszcze maturzystami, więc dopiero teraz mamy czas, żeby opracować szczegóły projektu. Zaczęliśmy od researchu związanego z AI, bo chcemy skupić się na matematycznym rozpoznawaniu parametrów, żeby algorytmy były efektywne.    

Goście Czwórki podzielili pracę na dwa etapy. Pierwszy to rozpoznawanie tekstu i zamienianie go na głos. - Tutaj chcemy się oprzeć na dobrym softwarze, bo w tym mamy doświadczenie. Drugi etap to rozpoznawanie osób i obiektów - opowiadają goście Mateusza Kulika. - Obecnie zajmujemy się algorytmem OCR, który służy do rozpoznawania znaków, liter i tekstu.

Największym wyzwaniem przy projektowaniu okularów wspomagających osoby niewidome lub słabowidzące nie jest rozróżnianie kolorów, tylko rozpoznawanie kształtów. - Jeśli chodzi o kolory, to są one zamieniane na paletę szarości, więc tak naprawdę liczą się krawędzie. To od ich ostrości zależą późniejsze transformacje - dodają Maksymilian Paczyński i Piotr Chudzio.

W marcu tego roku twórcy projektu zwyciężyli w konkursie grantowym Tech Mids, dzięki czemu - jak przyznają - zdobyli bardzo dużą wiedzę o tym, jak wygląda biznesowe podejście do stawianego przez nich problemu. W uzasadnieniu jurorzy podkreślili, że działania takie jak projekt Widzialni kształtują przyszłość edukacji.  

Posłuchaj
08:17 CZWÓRKA TOP - widzialni 05.06.2023.mp3 O projekcie Widzialni (TOP/Czwórka)

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Maksymilian Paczyński, Piotr Chudzio (projekt Widzialni)

Data emisji: 05.04.2023

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Wystarczą trzy sekundy nagrania, by naśladować głos?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 11:15
Sztuczna inteligencja z miesiąca na miesiąc sięga po nowe osiągnięcia. Tym razem po nasz głos. Trzy sekundy próbki dźwięku wystarczą jej by skutecznie naśladować czyjś głos, jego tembr czy emocje. To może być też zagrożeniem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co autor miał na myśli? Podpowie ChatGPT

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 17:30
Napisał 97 książek w niecały rok, ale nie spędzał całych dni przy biurku. Tim Boucher skorzystał z pomocy sztucznej inteligencji, która - jak zapewnia autor powieści science fiction - okazała się niezwykłym katalizatorem jego kreatywnej pracy.
rozwiń zwiń