Osoby z niepełnosprawnością. Jesteśmy równi. Niepełnosprawności "Powiem TAK!"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 09:33
Juliusz Zgliński, licealista postanowił zorganizować konferencję "Powiem TAK!", poświęconą zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnościami. Podkreśla, jak istotne są dyskusje i zmiany. 
Grażyna Zgliński-Brzózy, Juliusz Zgliński i Kuba Jamrozek w studiu Czwórki
Grażyna Zgliński-Brzózy, Juliusz Zgliński i Kuba Jamrozek w studiu CzwórkiFoto: Czwórka
 • Równość w Polsce. Jakie potrzeby mają osoby z niepełnosprawnościami. Co należy poprawić. 
 • Płaszczyzny działania na polu dostępności: zmiany urbanistyczne, polityczne, w edukacji i ludzkich sercach.
 • Starajmy się mówić "osoba z niepełnosprawnością", nie "osoba niepełnosprawna". 
 • Juliusz Zgliński zorganizował konferencję "Powiem TAK!", która odniosła sukces, skłoniła do rozmów i dyskusji. 
 • Stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością. Jaka jest prawda?

Juliusz Zgliński jest licealistą, pomysłodawcą i organizatorem konferencji "Powiem TAK!" poświęconej zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnościami. 

Równość w Polsce. Co trzeba poprawić w dostępności?

- Równość w Polsce ma wiele aspektów. Ja się zajmuję tą, która dotyczy osób z niepełnosprawnościami.  Mogę powiedzieć, że tu jest wiele do zrobienia - podkreśla gość Jakuba Jamrozka. - Przede wszystkim potrzebna jest edukacji na temat niepełnosprawności, niezbędna jest dyskusja, dialog. Niepełnosprawności to temat, w którym ktoś może czegoś nie rozumieć - to naturalne, dlatego niezbędne jest pokazywanie perspektyw osób z różnymi niepełnosprawnościami. Kolejną kwestą wymagającą zmiany są dostosowania choćby architektoniczne, ale też na innych poziomach - dodaje. 


Posłuchaj
43:44 czwórka wieczór z czwórką 06.07.2023 (1).mp3 O konferencji "Powiem TAK!" i postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami opowiadają Juliusz Zgliński i Grażyna Zgliński-Brzózy (Wieczór z Czwórka/Czwórka)

 

Juliusz Zgliński, sam będąc osobą z niepełnosprawnością, przyznaje, że zdarza mu się pytać osoby z innymi dysfunkcjami o ich spojrzenie na świat, o ich perspektywy. Ta kwestia różnorodności ludzi, również osób z niepełnosprawnościami, była jednym z tematów konferencji "Powiem TAK!", którą zorganizował 10 czerwca w Krakowie. - Zaprosiłem osoby z różnymi dysfunkcjami, żeby pokazali jak wygląd życie z ich niepełnosprawnością - opowiada. - Nie można robić z tego tabu. Rozmowa jest potrzebna. Dużo bardziej przykre dla nas jest, gdy ktoś mówi do dziecka: "nie patrz, bo pan nie ma nogi", niż to dziecięce pytanie: "dlaczego pan nie ma nogi". Problemem jest to, że ludzie odwracają wzrok - dodaje. 

Osoby z niepełnosprawnościami we współczesnym świecie

Od kilku lat widzimy zmiany w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. Większość społeczeństwa już wie, że niepełnosprawnością nie da się zarazić. Juliusz Zgliński i jego mama, Grażyna Zgliński-Brzózy, zwracają jednak uwagę, że wciąż jest wiele do zrobienia. 

- Trzeba działać na wielu płaszczyznach - mówi Grażyna Zgliński-Brzózy, dziennikarka, teolożka. - Jest wiele rzeczy, które trzeba poprawić.

 • Niezbędne są dostosowania urbanistyczne.
 • Zmiany w edukacji.
 • Działania polityczne.
 • I wciąż zmiana ludzkich serc, by dostrzec, że każda osoba ma marzenia, talenty, ambicje, że jest równa nam, co podkreśla też Anna Dymna.

Mama Juliusza uważa, że dziś największą niepełnosprawnością jest strach, który zniekształca nam spojrzenie na drugiego człowieka, paraliżuje, więc z tym powinniśmy zawalczyć. 

"Osoba niepełnosprawna" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

Coraz częściej w debacie publicznej słyszymy sformułowanie "osoba z niepełnosprawnością", a nie "osoba niepełnosprawna". - To dobra zmiana, bo dzięki temu niepełnosprawność nie definiuje osoby, jest jedynie dodatkiem do tego, jaka ta osoba jest - wyjaśnia gość Czwórki. - Dobrze jest pilnować tej zmiany i stosować się do niej na co dzień, co wcale nie jest proste na początku. Słowa są ważne i powinniśmy się pilnować. Powinniśmy zmieniać świat od słów. Nie dzielmy też świata na ludzi i ludzi z niepełnosprawnością. 

Konferencja "Powiem TAK!"

Nie każdy licealista organizuje konferencję. Juliusz Zgliński zdecydował się na takie działanie, po tym, jak wrócił z konferencji organizowanej przez jego rówieśniczkę. - Postanowiłem zrobić własne wydarzenie o niepełnosprawnościach. Przedstawiłem pomysł mamie. Dałem sobie 1,5 roku na organizację - wspomina. - Mama powiedziała "nie" i zachęciła mnie, bym zrobił to w pół roku. Ona mnie w tym wsparła a wraz z nią mieszanka dobrych ludzi i odrobina szczęścia. 

- Mnie życie nauczyło, że jeśli chcemy coś robić to powinniśmy zacząć działać od razu - mówi Grażyna Zgliński-Brzózy. - Wiedziałam, że Julek jest silny, że da radę, że nie jesteśmy sami. Znaleźli się ludzie, którzy pomagają, chcą to robić i robią to bezinteresownie. 

Konferencja "Powiem TAK" odbyła się 10 czerwca w Krakowie i przeszła najśmielsze oczekiwania organizatora. - Podczas przerw ludzie rozmawiali, dyskutowali właśnie na temat niepełnosprawności - podkreśla Juliusz. - To jest potrzebne, trzeba otworzyć dialog, dać ludziom taką możliwość.

Zakulisowe rozmowy były bardzo ważne, ale równie istotne były panele dyskusyjne.

 • Pierwszy z nich to "Nierówności wokół nas", opowiadały o nich osoby z różnymi niepełnosprawnościami. 
 • Na drugim poruszyliśmy kwestie tego, jak sobie radzić z niepełnosprawnością, a prelegentami byli jeden z działaczy oraz biznesmen z niepełnosprawnością, który osiągnął sukces, mimo że go mu nie wróżono. 
 • Wystąpili 9-letni pianiści, osoby z niepełnosprawnością wzroku.
 • Trzeci panel był opowieścią o marzeniach i radzeniu sobie z przeciwnościami losu.
 • Na ostatnim poruszyliśmy temat technologii, które zmieniają rzeczywistość. 

Stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością

Juliusz Zgliński jest najmłodszym z rodzeństwa. Jego mama podkreśla, że szybko nauczył się mówić i w dodatku nigdy nie mówił jak dziecko, jego zasób słów był niezwykle bogaty. Próbował zarządzać całym domem. Gdy jego rodzeństwo "wyfrunęło" z domu musiał uczyć się być jedynakiem. - Dziś asertywnie potrafi powiedzieć "nie" i "tak" - podkreśla jego mama. - Stawia granice. 

Czwórkowy gość zdradza, że w polskiej szkole nie zawsze jest miejsce na asertywność i dialog, ale on z tego nie zrezygnuje. Na co dzień rozprawia się też ze stereotypami dotyczącymi osób z niepełnosprawnościami. 

- Dziś brakuje dyskusji na temat niepełnosprawności. Stąd biorą się stereotypy - ocenia. - Niepełnosprawnością nie można się zarazić, ludzie z niepełnosprawnością fizyczną często są osobami sprawnymi intelektualnie, nie są głupsi, ich niepełnosprawność nie definiuje też ich życia - oni mogą zakładać rodziny, pracować, nie są skazani na zasiłki. 

Juliusz Zgliński i Grażyna Zgliński-Brzózy podkreślają, że w walce ze stereotypami ważne jest wsparci rodziny i przyjaciół, ale i działanie całej społeczności, bo to rodzice kształtują poglądy dzieci, uczą wrażliwości. - Ważne jest to, żeby patrzeć na każdego człowieka jako na wartość. Ta równość to różnorodność, to ten drugi człowiek - podkreślają. 


Konferencja "POWIEM TAK" 2023/Powiem Tak

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Juliusz Zgliński (pomysłodawca i organizator konferencji "Powiem TAK!" poświęconej zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnościami), Grażyna Zgliński-Brzózy (mama Juliusza, teolog)

Data emisji: 06.07.2023

Godzina emisji: 20.29

pj

Czytaj także

Niepełnosprawność, miłość, seks - zadania edukatorów i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:29
- Seksualność jest seksualnością, nie jest ona inna w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówi dr Izabela Fornalik, pedagożka specjalna i edukatorka seksualna. - Jedynie może być ona wyrażana w inny sposób ze względu na fakt obniżonej sprawności intelektualnej - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

VIP Team. O niepełnosprawności wzroku z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 13:00
Monika Dubiel i Mikołaj Jabłoński na kanale VIP team rozmawiają m.in. o memach o niewidomych, o tym, że miłość jest ślepa, o seksie i randkach w ciemno.
rozwiń zwiń