Sieć 5G - fakty i mity. Sieć bezprzewodowa w Polsce i Japonii

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 10:02
Nowe technologie są naszą codziennością. Wkrótce wszyscy będziemy mogli korzystać z sieci 5G, bezprzewodowej łączności najnowszej generacji, która jest bezpieczna i przynosi wiele korzyści. Doskonale wiedzą to już Japończycy. Warto poznać fakty o sieci 5G. 
Sieć 5G to łączność bezprzewodowa najnowszej generacji
Sieć 5G to łączność bezprzewodowa najnowszej generacjiFoto: View Apart/Shutterstock
  • Sieć 5G już działa w Polsce. Wykorzystuje częstotliwości sieci 4G, 3G, 2G. 
  • W Japonii sieć 5G objęła swoim zasięgiem już 85 procent powierzchni kraju. 
  • Japończycy chętnie z niej korzystają, nie widzą w niej zagrożenia. 
  • W Polsce pojawiają się mity i fake newsy dotyczące sieci 5G, z którymi rozprawiamy się w Czwórce. 
  • Sieć 5G nie wiąże się z ryzykiem wycinki lasów ani wyburzeń budynków. 
  • Wkrótce sieć 5G w Polsce dostanie nową częstotliwość, wykorzystywaną już do transmisji danych internetowych. 

5G w Polsce jest już faktem. Ta sieć umożliwia zmianę na lepsze w wielu dziedzinach życia, takich jak zdrowie, przemysł, transport i wiele innych. Jak przekonują eksperci, technologia 5G to nic innego jak kolejna generacja telefonii komórkowej, która w naturalny sposób jest kontynuacją 2G, 3G i 4G. 

To nowe technologiczne rozwiązanie świetnie przyjęło się w Japonii, gdzie aktualnie przebywa Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. 

- W Japonii wygląda to imponująco, technologię spotykamy tu na każdym kroku. W zasięgu sieci 5G jest już około 85 procent tego kraju. To masa ludzi, szczególnie biorąc pod uwagę, że Japonię zamieszkuje trzy razy tyle osób co Polskę - mówi ekspert. - Wszyscy korzystają z telefonów. Ta technologia non stop jest z Japończykami, jest widoczna i bardzo zaawansowana. Japończycy korzystają z niej i w pracy, i w domu. Poziom zapotrzebowania na 5G jest bardzo wysoki. 


Posłuchaj
14:28 czwórka reset 13.11.2023 siec 5g 17.11.mp3 O sieci 5G w Polsce i Japonii opowiada Marek Lipski (Reset/Czwórka)

 

Marek Lipski zdradza, że nie spotkał nikogo, kto by wyrażał jakiekolwiek obawy dotyczące sieci 5G czy jakiejkolwiek innej technologii do bezprzewodowej łączności. - Wszyscy traktują to jako coś zupełnie normalnego, co ułatwia im życie, bez czego trudno załatwić cokolwiek - mówi. - Miałem szczęście rozmawiać z ludźmi odpowiedzialnymi za komunikację sprawdzonych faktów, wiedzy, którą opracowują naukowcy. W Japonii dzieje się to na poziomie rządowym. Tu, gdy ktoś ma obawy, wątpliwości, to ma się gdzie zwrócić i ma możliwość zapytania ekspertów. To działanie jest na tyle efektywne, że dziś nie ma obaw, jeśli chodzi o systemy łączności bezprzewodowej - dodaje. 

Obawy Japończyków raczej wiążą się z liniami wysokiego napięcia, elektrowniami atomowymi, co jest efektem katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima w 2011 roku. 

- Trzeba zaznaczyć, że brak obaw związanych z łącznością wynika z tego, że ona się tu przyjęła już dawno. Japonia zawsze była technologicznie trochę z przodu - podkreśla. - Cały czas Japończycy wdrażają wszelkie nowinki tak szybko, jak tylko jest to możliwe. 

Czy z powodu rozbudowy sieci 5G musimy wycinać lasy?

W internecie pojawiły się głosy, że sieć 5G jest zagrożeniem dla przyrody, że dla jej potrzeb będą wycinane lasy. Marek Lipski bezlitośnie rozprawia się z tym fake newsem. - Nie jest prawdą, że będziemy musieli wycinać lasy. One tu nie mają znaczenia. Lasy to ja polecam sadzić, a nie wycinać. 5G im nie przeszkadza - wyjaśnia. 

Trzeba pamiętać, że 5G jako system nowszej generacji łączności będzie wykorzystywał również fale elektromagnetyczne trochę mniejszych długości, które mają trudności z przedostaniem się przez przeszkody, np. ściany, mury, okna. - Jednak nie będziemy ani nic wycinać, ani nic wyburzać - zaznacza specjalista. 

5G i częstotliwości

Obecnie standard łączności bezprzewodowej 5G przewiduje około 70 różnych pasm, z których dziś wykorzystywane są nieliczne. - W Polsce 5G korzysta z dotychczasowych częstotliwości, które były wykorzystywane na potrzeby czwartej generacji, trzeciej czy drugiej (4G, 3G, 2G) - zdradza gość Mateusza Kulika. - Korzystamy z częstotliwości 2100 MHz, 1800, 2600. Wkrótce w Polsce będziemy mieć nową częstotliwość dla 5G - w okolicach 3500 MHz. Częstotliwość ta nie była wykorzystywana przez systemy komórkowe w Polsce, ale np. do internetu bezprzewodowego. To nie są nowe pasma, my teraz przeznaczamy je jedynie pod inne technologie. Staramy się wykorzystać zasoby radiowe, które są ograniczone, w jak najefektywniejszy sposób. 

Instalacje wewnątrzbudynkowe dla sieci 5G

Zdarza się, że podczas rozmowy telefonicznej lub korzystania ze smartfona nagle tracimy zasięg, gdy wchodzimy do windy, schodów, piwnicy lub garażu. Jest to spowodowane tym, że fale elektromagnetyczne mają trudności z pokonywaniem przeszkód i docieraniem do naszych urządzeń. Ten problem dotyczy wszystkich rodzajów fal. - 5G zachowuje się dokładnie tak samo. Przy nowych technologiach będziemy mieli do czynienia z tym samym zjawiskiem fizycznym, fala będzie nieco krótsza, będzie miała większe problemy, żeby do budynku "wejść". Nie jest to jednak wielki problem, bo znamy sposoby, żeby uniknąć takich problemów, zminimalizować je - tłumaczy specjalista. 

Zobacz także: 

Od lat instalacje do łączności bezprzewodowej montuje się także w budynkach, takich jak galerie handlowe, dworce, lotniska czy inne budynki użyteczności publicznej. - Nie będziemy wycinać drzew czy burzyć obiektów dla 5G. W zamian zastosujemy instalacje wewnątrzbudynkowe - mówi Marek Lipski. 

***

Audycja współfinansowana jest z projektu "Sprawna Telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa działanie 3.4.


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Marek Lipski (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji)

Data emisji: 13.11.2023

Godzina emisji: 17.11

pj

Czytaj także

Co to jest sieć 5G? Jak działa?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 12:03
5G, czyli sieć piątej generacji, to kolejna ewolucja, kolejny krok rozwoju systemu telekomunikacyjnego. Mitów i obaw z nią związanych powstało dużo, w Czwórce wyjaśniamy, że nie ma się czego bać i że możemy już korzystać z tego najnowocześniejszego rozwiązania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia 5G – czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 11:05
Dużo obecnie mówi się o technologii 5G w kontekście polepszenia jakości usług telekomunikacyjnych. Jednak technologia 5G dotyczy także innych dziedzin naszego życia. A jednocześnie wśród niektórych osób wciąż budzi obawy. Staramy się je rozwiać, wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
rozwiń zwiń