Niepełnosprawność to nie przeszkoda. Po marzenia w Himalaje

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 15:10
Nie ma rzeczy niemożliwych. O tym przekonują Michał Woroch i Bartosz Mrozek, niepełnosprawni podróżnicy, którzy udali się na wyprawę w Himalaje. Pomogły im w tym specjalne łaziki. Jeden z nich można teraz oglądać na IV Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym Togetair 2023.
Michał Woroch i Bartosz Mrozek w Himalajach
Michał Woroch i Bartosz Mrozek w HimalajachFoto: Fundacja Czyste powietrze

Pasja mimo wszystko

Odbywający się w dniach 20-21 kwietnia w Warszawie, szczyt klimatyczny Togetair 2023, jest okazją do przypomnienia niezwykłej wyprawy. Michał Woroch i Bartosz Mrozek, pomimo że poruszają się na wózkach inwalidzkich, są pasjonatami gór i sportów ekstremalnych. Ta pasja pchnęła ich w Himalaje. W czasie "Wheelchairtrip Himalayas Challenge", który miał miejsce w 2021 roku, Michał i Bartosz postanowili zmierzyć się z górami, ale także z technologią. Postanowili przejechać swoimi łazikami przystosowanymi dla niepełnosprawnych wokół Annapurny (8091 m n.p.m.), himalajskiego ośmiotysięcznika, który jest jedną z czternastu najwyższych gór świata.

- Jestem z Zakopanego, miałem za oknem góry i miałem chęć w nie po wypadku się dostać. Rozglądałem się za podobnymi pojazdami do tych, które teraz używamy - mówi Bartosz Mrozek. - Wraz z Michałem stworzyliśmy pojazdy dostosowane do naszych uwarunkowań fizycznych. Finał był taki, że powstały łaziki z napędem na cztery koła, dziesięć kilowatów mocy. Pojazdy mają doskonałą trakcję, a koła kręcą się niezależnie. Dzięki temu mogą się poruszać po błocie, po dużych kamieniach, a także po zbitym śniegu. 

Podróż po marzenia

"Kosmiczne pojazdy" wraz z podróżnikami trafiły do Nepalu, gdzie pojawiły się formalne problemy związane ze sprzętem, które opóźniły treking o trzy tygodnie. To miało wpływ na przebieg całej wyprawy. - W tym czasie zmieniły się warunki pogodowe. Spadło dużo śniegu i nie dało się jechać tam, gdzie założyliśmy - opowiadają rozmówcy Weroniki Puszkar. - Trzeba było decydować na miejscu, co robimy dalej. Mamy odmienne możliwości fizyczne, więc w pewnym momencie się rozdzieliliśmy. Nie udało nam się zrealizować pierwotnego celu, ale i tak zrealizowaliśmy swoje marzenia.


Posłuchaj
05:46 Czwórka/Stacja Nauka - laziki niepełnosprawni Himalaje 21.04.2023.mp3 O "Wheelchairtrip Himalayas Challenge" opowiadają Michał Woroch i Bartosz Mrozek (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Weronikia Puszkar

Data emisji: 21.04.2023

Godzina emisji: 12.40

aw


Czytaj także

Świat potrzebuje idoli. Niech będą to naukowczynie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 13:51
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. To święto ustanowione w 2016 roku przez zgromadzenie ogóle ONZ. Można je obchodzić dołączając do akcji #OdważneWNauce, wszystko po to, by naukowczyń było więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 - poznaj pierwsze finałowe projekty

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 14:50
Festiwal E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii. Zakończył się jego drugi regionalny etap. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń