Co Polacy myślą o robotach? Jest zaciekawienie, ale są też obawy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 17:21
Badacze z Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS i IDEAS NCBR zdecydowali się sprawdzić, co Polacy myślą o robotach. Te, podobnie jak wszystkie nowe technologie, rozbudzają naszą ciekawość, ale pojawiają się też obawy. 
Polacy ze światem robotów wiążą wiele obaw
Polacy ze światem robotów wiążą wiele obawFoto: Shutterstock
  • Raport "Co Polacy myślą o robotach?" wyjaśnia, jakie jest podejście polskiego społeczeństwa do tematu robotyzacji i robotów humanoidalnych. 
  • Badania przeprowadzili naukowcy z Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS i IDEAS NCBR. 
  • Polacy są zaciekawieni robotami, ale też mają sporo obaw. 
  • Bardziej ostrożne podejście do robotów mają przedstawiciele młodszych pokoleń. 
  • Widzimy potrzebę rozwoju robotyki, ale pod ścisłą kontrolą

Co Polacy myślą o robotach?

Raport "Co Polacy myślą o robotach?", przygotowany przez naukowców z Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS i IDEAS NCBR, wyjaśnia, jakie jest podejście polskiego społeczeństwa do tematu robotyzacji i robotów humanoidalnych. Wyniki są niezwykle interesujące, mówią o zaciekawieniu Polaków nowymi technologiami, ale też o obawach związanych z nimi. 

- Wydaje się, że obawy są tu dość spore. Nasze obserwacje i badania przeprowadziliśmy na grupie ponad 1000 osób, w różnym wieku i z różnej wielkości miast - mówi dr inż. Krzysztof Walas, lider zespołu Robotyka Integracji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Ideas NCBR). - Jest zaciekawienie robotyką, ale i obawy. Możemy to razem określić jako: ostrożna nieufność.

W badaniu ankietowani byli ludzie w różnym wieku. Co może zdumiewać, to fakt, że nieufność jest dużo większa w przypadku przedstawicieli młodszych pokoleń. - Starsze osoby odbierają roboty jako nowinki techniczne i nie mają jakichś negatywnych skojarzeń z nimi związanych - mówi gość Piotra Firana. - Może nie oglądały tylu filmów dystopijnych, w których te roboty odgrywały negatywne role - ocenia. 

Czego boimy się w robotach?

Nasze lęki związane z robotami dotyczą prywatności, zbierania przez nie danych, kontroli nad nimi czy ich obecności na rynku pracy.


Posłuchaj
14:27 czwórka reset 14.12.2023 roboty 17.17.mp3 Badania "Co Polacy myślą o robotach?" komentuje dr inż. Krzysztof Walas (Reset/Czwórka)

 

- Jeśli spojrzymy na pytanie z badania dotyczące robotów w miejscu pracy, czy chcielibyśmy zatrudnić robota, to w wynikach pojawia się ostrożność - mówi ekspert. - Polacy w badaniu też popierają dalszy rozwój badań nad robotyką, ale zaznaczają, że należy je prowadzić z dużą ostrożnością i pod nadzorem. Ta potrzeba pilnowania robotów jest tu mocną wskazówką. 

Roboty będą coraz śmielej wkraczały do naszego życia. W wynikach badania widać, że Polacy:

  • chcieliby widzieć roboty w miejscach usługowych, 
  • chcą, by roboty nam służyły,
  • ale nie chcą, by stały się nam równe. 

Roboty w naszych domach

Ankietowani odpowiadali również na pytania o możliwość wpuszczenia robotów do domów. - Pytaliśmy, czy chcielibyśmy, żeby roboty weszły w interakcje z naszymi dziećmi, były opiekunami dzieci i pomagały im np. w edukacji. Ta kwestia nauczania podoba się Polakom - zaznacza dr inż. Krzysztof Walas. - Podobnie wygląda odpowiedź dotycząca pomocy robotów przy opiece nad osobami starszymi. 

Raport "Co Polacy myślą o robotach?" dotyczył robotów fizycznych, nie samych botów, czy sztucznej inteligencji, które spotykamy w aplikacjach i na stronach www. W podejściu do robotów widoczne są różne stanowiska. Jedni postawieni przed wyborem "kontakt z człowiekiem czy z robotem" zawsze wybiorą człowieka, inni postawią na maszynę. - Jeden z moich studentów wolał zamówić niezbędne komponenty w sklepie online z dostawą do paczkomatu, niż podejść do pobliskiego sklepu i rozmawiać z człowiekiem - zdradza naukowiec. 

Funkcja usługowa robotów jest tąka, jaką akceptujemy. Wolimy, aby roboty miały postać zwierząt niż ludzi, byśmy czuli, że są nieco niżej od nas w hierarchii.

Międzynarodowa Federacja Robotyki co roku prowadzi badania dotyczące liczby robotów w danym kraju. Sprawdza się, ile robotów przypada na 10 tysięcy pracowników. Dziś w Polsce to nasycenie jest dość niskie, o połowę mniejsze od średniej światowej. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr inż. Krzysztof Walas

Data emisji: 14.12.2023

Godzina emisji: 17.15

pj

Czytaj także

Czy robotom można zaufać?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 13:00
Roboty, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, stawiają pytania natury etycznej. Relacjom między człowiekiem a robotem, m.in. poziomowi zaufania, jakim człowiek darzy maszynę, przyglądają się naukowo Nina Bażela oraz Paweł Graczak, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Koła Naukowego AGH Space Systems. W badaniu poziomu zaufania do robotów wykorzystali Kalmana – łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat. Z autorami testów rozmawiała Joanna Gąska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drużyna FaroTech. Polscy uczniowie w konkursie FIRST Robotics Competition

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 11:10
Uczniowie z warszawskich szkół średnich przygotowują się do największego w ich życiu wyzwania - udziału w międzynarodowym konkursie robotycznym FIRST Robotics Competition. Stworzyli drużynę FaroTech, a Politechnika Warszawska udostępniła im swoje zaplecze, by zbudowali robota, którego zaprezentują w Turcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 - co działo się w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 15:00
Za nami kolejna edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów Sumo Challenge, które odbywają się na Politechnice Łódzkiej od 2008 roku. Zawody to nie tylko świetna zabawa dla fanów robotyki, sprawdzenia możliwości robotów własnej konstrukcji, ale także okazja do wymiany doświadczeń. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń