Jak zbudować zdrową relację z ciałem?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 06:20
Wygląd jest dla nas bardzo ważny. Wystarczy wybrać się do siłowni, żeby zobaczyć ilu młodych ludzi pracuje nad sylwetką. Czasami jednak ta pasja zamienia się w uzależnienie, którego na szczęście można uniknąć. 
Ćwiczenia siłowe dla nastolatków, to temat wciąż dyskusyjny
Ćwiczenia siłowe dla nastolatków, to temat wciąż dyskusyjnyFoto: shutterstock/SERGEI BRIK

Wygląd, sylwetka - stają się priorytetem. Część marzy o karierze trenera personalnego, których mamy coraz więcej. Skąd wziął się ten fenomen? Czy rzeczywiście sylwetka jest tak ważna? Gdzie kończy się zdrowy ruch, a zaczyna uzależnienie? Jak się ma sport i fit kultura do zaburzeń odżywiania? Jak budować zdrową relację z ciałem? Porozmawiamy o tym z psychologiem i trenerem personalnym Ewą Zając. 

Zdrowy styl życia może stać się nałogiem i są tacy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez ćwiczeń. - Gonitwa za masą mięśniową często kończy się odwodnieniem, problemami z tarczycą oraz dopingiem - alarmują eksperci. Tam, gdzie kończy się zdrowy sport, często zaczyna bigoreksja. - Jednym z pierwszych jej objawów jest przeglądanie się w lustrze podczas treningu - tłumaczył w Czwórce trener personalny Piotr Molas.

Bigoreksja najczęściej zaczyna się tam, gdzie kończy się zdrowy sport. Koncentracja wyłącznie na własnym wyglądzie, rygorystyczna dieta, nadużywanie sterydów i suplementów diety to powody, by zacząć się martwić.- W pewnym momencie, pod wpływem treningów i przyjętych środków, zarówno tych legalnych jak i nielegalnych, organizm zaczyna się psuć. I to jest moment, którego nie powinno się przeoczyć - wyjaśniał dziennikarz i trener Piotr Galus. Dlatego jednym ze sposobów zapobiegania bigoreksji jest trening pod okiem doświadczonego instruktora.

***

Na "Wieczór z Czwórką" - w środę (06.09), o godz. 20.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

Czytaj także

"Nasze społeczeństwo od wieków jest obciążone kultem picia alkoholu"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:00
- Przy uzależnieniach bardzo często powtarzamy schematy wyniesione z domu - mówi Robert Banasiewicz, pedagog. - To wzorce nas determinują, uzależnieni często powtarzają "nie chcę być jak mój ojciec", ale stajemy się tacy sami albo podobni - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiek ćpania. "Współczesny narkoman boi się strzykawki"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 10:40
Narkotyki są wielowymiarowe, a narkomani to nie tylko ludzie koczujący na dworcach. O "bananowym" ćpaniu już trzy lata temu opowiadał Mata w "Patointeligencji", a teraz o "hajlandzie" piszą w swojej książce Maria Banaszak i Agata Jankowska.
rozwiń zwiń