Socjoterapia - czym różni się od psychoterapii i do kogo jest skierowana?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 17:40
O socjoterapii w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą oraz o placówkach wsparcia dziennego opowiadają doktor Adam Nyckowski, adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka oraz Filip Zbrzeżny, student uczelni, a także wychowawca w placówce.
O socjoterapii w Czwórce mówią dr Adam Nyckowski i Filip Zbrzeżny.
O socjoterapii w Czwórce mówią dr Adam Nyckowski i Filip Zbrzeżny.Foto: Czwórka
  • Socjoterapia jest formą pracy terapeutycznej w grupie - to ona jest punktem odniesienia i czynnikiem zmiany. 
  • Najczęściej socjoterapia skierowana jest do osób, które doświadczają różnego rodzaju trudności w kontaktach społecznych.
  • Ta forma pracy terapeutycznej, adresowana do dzieci i młodzieży. Stosuje się ją w placówkach wsparcia dziennego. 

Socjoterapia - co to oznacza?

Wielu z nas zetknęło się z terminem psychoterapia, mniej znane jest natomiast określenie socjoterapia. - Psychoterapia bazuje przede wszystkim na wglądzie. Na tym, żeby przeorganizować osobowość, żeby pracować z traumą i "zobaczyć" nasze przeszłe doświadczenia. Ma to związek z naszym dzisiejszym światem, z decyzjami jakie podejmujemy, z rzeczami, przed którymi uciekamy - tłumaczy dr Adam Nyckowski. - Natomiast socjoterapia generalnie to jest praca w grupie i terapia przez grupę. Tutaj grupa jest punktem odniesienia i czynnikiem zmiany. Jednostka, która jest w tej grupie socjoterapeutycznej, jest podmiotem, natomiast cały mechanizm dzieje się poprzez grupę.

Jak zaznacza specjalista, w psychoterapii także prowadzone są grupy, natomiast tym, co odróżnia te dwie formuły pomocy psychologicznej, jest osoba, z którą terapeuta pracuje. - Socjoterapia jest adresowana w dużej mierze do dzieci i młodzieży. Psychoterapia jest adresowana głównie do dorosłych, a także w mniejszym stopniu do młodzieży - tłumaczą goście Czwórki. - Tym, co jest istotne, jest fakt, że socjoterapia obejmuje osoby niedostosowanie społeczne, a grupami najczęściej są dzieciaki i młodzież ze środowisk wykluczonych albo zagrożonych marginalizacją społeczną.

 

Socjoterapia - na czym polega?

Tego typu praca terapeutyczna odbywa się w placówkach wsparcia dziennego, gdzie dzieci i młodzież spotykają się w grupach. - Każdy wychowawca ma swoją grupę, a ona tworzy swoją strukturę, jakąś mini społeczność - tłumaczy Filip Zbrzeżny. - Wychowawca prowadzi tę grupę najlepiej jak umie, też przez socjoterapię, ale przede wszystkim tworzy relacje z tymi dziećmi, dzięki którym stara się jakoś im pomagać.


Zobacz także:

Rozmówcy Kuby Jamrozka podkreślają, że najczęściej są to dzieci, które mają z różnych powodów trudności w życiu i w budowaniu relacji. Słowo "relacja" jest więc tutaj kluczowe. - Pracujemy w kręgu, to skraca dystans, ale też pokazuje, że wszyscy jesteśmy równi. Ja w ogóle uważam, że w takiej formule socjoterapeuta nie jest najważniejszy. Każdy człowiek jest ekspertem od swojego życia. To jest gdzieś dla mnie taka dominanta. Te rozwiązania są w ludziach i czynniki spustowe są w grupie - tłumaczy Adam Nyckowski. - Oczywiście moją rolą, jako osoby dorosłej i mającej przygotowanie profesjonalne, jest to, żeby zbudować atmosferę. Przede wszystkim to są dwie fundamentalne rzeczy, czyli poczucie bezpieczeństwa i możliwość realizacji indywidualnych celów. Jeśli się uda zbudować jakiś metapoziom i cel wspólnotowy, charakterystyczny dla tej grupy, to fantastycznie.

 

Posłuchaj
35:50 CZWORKA/Wieczór z Czwórką - -socjoterapia 16.11.2023.mp3 O socjoterapii i placówkach wsparcia dziennego mówią dr Adam Nyckowski i Filip Zbrzeżny (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

Placówki wsparcia dziennego - jak działają?

Jak tłumaczą goście Czwórki, placówki wsparcia dziennego działają na zasadzie świetlicy i są bezpłatne. - Dzieci przychodzą zazwyczaj po szkole. Jest bardzo ważna część odrabiania pracy domowej, potem jest obiad, a po nim  zajęcia. Może być to socjoterapia lub też coś, co przygotują terapeuci i co dzieci będą chciały robić. Kończymy około 18.00 - opowiadają goście audycji. - Jednak najważniejszy jest proces grupowy, który jest jądrem. Istotne jest to, co się dzieje między ludźmi, stworzenie możliwości mnogości interakcji. Jeśli to zagramy, to jest szansa, że ten czas będzie produktywny. Oczywiście w socjoterapii jest tak, że dzieciaki wchodzą z jakąś historią, taką, która jest trudna, więc stwarzamy takie interakcje, które są kolektywne i terapeutyczne.

 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: dr Adam Nyckowski (adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka), Filip Zbrzeżny (student Uczelni Korczaka, pracuje w placówce wsparcia dziennego)

Data emisji: 16.11.2023

Godzina emisji: 20.30

aw/kc

Czytaj także

Czas zwątpienia - jak nie tracić wiary w sens?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 20:40
Okres pandemii oraz dramat wojny na Ukrainie sprawia, że niektórzy tracą wiarę w sens planowania przyszłości. - Dużą rolę w radzeniu sobie z takiego rodzaju stanem i emocjami jest pozytywna relacja z innymi ludźmi - mówi w Czwórce Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Taka która pozwala nam pomagać innym ludziom oraz przyjmować pomoc w sposób, który jest niezobowiązujący i rozwijający.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Karpiuk o książce "Dzieciaki": moich bohaterów zawiedli dorośli

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 10:00
- Każdy potrzebuje uwagi, a kiedy jej nie dostaje, może upominać się o swoje potrzeby. Dorośli, którzy mają dzieci, powinni o tym wiedzieć i to zrozumieć - mówi Dawid Karpiuk, dziennikarz, lider zespołu Dziwna Wiosna i autor książki "Dzieciaki". 
rozwiń zwiń