Cyberprzestępczość na cenzurowanym - sejm przyjął nową ustawę

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 10:30
W audycji zajmiemy się m.in. cyberprzestępczością. Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. W Czwórce sprawdzimy, co to oznacza.
Hakerzy nie ustają w wymyślaniu nowych narzędzi.
Hakerzy nie ustają w wymyślaniu nowych narzędzi. Foto: shutterstock/Maksim Shmeljov

W poniedziałkowym wydaniu audycji porozmawiamy o nowej ustawie przyjętej przez sejm. Przepisy zakładają szereg zmian, które mają pomóc w walce z cyberprzestępcami stosującymi przede wszystkim spoofing (czyli podszywanie się pod numer telefonu firmy lub organizacji podczas rozmów telefonicznych), oraz smishing lub SMS phishing (czyli analogiczny sposób oszustwa, ale z wykorzystaniem SMS-ów). Jak wprowadzone regulacje wpłyną na bezpieczeństwo naszych danych w sieci? O tym opowie Sebastian Kondraszuk, Kierownik Działu CERT Polska NASK.

W Czwórce powiemy także o oczekiwaniach młodych konsumentów. Jak wynika z badań aż 81 procent młodego pokolenia oczekuje, że AR i VR poprawią ich doświadczenia zakupowe. Odpowiednio zaprogramowane roboty, doradcy ds. mody i wirtualni osobiści asystenci zakupowi będą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Według raportu, blisko 60 procent wszystkich badanych jest otwarta na pomysł, żeby to robot podszedł do nich w sklepie w celu dokonania pomiarów i zarekomendowania odpowiednich produktów dopasowanych do ich stylu. Wśród badanych znaleźli się też tacy, którzy chcą mieć dostęp do wirtualnych "osobistych sprzedawców" udzielających rekomendacji w oparciu o ich styl i gust modowy podczas zakupów online.

W audycji także zaprosimy na konkurs Czwórki: Gdzie jesteś? Daj znać! w którym można wygrać Czwórkowe gadżety. 

Sprawdź także:


***

Na audycję z cyklu "Reset" w poniedziałek(28.08) o godz. 17.00 zaprasza Piotr Firan

aw/mg

Czytaj także

Chatbot odpowiada jak człowiek. Kiedy nastąpi robotyczna rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 11:09
Sztuczna inteligencja namaluje obraz, napisze wiersz, zagra w szachy z arcymistrzem. W ostatnim czasie hitem sieci jest chatbot GPT, model sztucznej inteligencji, który na nasze pytania odpowiada niemal jak prawdziwy rozmówca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w roli prawnika. To realna przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 13:25
Pierwsza sprawa, w której sztuczna inteligencja ma bronić człowieka w sądzie w Stanach Zjednoczonych, dotyczyć będzie mandatu za przekroczenie prędkości.
rozwiń zwiń