"Z Parku do Parku". Jak Michał Słodowy z Kamp! odkrył polskie parki narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 15:10
Mówi, że jest koneserem chronionej natury. Ale też świetnie radzi sobie na scenie. To właśnie w trasie koncertowej ze swoim zespołem Kamp! odkrył piękno parków narodowych. Dziś Michał Słodowy prowadzi profil "Z Parku do Parku" i wydał właśnie przewodnik. 
Michał Słodowy z przewodnikiem do zbierania pieczątek z polskich parków narodowych Z Parku do Parku.
Michał Słodowy z przewodnikiem do zbierania pieczątek z polskich parków narodowych "Z Parku do Parku". Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Michal Słodowy jest członkiem zespołu Kamp! - jednej z najważniejszych grup na polskiej scenie elektronicznej. 
  • Jest też koneserem chronionej natury, który odkrywa piękno polskich parków narodowych.
  • Zaczął od profilu na Instagramie, teraz wydał przewodnik "Z Parku do Parku". 

Pomysł przywieziony z trasy koncertowej

"Z Paru do Parku" to przewodnik do zbierania pieczątek z polskich parków narodowych. - Wydawnictwo jest zwieńczeniem mojego projektu, który trwa już kilka lat i zaczął się na Instagramie. Pomysł na książkę miałem z tyłu głowy, odkąd zobaczyłem, jak promuje się parki narodowe w Stanach Zjednoczonych. Stało się to podczas trasy koncertowej Kamp! po Kalifornii - opowiada Michał Słodowy. - W przerwach między występami zwiedzaliśmy tamtejsze rezerwaty przyrody. Zaskoczyło mnie to, że parki narodowe są tam jedną z gałęzi turystyki, z której Amerykanie są bardzo dumni. 

Po powrocie ze Stanów muzyk nie rozwinął tego pomysłu. Ale on wrócił po kilku latach, kiedy Michał Słodowy odwiedził park Manu Reserva w Peru.

Paszport parkowy

- Amerykańska przyroda jest ikoniczna, więc pomyślałem, że oni mają łatwiej. U nas też natura jest wspaniała, ale wiedza o polskich parkach - raczej niewielka - zauważa gość Czwórki. - Z tej niewiedzy zaczął się projekt "Z Parku do Parku". Zamarzył mi się paszport parkowy na wzór tych amerykańskich. 

- Zacząłem od Instagrama, bo chciałem zobaczyć, czy w ogóle ktoś zainteresuje się tym tematem. Ale przede wszystkim chciałem sam dowiedzieć się czegoś więcej o polskich parkach narodowych - opowiada Michał Słodowy. - Zacząłem je odwiedzać i wypracowywać swój rytm podróżowania. Będąc muzykiem, ma się przekonanie, że było się w każdym miejscu w Polsce, że świetnie zna się kraj. Moje wyprawy pokazały mi, że trochę żyję w błędzie.

Posłuchaj
11:00 CZWÓRKA Pierwsze slysze - slodowy 24.01.2024.mp3 "Z Parku do Parku". Michał Słodowy z Kamp! odkrywa uroki parków narodowych (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Ranking parków według Michała Słodowego

  • Wigierski Park Narodowy
  • Magurski Park Narodowy
  • Drawieński Park Narodowy

- W Polsce mamy 23 parki narodowe, więc ten mój ranking jest subiektywny i zmieniał się w trakcie odkrywania kolejnych miejsc - zaznacza gość Czwórki. - Zachęcam, żeby wędrówki "z parku do parku" rozpocząć już teraz, bo przełom stycznia i lutego to, wbrew pozorom, doskonały czas, żeby zrobić sobie zimowej wejście gdzieś w górach. Oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa i w poszanowaniu dla przyrody

Zobacz także:

Co dalej z projektem "Z Parku do Parku"?

Oprócz profilu na IG projekt ma także stronę internetową. Na razie niewiele się na niej dzieje, ale jak zapowiada rozmówca Kamila Jasieńskiego, wkrótce to się zmieni. - Pojawią się kolejne elementy, m.in. porady jak wjeżdżać i jak zachowywać się w rezerwatach przyrody. Moim zadaniem nie jest sprzedawanie całej historii parków narodowych, tylko zachęcanie, żeby takie miejsca odkrywać. Ja "zarzucam wędkę" i zapraszam do zabawy - namawia Michał Słodowy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Michał Słodowy (muzyk zespołu Kamp!, autor projektu "Z Parku do Parku")

Data emisji: 19.01.2024

Godzina emisji: 9.15

kul

kor-wm

Czytaj także

"Rozmowy z lodowcami". Na czym polega praca glacjologa?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 15:50
- Marzyłem, żeby wylądować na Księżycu, więc kiedy trafiła się okazja wyprawy do Arktyki, pomyślałem, że to będzie trochę tak jak lot w kosmos. Dziś obserwuję lodowce tak, jak przyglądam się ludziom - mówi glacjolog, dr Jakub Małecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każda pustynia to jedna para butów". Julita Ilczyszyn o 4 Deserts Grand Slam

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 12:40
Julita Ilczyszyn jest pierwszą Polką, która przebiegła cztery pustynie i jedną z 19 kobiet na świecie z tytułem 4 Deserts Grand Slam. Żeby go zdobyć musiała w ciągu jednego roku przebiec 1000 kilometrów po piasku. - Zainspirowali mnie i zmotywowali moi uczniowie. Przekonali mnie, że w ten sposób poznam świat i doświadczę czegoś pięknego - mówi Julita Ilczyszyn, znana w sieci jako "Wybiegana Mama". 
rozwiń zwiń