Użyj smartfona i apki, by nie zapomnieć o dawnych cmentarzach

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 19:21
Projekt Zapomniane Cmentarze i będąca jego częścią aplikacja Cmentariusz są dowodem na to, że nowoczesne technologie mogą się spotkać z dziedzictwem kulturowym i stworzyć coś wartościowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

shutterstock dżuma epidemia 1200.jpg
Dzieje ludzkości epidemią pisane - dżuma, cicha czy hiszpanka

Na mapie Polski wciąż możemy odnaleźć zapomniane, pozostawione bez opieki cmentarze. Fundacji Dziedzictwa Kulturowego swym projektem Zapomniane Cmentarze chce je ocalić właśnie od zapomnienia.


Posłuchaj
04:47 czwórka czat czwórki 01.11.2021 zapomniane nekropolie.mp3 Na czym polega projekt Zapomniane Cmentarze i jak działa aplikacja Cmentariusz? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Wciąż można odkryć zapomniane cmentarze. Nawet te, które nie są trudne do znalezienia, są w nieciekawym stanie, wydaje się, że wszyscy o nich zapomnieli - mówi Ola Waszak wiceprezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. - Ludzie, którzy przechodzą obok takiego cmentarza, często myślą, że to ich odkrycie, bo cmentarz jest tak zaniedbany - dodaje.

Niejednokrotnie takie cmentarze mają swoją dokumentację, ale stan własności nie zawsze jest ustalony, a często bywa skomplikowany. - Właściciele terenu nie zawsze poczuwają się do należytej opieki nad tymi miejscami pochówków - mówi rozmówczyni Anny Depczyńskiej. – Zaczęliśmy tworzyć projekt, bo zależało nam, żeby ludzie się o takich miejscach dowiedzieli i aby każdy w swojej okolicy nie tylko, przechodząc obok, westchnął, ale też żeby po takiej nekropolii był ślad.

- Na portalu projektu znajdziemy mapę dodanych do tej pory wpisów - mówi Daniel Potkański, zarządza projektami w Laboratorium EE. - Są to obiekty dwojakiego rodzaju. Cmentarz - możemy go osadzić w kontekście geograficznym oraz konkretny pochówek, nagrobek znajdujący się na danym cmentarzu. Portal jest bardzo prosty - możemy wyszukiwać cmentarze przez ich nazwy czy szukać konkretnego nagrobka, ale szczególnie polecamy użycie interaktywnej mapy - dodaje.

Na mapie odnajdziemy rok założenia nekropolii, zdjęcia czy opis cmentarza. – To wszystko zależy od tego, co dodał użytkownik - mówi rozmówca Czwórki. - Projektowi towarzyszy aplikacja Cmentariusz, którą każdy może zainstalować w swoim smartfonie. Dzięki niej możemy aktywnie współtworzyć bazę - dodaje. 

Gdy odnajdziemy zapomniany cmentarz, możemy nanieść na mapę jego lokalizację. W informacjach wpisujemy wszystkie dane, jakie mamy nt. cmentarza. Możemy dodać zdjęcia i opisy do poszczególnych nagrobków.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 01.11.2021
Godzina emisji: 15.39
pj
Czytaj także

"Książka za drzewo" - czytelnictwo i ekologia

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 17:30
"Książka za drzewo" to trzy w jednym: promowanie czytelnictwa, dbanie o klimat i dawanie lekturom drugiego życia. Najważniejszym jednak jej elementem jest sadzenie drzew. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak piersi. "Nie patrzy w PESEL, nie czeka na wolny dzień"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 20:00
Codziennie ponad 50 Polek słyszy diagnozę - rak piersi. Jeżeli chodzi o zachorowalność, nie odbiegamy od reszty świata, zwłaszcza tego bardziej uprzemysłowionego. Przodujemy jednak w niechlubnym rankingu zgonów.
rozwiń zwiń