Zmiany - jak szukać "jasnych stron ciemnych miejsc"?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 13:18
Zmiany, których doświadczamy w życiu, czasami są wynikiem naszej decyzji, a czasami przychodzą niespodziewanie. Jak radzić sobie z lękiem i rozczarowaniem? Jak sobie radzić w trudnym momencie, kiedy zmiany się pojawiają? Na te pytania w Czwórce odpowiada Joanna Chmura, psycholożka, trenerka, autorka książki "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?".
Joanna Chmura, autorka książki To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?, z prowadzącym audycję Kubą Jamrozkiem.
Joanna Chmura, autorka książki "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?”, z prowadzącym audycję Kubą Jamrozkiem.Foto: Czwórka/Justyna Janas
  • Joanna Chmura jest psycholożką i trenerką, znaną ze swoich tekstów prasowych, z warsztatów, podcastów oraz platformy rozwojowej.
  • Jest także autorką książki "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?"
  • W swojej książce, z poczuciem humoru, a jednocześnie poruszającą głębią i autentycznością, pomaga zrozumieć, przez co przechodzimy, gdy zmiany pojawiają się w naszym życiu.
  • W Czwórce opowiada, jak radzić sobie ze zmianami i jak wychodzić z takich sytuacji najlepiej jak się da.

Zmiany w życiu - jak sobie z nimi radzić?

Zmiany, które pojawiają się w naszym życiu, przychodzą do nas w różny sposób. Czasami są zaplanowane, czasem jednak pojawiają się niespodziewanie. Czy chcemy, czy nie, zapraszają nas do wejścia na nową, inną drogę, której często się boimy. Jak radzić sobie z lękiem i rozczarowaniem? W jaki sposób uwolnić się od schematów z przeszłości? Jak budować życie, w którym jest miejsce na radość, odwagę i spokój, mimo wszystko? O tym w swojej książce "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?" pisze Joanna Chmura, psycholożka i trenerka.

- Jak przymierzałam się do tej książki, wiedziałam, że będzie ona wielowątkowa, że spinającym motywem będzie: "to nawet lepiej" i każdy rozdział będzie o czymś innym - opowiada gość Czwórki. - Kluczem był dobór tematów, z którymi mamy największą trudność, pojawiają się więc tematy o różnorodnym stopniu trudności. Za przykład służą autorce często własne, mniejsze i większe kryzysy oraz zakręty, sięga też po historie z filmów i literatury.

Zobacz także: 


Czas pomaga złapać perspektywę

Trudność tematów podejmowanych w książce jest bardzo różnorodna. m.in. jest tam rozdział poświęcony stracie dziecka, ale także zmiana miejsca zamieszkania czy naszej relacji z pieniędzmi.  W swojej książce Joanna Chmura podpowiada, jak wychodzić z tak różnych i trudnych sytuacji najlepiej jak się da.

- Życie i psychologia, która odzwierciedla życie, nie jest zero-jedynkowa. Nie odważę się powiedzieć, że każda zmiana i zawsze jest dobra. Mogę jednak powiedzieć, że jeśli nawet nam się wydaje, że jakaś zmiana jest trudna i niekomfortowa, to perspektywa czasu może pokazać, że z jakiegoś powodu może "było to i lepiej" - tłumaczy psycholożka. - Nawet jeśli początkowo będą pokazywać się różne emocje. Kaliber zmian może być różny, bo dotykam w książce różnych tematów, więc i koszyk emocji jest różny.  W tych wszystkich wypadkach trzeba uszanować, że na początku będziemy się złościć, zaprzeczać, albo nie uznawać zmiany, która się wydarza. Ale z czasem zapraszam, żeby w tej sytuacji, która nas spotyka, poszukać jasnych stron tych ciemnych miejsc.


Posłuchaj
40:43 CZWORKA/(Wieczór z Czwórką - Joanna Chmura - Zmiany 15.05.2024.mp3 O zmianach, i jak przez nie przejść, opowiada Joanna Chmura, psycholożka, trenerka, autorka książki "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?" (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Chmura (psycholożka, trenerka, autorka książki "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?")

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 20.27

aw/wyd. Agora/wmkor

Czytaj także

Socjoterapia - czym różni się od psychoterapii i do kogo jest skierowana?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 17:40
O socjoterapii w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą oraz o placówkach wsparcia dziennego opowiadają doktor Adam Nyckowski, adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka oraz Filip Zbrzeżny, student uczelni, a także wychowawca w placówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomoc psychologiczna dla osób LGBT+. Czy różni się od pomocy osobom heteronormatywnym?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 19:25
Osoby LGBT+ od najmłodszych lat doświadczają krytyki z powodu swojej nieheteronormatywnej tożsamości i czują się wykluczone. Nasiąkając krzywdzącymi przekonaniami, zaczynają budować błędny ogląd siebie. - Nawet jeśli pochodzicie z niewielkiej miejscowości, zawsze możecie szukać wsparcia - mówi Daniel Bąk, psychoterapeuta pracujący z osobami LGBT+. - Są nowoczesne media i technologie. Nie rezygnujcie.  
rozwiń zwiń