Magdalena Siwecka: nie ma niepełnosprawności, która wyklucza z flamenco inkluzywnego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 21:00
- Taniec jest formą wyrazu, komunikacji, która była dana człowiekowi przed słowem. Wobec tego każdy z nas ma taką możliwość, niezależnie od naszej tzw. pełnosprawności czy niepełnosprawności - mówi Magdalena Siwecka, tancerka, choreografka, nauczycielka tańca flamenco, w tym flamenco inkluzywnego.
Magda Siwecka
Magda SiweckaFoto: Jakub Jamrozek/Czwórka
  • W tańcu tzw. pełnosprawność czy niepełnosprawność nie mają znaczenia - mówi Magdalena Siwecka, tancerka, choreografka, pedagożka, nauczycielka tańca flamenco, w tym flamenco inkluzywnego. 
  • Twórcą flamenco inkluzywnego jest tancerz i choreograf José Galán. 
  • Magdalena Siwecka swoją drogę z flamenco inkluzywnym rozpoczęła w 2018 roku. Jak José Galán, opiera się na empatii i rozumieniu drugiego człowieka. 

"Spotykamy się w tańcu. Aby patrzeć sobie w oczy, wymieniać uśmiechy, być ze sobą, wzajemnie się inspirować, tworzyć. Bo nie ma świata osób z niepełnosprawnością i tego drugiego, równoległego, należącego do osób zdrowych. Jest jeden świat - nasz wspólny i to jak będzie wyglądał zależy od najprostszych spotkań. Flamenco to nie tylko muzyka i taniec - to sztuka i styl życia, tętniące energią Andaluzji. Opowiada o sprawach bardzo naturalnych i bliskich człowiekowi - tych trudnych i przyjemnych" - można przeczytać na stronie Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21. To właśnie w tej przestrzeni zajęcia z flamenco inkluzywnego prowadzi Magda Siwecka, tancerka, choreografka, pedagożka, nauczycielka tańca flamenco, w tym flamenco inkluzywnego. 

- Jeśli ktoś definiuje kogoś przez tzw. pełnosprawność czy niepełnosprawność, to pewnie dla niego niepełnosprawność w tańcu na znaczenie. Ale tak naprawdę to w ogóle nie ma znaczenia, bo taniec jest formą wyrazu, komunikacji, która była dana człowiekowi przed słowem. Wobec tego każdy z nas ma taką możliwość - wyjaśnia gościni Czwórki. - Mamy przeróżne rodzaje tańca - profesjonalny, sceniczny, amatorski. Każdy z nas ma prawo wyboru, sięgania po różnorodne rzeczy nam dostępne. Jeśli ktoś chce uczyć się tańca, to idzie uczyć się tańca. Dla mnie nie ma znaczenia, czy jest to osoba tzw. pełnosprawna, czy niepełnosprawna. Flamenco inkluzywne to nauka tańca dla każdego, kto chce to robić. 

Magdalena Siwecka ocenia, że podział, który stworzyliśmy jako ludzkość, na osoby tzw. pełnosprawne i te z niepełnosprawnościami, jest podziałem sztucznym. - I sztukę amatorską, i profesjonalną mogą tworzyć wszyscy. Tego dowodzi historia - podkreśla. - Tu chodzi o kwestie jakości wysokiej klasy. Nie ma znaczenia, czy robimy to, jeżąc na wózku inwalidzkim, czy mając dwie sprawne nogi. 

Czym jest taniec inkluzywny?

Twórcą flamenco inkluzywnego jest tancerz i choreograf José Galán, który pokazał, jak można tzw. bariery, niedoskonałości ludzkiego ciała przekuć na coś, co jest kreatywne, twórcze. - To, co on robi, to poszerzanie naszej, ludzkiej perspektywy. On daje szanse pokazania, w jaki sposób tancerze, osoby z niepełnosprawnościami, poprzez współpracę mogą przekroczyć granice, które wydawały się niemożliwe do przekroczenia - opowiada gościni Jakuba Jamrozka. 

Flamenco swoimi korzeniami sięga sztuki ludowej, która tworzyli ludzie prości, nieposiadający wyższego wykształcenia. - Ich flamenco było o bólu, cierpieniu, przeżywaniu, radości. José odkrył, że często pseudonimy sceniczne, przydomki, nadawane artystom śpiewakom, muzykom flamenco dziś odbieralibyśmy jako stygmatyzujące. Był tam "Szalony", "Kulawy", "Głuchy", "Ślepy" - te słowa były określeniami człowieka i pełną jego akceptacją - mówi Magda Siwecka. - To jest podkreśleniem tego, że flamenco daje szanse na inkluzywność, bo z założenia ją w sobie posiada. 

Droga Czwórkowego gościa do flamenco inkluzywnego była długa. Flamenco zaczęła tańczyć dopiero w wieku 28 lat. W Hiszpanii poznała flamenco inkluzywne, szukała na nie miejsca w Polsce. - W 2018 roku zadzwoniła do mnie mama mojej dawnej uczennicy. Opowiedziała o pewnym miejscu w Markach, które skupiało osoby z niepełnosprawnościami i borykało się z brakiem jakichkolwiek propozycji dla nich. Mnie długo nie trzeba było namawiać - wspomina. - Przygotowując się do zajęć, trafiłam właśnie na José Galána i jego podejście do flamenco inkluzywnego, które oparł na empatii i rozumieniu drugiego człowieka. Też poszłam tą drogą. Prowadziłam też zajęcia z osobami głuchymi, które mają niezwykłą wrażliwość na odczuwanie wibracji z podłoża, ścian, czują siłę rytmu. Później trafiłam na Teatr 21 i fantastyczne osoby, które tam tworzą. Chciałam, żeby w przestrzeni centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21 zaistniało flamenco. To centrum daje ogromne spektrum możliwości. 


Zobacz także: 

Różni we flamenco

Zdaniem Magdy Siweckiej nie ma niepełnosprawności, która wyklucza z flamenco inkluzywnego. - Wszystkie osoby mogę od siebie nawzajem dużo wziąć. Jesteśmy różnorodni, inni, ani lepsi, ani gorsi, po prostu inni - podkreśla. Dzięki temu świat jest różnorodny. Wszyscy uczniowie są dla mnie niezwykle ważni. We flamenco cały czas można się rozwijać, bo flamenco nigdy nie ma końca. 

Czwórkowa gościni zajmuje się również wsparciem osób, które przeżywają stratę po ukochanym zwierzęciu. Pozornie różne aktywności, jak taniec flamenco i wsparcie po stracie, można pięknie połączyć. - To dzięki temu, że flamenco jest prawdą, prawdą o życiu. Tam się nic nie udaje. Jeśli coś przeżywamy, to to pokazujemy. Jest miejsce na radość i smutek. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Magda Siwecka (tancerka, choreografka pedagożka, nauczycielka tańca flamenco)

Data emisji: 20.05.2024

Godzina emisji: 20.21

pj/wmkor

Czytaj także

Historia baletu: maskarady, widowiska dworskie i tańce na palcach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 10:30
Taniec towarzyszy człowiekowi od początku i choć bywa różnie definiowany, to najczęściej jest postrzegany jako wyrażanie siebie poprzez ruch. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Płoszyńska: prowadzę normalne życie, ten wózek to tylko dodatek

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 14:17
Anna Płoszyńska na swoim koncie ma tytuł mistrzyni Polski w pływaniu, finalistki mistrzostw świata w pływaniu, wicemiss świata, jest laureatką statuetki #pełniażycia, przyznawanej osobom, które żyjąc z niepełnosprawnościami, żyją prawdziwą pełnią życia inspirując świat swoimi działaniami. - Dziś, kiedy nie napotykam barier architektonicznych to zapominam o mojej niepełnosprawności - przyznaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek pracy i osoby z niepełnosprawnością. "Jeszcze wiele jest do zrobienia"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 16:10
Zgodnie z zapowiedziami, będzie wzrost dofinansowań wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością. W Czwórce sprawdzamy, czy pracodawcy są otwarci na ich zatrudnianie i jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy. 
rozwiń zwiń