Jakub Dobosiewicz w grupie 100 uczniów najlepszych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 09:42
Jakub Dobosiewicz znalazł się wśród 100 najlepszych uczniów świata w prestiżowym konkursie Rise Global Winners 2023. Jak się okazuje, w tym programie wcale nie chodzi o oceny, a zauważenie młodych liderów i liderek zmian na lepsze. 
Jakub Dobosiewicz znalazł się wśród 100 najlepszych programu Rise Global Winners 2023. Konkurs poszukuje młodych liderów i liderek z całego świata.
Jakub Dobosiewicz znalazł się wśród 100 najlepszych programu Rise Global Winners 2023. Konkurs poszukuje młodych liderów i liderek z całego świata. Foto: Shutterstock.com/Pressmaster
  • Rise Global Winners to konkurs skierowany do młodych. Program szuka uczniów, którzy działają na rzecz innych, a w przyszłości mogą stać się światowymi liderami i liderkami. 
  • Jakub Dobosiewicz znalazł się w setce najlepszych uczniów wyłonionych w konkursie. 
  • Uczeń podkreśla, że w programie Rise nie chodziło o oceny. W jego przypadku doceniono jego projekt Mendly, który łączy osoby naprawiające i przerabiające ubrania z klientami. 
  • Kuba chce działać dalej, tworzyć miejsce do rozmów i współpracy osób z różnych środowisk, o różnych poglądach, przy ważnych problemach świata. 

Jakub Dobosiewicz w grupie 100 uczniów najlepszych na świecie

Konkurs Rise Global Winner to nie jest konkurs dla olimpijczyków, czy tych, którzy w dzienniku mają same najlepsze oceny. To program, który szuka osób, które działają na rzecz innych, a w przyszłości mają szansę zostać liderami i liderkami zmian na świecie. 

Jakub Dobosiewicz, piętnastoletni uczeń liceum z Poznania, pokonał 400 tysięcy osób z prawie 50 krajów. Znalazł się wśród stu najlepszych uczniów świata. To wyróżnienie to duża odpowiedzialność, ale też okazja, żeby przekazać to, co najważniejsze dla młodych. 

Szymon Majchrzak spotkał się z Jakubem w jego szkole, przyjaznej przestrzeni, w której laureat nagrody już znalazł swoje miejsce. - Już znam tu trochę osób, mam znajomych, przyjaciół. Osoby z klasy i spoza niej wiedzą, że też tu jestem i jestem otwarty, żeby pomóc innym, przegadać coś - ocenia.

- Moje oceny w zeszłym roku, zwłaszcza z matematyki były mocno średnie. Nie wstydzę się tego. W mediach pojawiły się informacje, że jestem jednym ze stu najlepszych uczniów na świecie, ale nie do końca o to chodzi w tym konkursie. Rise jest programem, który wybiera z całego świata młode osoby, które w przyszłości staną się liderami i liderkami zmian na lepsze, i które już teraz działają na rzecz innych. 

Mendly - ekologiczna, modowa inicjatywa

Jedną z najważniejszych części aplikacji do programu było stworzenie projektu, który w jakiś sposób może pomóc lokalnej społeczności. - Ja wymyśliłem Mendly, czyli platformę internetową, która ma połączyć osoby naprawiające i przerabiające ubrania z klientami. Przemysł modowy dostarcza wielu kłopotów naszemu klimatowi - podkreśla. - Ja niemal nie kupuję nowych ubrań, wybieram te z drugiej ręki. Potrzebuję w tej dziedzinie robić więcej, stąd pomysł na taką platformę. 

Temat zrównoważonej mody jest dla Kuby niezwykle ważny, ale nie chce się ograniczać. W ostatnim czasie zauważył, że wokół niego jest wiele obszarów wymagających zmian. 


Posłuchaj
03:41 czwórka czwórka do piątej 17.11.2023 jakub dobosiewicz.mp3 Jakub Dobosiewicz opowiada o swoim projekcie i udziale w programie Rise Global Winners (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Jakub Dobosiewicz, mimo młodego wieku, wie już, że chce studiować stosunki międzynarodowe lub pokrewne dziedziny. Ten kierunek może mu pozwolić jeszcze lepiej zrozumieć, jak działa światowa polityka. - Na pewno chcę działać w organizacjach pozarządowych zajmujących się prawami człowieka, migracją albo klimatem. 

Rozmowa - kierunek zmian

- W tym konkursie doceniane jest "bycie dla innych". Wydaje mi się, że to fundament tego programu - podkreśla uczeń. - Wyszukiwane są przede wszystkim osoby, które chcą pomagać innym. Ja widzę ogromną wartość w rozmowie z ludźmi, w konfrontowaniu swoich poglądów. Jesteśmy różni i to jest wspaniałe. Możemy się wiele nauczyć od siebie nawzajem. W Polsce widać ogromny podział na prawo i lewo, jedno mówią "tak", drudzy "nie". Musimy uważniej siebie słuchać, dawać sobie przestrzeń do wypowiedzi. Dodatkowo opierać się na faktach i nie negować ich.

Jakub Dobosiewicz w konkursie otrzymał 4-letnie stypendium na studia, które pozwoli mu na naukę na wybranej uczelni. W Czwórce zdradza, że chciałby się dostać na Oxford. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadziła: Marta Hoppe

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 17.11.2023

Godzina emisji: 14.32

pj/kk

Czytaj także

Wojna a ekologia. "Zniszczeń nie posprzątamy zmiotką"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 17:30
Zagrożenia dla środowiska wywoływane są przez ludzi. Do działań człowieka, które niosą ze sobą negatywne skutki ekologiczne, należą m.in. wszelkie czynności militarne, a wojna jest przejawem agresji nie tylko wobec obywateli, ale także wobec przyrody. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuczne ubrania" i sport. Czy to zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 10:40
Uprawianie sportu w ubraniach ze sztucznych materiałów to błąd - przekonują brytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Birmingham. W Czwórce sprawdzamy dlaczego.  
rozwiń zwiń