"Święty spokój". Aktorzy i infuencerzy na planie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 20:26
"Święty spokój" to krótkometrażowa komedia w reżyserii Jacka Goleniaka. Na jej planie spotkali się m.in. aktorzy Mikołaj Roznerski, Monika Mariotti i Bartosz Adamczyk, ale i influencer Wojciech Przybylski - BlogerWojciech.  
Na planie krótkometrażowego filmu Święty spokój w reżyserii Jacka Goleniaka spotykają się aktorzy i influencerzy.
Na planie krótkometrażowego filmu "Święty spokój" w reżyserii Jacka Goleniaka spotykają się aktorzy i influencerzy. Foto: Shutterstock/nampix
  • Film "Święty spokój" to krótkometrażowy debiut Jacka Goleniaka. 
  • Opowiada o dwóch skłóconych braciach, którzy spotykają się na cmentarzu w rocznicę śmierci ojca. 
  • Na planie obrazu pojawili się profesjonalni, znani aktorzy, ale i influencerzy. 
  • Wojciech Przybylski, znany jako BlogerWojciech, uważa jednak, że gwiazdy sieci nigdy nie zastąpią profesjonalnych aktorów, ale mogą być fajnym uzupełnieniem filmu. 
  • Influencer na planie spotkał się m.in. z Mikołajem Roznerskim, Moniką Mariotti i Bartoszem Adamczykiem.

Film "Święty spokój" opowiada o dwóch skłóconych braciach, którzy wraz z bliskimi spotykają się w rocznicę śmierci ich ojca. Mężczyźni wracają wspomnieniami do trudnych chwil z przeszłości, szukając wspólnego języka.

W jedną z ról filmu Jacka Goleniaka wciela się Wojtek Przybylski, znany w sieci jako BlogerWojciech. - Ja całe życie byłem związany z filmem. Gdy TikTok eksplodował uznaliśmy, że to fajna platforma do promocji filmów przyznaje Wojciech Przybylski w rozmowie z Jeremim Angowskim. - Nie wchodzi się jednak w platformę, której się nie zna. Założyłem konto, śledziłem to, co się dzieje, przekonałem się żeby coś nagrać, wrzucić i to wypaliło. Ludzie kojarzą mnie ze śmiesznych filmów w różnych mediach społecznościowych.

"Święty spokój" Jacka Goleniaka też jest obrazem komediowym. - Jesteśmy jeszcze przed premierą, ale mam nadzieję, że film się ludziom spodoba - mówi reżyser. - Chciałem opowiedzieć komediową historię, ale z morałem, jakąś wartością. Mam nadzieję, że sprostałem wyzwaniu. 


Posłuchaj
14:22 czwórka reset 19.01.2024 święty spokój 17.12.mp3 O filmie "Święty spokój" opowiadają Jacek Goleniak i Wojtek Przybylski (Reset/Czwórka)

 

W filmie aktorzy wcielają się w członków jednej rodziny. Reżyser chciał, żeby widzowie poczuli się jak wśród własnych krewnych, by w dialogach oszukiwali podobne sytuacje do tych, które znają ze swojego życia. - Chcę, żeby dużo nam się przypominało i oddziaływało na nas - podkreśla gość Czwórki. 

Infuencer na planie

Wojciech Przybylski chętnie przyjął propozycję zagrania w filmie "Święty spokój". A Jacek Goleniak przyznaje, że dobrze układała się ich współpraca. Podkreśla, że dzięki doświadczeniu Wojtka w social mediach, ten nie boi się kamery, zagranie sceny nie jest dla niego trudne, dzięki czemu prace przebiegły bardzo sprawnie. 

- Zyskałem pewną śmiałość, ale miałem też świadomość, że to Jacek ustawia moją rolę, to on powie w jaki sposób się poruszać, jak wypowiadać kwestie, ustawi mnie na planie - mówi Wojciech Przybylski. 

Tworzenie filmów do serwisu społecznościowego zwykle dzieje się szybko. Praca na planie filmowym jest nieco bardziej angażująca - przed zdjęciami odbywają się próby, scenę kręci się dwa razy, dla bezpieczeństwa. 

Na planie filmu jest też nieco większa presja. Wojtek zwykle nagrywa filmy z żoną i córką. Na planie musiał się spotkać z zawodowymi aktorami, rozpoznawalnymi gwiazdami polskiego kina. 

- Moja historia skupi się na braciach. Wojtek tu wyskakuje z kapelusza, ale jego rola jest spójna z przedstawionym światem - mówi reżyser. - Ten film przyniósł mi dużo wyzwań, była to niesamowita przygoda, niesamowite doświadczenie w pracy z aktorami, operatorem scenografką. 

Czy influencerzy zastąpią aktorów?

Goście Jeremiego Angowskiego przyznają, że praca przy filmie "Święty spokój" była bardzo pobudzająca. Wojtek jednak wątpi, by influencerzy mogli zastąpić aktorów w filmie, choć widzi tam dla nich miejsce. - Myślę, że aktorzy nie są do zastąpienia. Ale influencerzy mogą być fajnym uzupełnieniem, mrugnięciem oka do widza. Na pewno przydają się też przy promocji filmów - ocenia. - Aktorzy mają za sobą lata nauki, wiedzę, której nie zdobywa się tylko na planie. To przygotowanie jest niezwykle ważne. 

Jacek Goleniak zauważa, że światy influencerów i aktorów są niezwykle blisko siebie. Pracę z Mikołajem Roznerskim, Moniką Mariotti i Bartoszem Adamczykiem ocenia świetnie. - Oni pasowali mi idealnie do scenariusza, który napisałem. Panowie idealnie sprawdzili się w rolach braci - podkreśla. - Oni chcieli też pomagać młodej ekipie na planie. Znaleźli czas by pomóc przy naszym filmie. To było dla nas ważne. Aktorzy potrafili nam też coś doradzić w różnych kwestiach, opowiedzieć wartościową anegdotę z planu, a nawet pomóc z butami. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Jacek Goleniak i Wojtek Przybylski

Data emisji: 19.01.2024

Godzina emisji: 17.12

pj/DS

Czytaj także

Co Maria Skłodowska-Curie robiła we Włoszech? Nowy film o polskiej noblistce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 15:20
Choć trwała aż trzy tygodnie, jest najmniej znaną podróżą naszej noblistki. O tym, co Maria Skłodowska-Curie robiła we Włoszech w 1918 roku, opowiada film "Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu" w reż. Pawła Cichońskiego.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Detektyw" to nie wszystko. Na jakie seriale czekamy w 2024 roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 14:50
Fani seriali mogą zacierać ręce, szykuje się czas żniw. O ile w ubiegłym roku strajk w Hollywood wpłynął na opóźnienia premier wielu tytułów, o tyle w tym roku wszystko powinno pójść zgodnie z planem. 
rozwiń zwiń