Polskie Radio
Section05
łączność bezprzewodowa

Strach przed działaniem sieci 5G. "Edukacja ma kluczowe znaczenie"

Nowe technologie wzbudzają czasem obawy i budzą kontrowersje. Strach przed działaniem sieci 5G nie jest zjawiskiem odosobnionym. Dodatkowo poczucie zmieszania wprowadzają pojawiające się w sieci fejki. - Ważna jest edukacja, która powinna się zacząć od jak najmłodszego wieku - mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. - Kiedy wdrożymy lekcje fizyki, które będą pokazywały na przykładach, w jaki sposób ta łączność bezprzewodowa się odbywa, to będziemy mogli odczarować te wszystkie strachy, które wiążą się z technologiami i powodują podpalenia czy niszczenie infrastruktury.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie telefony komórkowe Mateusz Kulik sieć 5G łączność bezprzewodowa

Polskie radiostacje dla wojska. Grupa WB: w przyszłym roku osiągniemy zdolność do ich produkcji

Po raz pierwszy w dziejach polscy żołnierze będą dysponowali w pełni krajowymi radiostacjami z certyfikowaną w Polsce narodową kryptografią - w przyszłym roku osiągniemy pełną zdolność do produkcji - zadeklarowali przedstawiciele Grupy WB, producenta m.in. systemów łączności dla wojska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojsko Wojsko Polskie rakieta armia łączność bezprzewodowa Radom inwestycje broń

Sukces NASA. Udało się przywrócić łączność z sondą Voyager 2

Kontrolerom lotu z agencji kosmicznej NASA udało się, po dwóch tygodniach prób, przywrócić łączność z sondą Voyager 2, która znajduje się obecnie w odległości ponad 19 mld km od Ziemi, w przestrzeni międzygwiezdnej. Jak wynika z opublikowanego w piątek komunikatu udało się usunąć błąd, który spowodował przerwę w łączności.
Zobacz więcej na temat:  NASA kosmos łączność bezprzewodowa USA ŚWIAT Ameryka

"Musi wybrać czy stoi po stronie Kijowa, czy Moskwy". Podolak o utrudnianiu Ukrainie przez SpaceX sterowania dronami

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy powiedział, że "mija rok ukraińskiego oporu; firmy, w tym SpaceX, muszą wybrać, czy stoją po stronie Kijowa, czy Moskwy". Wcześniej prezes SpaceX Gwynne Shotwell powiadomiła, że firma ograniczyła ukraińskiej armii możliwość korzystania z sieci Starlink do sterowania dronami.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie Starlink SpaceX łączność bezprzewodowa bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Inwestycje związane z łącznością mobilną bez decyzji środowiskowych. Rząd chce ułatwić budowę sieci 5G

Instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, mające na celu rozwój sieci mobilnej w Polsce, m.in. 5G, będą wyłączone z konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - przewiduje projekt rozporządzenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA łączność bezprzewodowa sieci mobilne sieć 5G internet mobilny prawo rozporządzenie telekomunikacja infrastruktura

Krótkofalarstwo we współczesnym świecie

Kiedyś krótkofalarstwo było oknem na świat. Jego główną zaletą było to, że można się było kontaktować ze światem, poznawać go. O krótkofalarstwie w dobie internetu mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Paweł Włodarczyk, pomysłodawca, twórca i wykładowca zespołu Radio Reaktywacja, a także najmłodsi członkowie społeczeństwa krótkofalowców – Grześ Zapała i Antek Włodarczak.
Zobacz więcej na temat:  radio hobby łączność bezprzewodowa