"Dmucha w żagle ludzi, z którymi pracuje". Jak zostać dobrym liderem?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 10:40
- Dziś lider musi być wizjonerem, otwartym na innowacje i gotowym do ciągłego uczenia się - mówi Aga Szóstek ekspertka z obszaru projektowania doświadczeń, autorka książki "Zostań liderem, jakim chcesz". - Musi dmuchać w żagle ludzi, z którymi pracuje. Musi wspierać swój zespół. 
- Lider musi być wizjonerem, otwartym na innowacje i gotowym do ciągłego uczenia się - przekonuje Aga Szóstek. (zdj. ilustracyjne)
- Lider musi być wizjonerem, otwartym na innowacje i gotowym do ciągłego uczenia się - przekonuje Aga Szóstek. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Ground Picture
  • Nie ma dekalogu dobrego lidera, ale są pewne zachowania, które warto wypracować. 
  • Zaufanie rodzi zaufanie - z czasem ludzie zaczynają odczuwać potrzebę, żeby udowodnić, że są tego godne.
  • - Uważam, że każdy ma przestrzeń, żeby zbudować w sobie takiego lidera, z jakim sam czułby się dobrze i z jakim inni chcieliby pracować - przekonuje Aga Szóstek, ekspertka z obszaru projektowania doświadczeń.
  • Jej książka "Zostań liderem, jakim chcesz" to praktyczny przewodnik dla liderów, którzy chcą przewodzić skutecznie i z wizją. 

Cechy dobrego lidera

We współczesnym świecie przywództwo to nie tylko zdolność kierowania zespołem czy podejmowania decyzji, ale przede wszystkim umiejętność budowania relacji opartych na zaufaniu, empatii, wzajemnym szacunku i autonomii.

- Brak zaufania buduje zachowania, które budują brak zaufania, czyli jeżeli komuś nie ufamy, to ta osoba w jakimś momencie faktycznie zrobi coś, co utwierdzi nas w przekonaniu, że mieliśmy rację - wyjaśnia Aga Szóstek. - Jeśli natomiast ufamy ludziom, to z czasem nabierają oni potrzeby udowodnienia, że są tego godne.  

Budowanie "leadershipu"

W "liderowaniu" ważne jest również umiejętne rozpoznawanie potrzeb i oczekiwań członków zespołu oraz elastyczne dostosowywanie się do nich. - Jako liderzy zmieniamy się przez całe życie. Warto więc przekonać się do eksperymentowania i nauczyć się stawiania sobie dobrych pytań - podpowiada gość Czwórki. - Trzeba zbudować w sobie mechanizm autorefleksji i konsekwentnie, w swoim tempie, dążyć do budowania "leadreshipu".

Jak zarządzać zepołem w czasach zmierzchu autorytetów?

"Zostań liderem, jakim chcesz" to praktyczny przewodnik dla liderów, który pozwala spojrzeć na wyzwania, przez pryzmat najnowszych badań dotyczących psychologii, socjologii i neurobiologii. Jak mówi autorka, to autorefleksyjny kurs na temat tego, jak zostać przywódcą, jakim się chce. - W trakcie prac nad książką, wysyłałam jej rozdziały do pierwszych czytelników. Jeden z nich napisał do mnie, że nie ma żadnego wzorca do naśladowania, że nigdy nie spotkał dobrego lidera - wspomina rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - To mnie zaskoczyło i zasmuciło, bo zdałam sobie sprawę, że żyjemy w czasach, w których rzeczywiście trudno jest o autorytety, zwłaszcza w świecie ludzi młodych.

Zobacz także:

"Nikt nie rodzi się liderem"

Nie każdy się nadaje na przywódcę, ale są ludzie, którym można odblokować ku temu predyspozycje. - Uważam, że każdy ma przestrzeń, żeby zbudować w sobie takiego lidera, z jakim sam czułby się dobrze i z jakim inni chcieliby pracować. Wiele zależy od charakteru i wychowania, ale też od pracy, którą się w to włoży - dodaje Aga Szóstek. - I pamiętajmy, że bycie liderem nie oznacza pracy w korporacji. Tak naprawdę jesteśmy liderami w swoich społecznościach i w swoich rodzinach.  

Posłuchaj
36:55 CZWÓRKA Wieczór z Czwórká - lider 09.01.2024.mp3 Wspóczesny lider - kim jest i jak nim zostać? (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Aga Szóstek (ekspertka z obszaru projektowania doświadczeń, autorka książki "Zostań liderem, jakim chcesz. Zaprojektuj własny styl przywództwa")

Data emisji: 09.01.2024

Godzina emisji: 20.30

kul


Czytaj także

Dzień Dobrych Wiadomości - czy optymizmu można się nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 16:20
- Pozytywne nastawienie do świata - tak, różowe okulary - absolutnie nie, bo zakrzywiają rzeczywistość - zaznacza psychoterapeutka Anna Mochnaczewska. - W życiu najlepiej być realistą i nauczyć się doceniać dobre rzeczy.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczuciownik. "Twoje ciało mówi o kondycji głowy"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 10:55
Ciało daje nam sygnały, które tak powszechnie ignorujemy i nie wiążemy ich w ogóle z umysłem i emocjami. - Nasze przeżycia, stres, traumy objawiają się bólami i odczuciami w ciele po to, byśmy je dostrzegli, zauważyli i zajęli się nimi - przekonują w Czwórce autorki "Uczuciownika", psychiatra dr Małgorzata Tomaszewska i Justyna Mazur, blogerka i podcasterka.
rozwiń zwiń