Światowe Jamboree Skautowe. Polscy harcerze jadą do Korei

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 18:21
Młodzi adepci harcerstwa wyruszają do Korei Południowej, aby wziąć udział w Światowym Jamboree Skautowym - największym tego typu wydarzeniu edukacyjnym dla nastolatków. Kolejna impreza, już za cztery lata, odbędzie się w Polsce. 
Czego nauczyć się można w harcerstwie?
Czego nauczyć się można w harcerstwie?Foto: Shutterstock/ VP Photo Studio
  • Związek Harcerstwa Polskiego to największa polska organizacja harcerska, istnieje od 1918 roku
  • Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowanie młodzieży oraz wspieranie rozwoju i kształtowanie charakteru człowieka poprzez stawianie wyzwań
  • Tegoroczne Światowe Jamboree Skautowe to wydarzenie, które odbędzie się w Korei. Impreza wystartuje już 30 lipca

- Światowe Jamboree Skautowe odbywa się co cztery lata w różnych miejscach na świecie. To wydarzenie, na które przyjeżdża prawie 50 000 skautów z całego świata. Zlot jest organizowany przez Światową Organizację Ruchu Skautowego. Poprzednia odsłona odbywała się w Stanach Zjednoczonych, a za kolejne cztery lata skauci spotkają się w Polsce - mówiła Martyna Kowacka, która jest harcmistrzem i komendantem Reprezentacji Polski na 25. Światowe Jamboree Skautowe. Z naszego kraju w tej imprezie udział weźmie 535-osobowa reprezentacja różnych organizacji harcerskich.

Światowe Jamboree Skautowe - wydarzenie dla młodzieży

- To wydarzenie przeznaczone jest dla osób w wieku 14-17 lat, więc można wziąć w nim udział tylko raz w życiu - mówiła Martyna Kowacka. Polska młodzież po wylądowaniu w Korei weźmie udział w programie, który pozwoli im się zapoznać z tamtejszą kulturą. Spędzą czas m.in. w Seulu. - Poznają atmosferę tego państwa, zobaczą zabytki. Potem zostaną przetransportowani na teren zlotu, a tam czeka ich sporo ciekawych aktywności - tłumaczyła gość Czwórki. - Ważnym elementem imprezy jest wspólne gotowanie, bo uczestnicy sami przygotowują swoje posiłki. Z pewnością będzie to wyzwanie, bo kuchnia koreańska jest pikantna, a tamtejsze produkty różnią się od naszych. 

Harcerze i skauci - czym to się różni?

- Wszyscy harcerze są skautami, ale nie każdy skaut jest harcerzem. Harcerze są w Polsce, a skauci to ludzie należący do tego ruchu na świecie - zaznaczał Martyna Kowacka. Na co dzień harcerska kadra zajmuje się opieką nad młodszymi kolegami. - By wstąpić do harcerstwa, wystarczy mieć sześć lat. Najpierw jesteśmy zuchami, potem harcerzami, harcerzami starszymi, wędrownikami, a potem - kadrą. Organizujemy weekendowe wyjazdy na biwaki, obozy, zimowiska, uczestniczymy w wielu wydarzeniach regionalnych, spotykamy harcerzy z innych miejscowości i województw - opowiadała gość Czwórki. 

Jak podkreślała, program wychowawczy dostosowany jest do potrzeb i umiejętności młodych adeptów harcerstwa. - Mamy obozy żeglarskie, artystyczne. W harcerstwie ważna jest indywidualność: są stopnie, sprawności, potwierdzające umiejętności. Dzięki temu każdy sam może planować swój rozwój - zaznaczała gość Czwórki. 

Posłuchaj
12:57 harcerze_PR4_AAC 2023_07_27-15-24-10.mp3 O 25. Światowym Jamboree Skautowym opowiada Martyna Kowacka (Czwórka do piątej) 

Czego uczy nas harcerstwo? 

- Harcerstwo z pewnością pomaga w międzynarodowym obyciu, poruszaniu się w międzynarodowych kręgach kulturowych, odkrywaniu innych państw. Uczy otwartości na świat i chęci odkrywania go - mówiła Martyna Kowacka. W tym roku motywem przewodnim skautowego jamboree jest hasło "Narysuj marzenia". - Chcemy namawiać uczestników, by marzyli, ale też by nie bali się realizować swoich marzeń. Ich cele mogą się spełnić, jeśli tylko będą tego chcieli - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: harcmistrz Martyna Kowacka (ZHP, komendant reprezentacji Polski na 25. Światowe Jamboree Skautowe)

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 15.20

kd

Czytaj także

Harcerze ratują polskie cmentarze w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 20:47
W ramach projektu "Harcerska Afryka" polscy harcerze remontują polskie cmentarze, dbają o miejsca pamięci narodowej na tym dalekim kontynencie. Nie brakuje tam polskich nagrobków i polskiego godła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LOGinLAB Tour 2022 w Chałupach. Sprawdź, co się działo!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 13:30
Zawody LOGinLAB Tour 2022 wystartowały 4 czerwca w Poznaniu. Za nami odsłona w nadmorskich Chałupach. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń