Summer stress syndrome. Kiedy urlop staje się udręką

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 13:00
Na wymarzony urlop często czekamy miesiącami, kiedy jednak nadchodzi moment wyjazdu, wielu z nas zamiast radości odczuwa stres. O tym, czym jest "summers stress syndrome", opowiada psycholożka Joanna Płatek. 
80 proc. Polaków odczuwa zdenerwowanie przed wyjazdem na wakacje. (zdj. ilustracyjne)
80 proc. Polaków odczuwa zdenerwowanie przed wyjazdem na wakacje. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Drazen Zigic
  • Urlop to jedna z najbardziej stresujących rzeczy w życiu. 
  • Jak się okazuje, aż 80 proc. Polaków odczuwa zdenerwowanie przed wyjazdem na wakacje.
  • Eksperci stan ten określają jako "summers stress syndrome".
  • - Na wakacjach powinniśmy dać sobie prawo to tego, żeby odpuścić - mówi psycholożka Joanna Płatek. 
  • Żeby odpuścić, należy się zatrzymać i zadać sobie pytanie: dlaczego chcę to zrobić? 

Stresuje nas nuda

Okazuje się, że aż 80 proc. Polaków odczuwa zdenerwowanie przed wyjazdem na wakacje - wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos w maju ubiegłego roku. Eksperci stan ten określają jako "summers stress syndrome".

- Zdarza się tak, że z rozpędzenia zawodowego płynnie przechodzimy w rozpędzenie urlopowe. Zapominamy o tym, po co wyjeżdża się na wakacje, i denerwujemy się, kiedy zaczynamy się nudzić - mówi psycholożka Joanna Płatek.  

Czego oczekujemy od urlopu?

Stres może towarzyszyć nam przed i po, a nawet podczas urlopu.

- Przed wyjazdem mamy do załatwienia dużo spraw organizacyjnych - związanych z urlopem, ale też z codziennością i z pracą, którą zostawiamy. Nasz układ nerwowy może tego nie unieść - wyjaśnia ekspertka. - Żeby tego uniknąć, o pewne sprawy powinniśmy zadbać wcześniej. Możemy na przykład rozłożyć sobie plan pakowania albo przygotować listę rzeczy, które chcielibyśmy na urlopie zrobić. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od takiego wyjazdu.

Posłuchaj
24:30 CZWÓRKA Wieczór z Czwórka - urlop 25.06.2024.mp3 Czuję presję, bo jadę na urlop - jak sobie z tym poradzić? (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

Odpuść sobie

Ruszenie w trasę może wiązać się ze stresem przed i presją w trakcie. Trzeba wszystko zobaczyć. Trzeba zjeść w naprawdę dobrej restauracji. I najlepiej nie wydać za dużo.

- Osoby, które lubią mieć nad wszystkim kontrolę, na urlopie mogą stracić ten komfort. Bo pewnych sytuacji nie da się zaplanować. Na wakacjach powinniśmy dać sobie prawo to tego, żeby odpuścić - podkreśla Joanna Płatek. - A żeby odpuścić, należy się zatrzymać i zadać pytanie: co się ze mną dzieje i dlaczego chcę to zrobić?

Sprawdź także:

Przeżywaj, nie "zaliczaj"

Najlepszy przykład to kolejny zabytek z listy tych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zanim go "zaliczymy", warto zastanowić się, dlaczego to robimy. Bo jeśli motywuje nas tylko to, co przeczytaliśmy w przewodniku lub usłyszeliśmy od znajomych, a sami wcale nie mamy na to ochoty, to po co się zmuszać. Czasami samo zwolnienie tempa, czyli zatrzymanie ciała, potrafi zrobić wiele dobrego dla naszej psychiki - dodaje psycholożka. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Joanna Płatek (psycholożka, psychoterapeutka)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 21.15

kul/wmkor

Czytaj także

Najgorsze wakacje ever. Hela i blondyn, który zniknął

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 11:53
Hela to młoda artystka tworząca muzykę z pogranicza indie folku i folk-popu z elementami elektroniki. Jak sama przyznaje, jest osobą, której zawsze się przydarzają śmieszne historie, z Czwórką dzieli się opowieścią o wakacyjnej miłości, w której pociąg o 7.41 jest kluczowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samochodem na weekend z Polski. Dokąd warto pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 12:00
"Samochodem na weekend z Polski" to książka dla tych, którzy lubią odkrywać ciekawe miejsca, a ich ulubionym fotelem jest fotel kierowcy. - Podróże samochodowe to prawdziwa przygoda, której nie da się przeżyć, na przykład lecąc samolotem. To też okazja, żeby kilka razy w roku odkrywać nowe miejsca poza granicami Polski - przekonuje autor Patryk Korbel.
rozwiń zwiń