Dobry przykład, więź i moc atrakcji świata - by młody człowiek nie sięgnął po używki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 18:40
Narkomania była problemem kojarzonym z patologią społeczną. Wydaje się, że dziś spowszedniała. Coraz młodsi ludzie sięgają po marihuanę, duże dawki leków przeciwbólowych, antydepresantów. Aby temu zapobiec warto stawiać na więź i korzystać z możliwości, które daje świat. 
- 14-, 15-latkowie rzadko bywają uzależnieni od ciężkich narkotyków, ale są to osoby, które eksperymentują z wieloma środkami, które na naszym rynku łatwo zdobyć. To jest marihuana, ale przede wszystkim leki, które - nadużywane - mają ogromny potencjał uzależniający - mówi Adam Nyk, terapeuta.
- 14-, 15-latkowie rzadko bywają uzależnieni od ciężkich narkotyków, ale są to osoby, które eksperymentują z wieloma środkami, które na naszym rynku łatwo zdobyć. To jest marihuana, ale przede wszystkim leki, które - nadużywane - mają ogromny potencjał uzależniający - mówi Adam Nyk, terapeuta.Foto: nito/shutterstock

Na uzależnienie narażone są już osoby bardzo młode - według statystyk po pierwsze używki sięgają nawet dwunastolatkowie. Wrócił też temat marihuany. Media rozpisywały się o zatrzymaniu popularnego rapera Michała "Maty" Matczaka za posiadania suszu konopi. Dziś muzyk zapowiada walkę o depenalizację posiadania tego narkotyku. - Nie będę tego komentował, bo to jest każdego prywatna sprawa. Ludzie dokonują różnego typu wyborów, należy im do tego dać prawo - mówi Adam Nyk specjalista terapii uzależnień poradni Monar. - Zachowanie tego artysty wpisuje się w pewien popularny trend. Jego słowa dla jego odbiorców z pewnością nie są zaskoczeniem - dodaje. 

Narkotyki powszednieją

Od kilku lat mamy do czynienia z trendem spowszednienia narkotyków. - Myślenie o środkach zmieniających świadomość, w takim szerokim zakresie, coraz mocniej wpisuje się w nasz nurt społeczny. To zjawisko przestaje dziwić - zauważa gość Czwórki. - To dotyczy też leków, których nadużywamy. Nie mówię tu o antybiotykach, a o środkach przeciwbólowych, antydepresantach. Coraz więcej osób po nie sięga - dodaje. 

Adam Nyk opisuje zjawisko widoczne w świecie dorosłych: gdy coś nam się dzieje, szukamy szybkiej ulgi, szybkiego antidotum. - Młodzi ludzie, którzy są wokół nas, widzą to. Gdy coś im się dzieje, próbują zachować się jak my, zrobić wszystko by było im lepiej - zauważa. 

Używki w kulturze

Popularną staje się teoria, według której narkotyki wpływają na naszą kreatywność. - Z pewnością są artyści, którzy tworzą, wspomagając się różnego rodzaju środkami. Takie przypadki zna historia literatury i sztuki, nie tylko tej najnowszej - mówi gość Weroniki Puszkar. - Inni artyści potrafią tworzyć fajne i ciekawe rzeczy z czystą głową - dodaje. 

Niebezpieczne eksperymenty

- Z mojej perspektywy, czyli terapeuty, który z osobami uzależnionymi pracuje na co dzień, wynika, że po tego typu środki sięgają osoby młode i bardzo młode. Do poradni trafiają ludzie urodzeni w 2007, 2008 roku - mówi Adam Nyk. - 14-, 15-latek rzadko jest ciężko uzależniony, ale są to osoby, które eksperymentują z wieloma środkami. Łatwo zdobywają je na naszym rynku. To jest marihuana, ale przede wszystkim leki, które - nadużywane - mają ogromny potencjał uzależniający. 

Nie jest łatwo zniechęcić nastolatków do eksperymentowania. Dziś zaczynają to robić coraz młodsi ludzie. Sięgają po alkohol, papierosy, narkotyki i leki. - Myślę, że kluczowa jest tu relacja, więź między dorosłym a młodym człowiekiem - podkreśla gość Czwórki. - Pokazywanie świata, prezentowanie aktywności, przeróżnych sposobów spędzania wolnego czasu, sportu, muzyki, wszystkiego, co pozwala na kreatywność. Dla młodego człowieka to mogą być ważne punkty odniesienia.  


Posłuchaj
11:26 czwórka czat czwórki 17.02.2022.mp3 Narkotyki powszednieją. Co robić, by nie sięgali po nie coraz młodsi? Jak ich zniechęcić? (Czat Czwórki/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Adam Nyk (specjalista terapii uzależnień poradni Monar)

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 15.18

pj

Czytaj także

Jak rzucić palenie? Działaj na kilku polach!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 17:00
Papierosy pali co trzeci Polak i co czwarta Polka, a na świecie tytoń zabija ponad 5 mln osób rocznie. W Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu podpowiadamy, jak walczyć z nałogiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uzależniają się ludzie młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:50
Poprawiają samopoczucie, "ulepszają" rzeczywistość, pomagają się odprężyć i uciec od trudności. Używki działają na krótką metę i zastawiają na nas wiele pułapek. 
rozwiń zwiń