Jak kolor wpływa na naukę, a jak na samopoczucie?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 16:42
Mówi się, że kolor zielony nas uspokaja, czerwony zaś rozdrażnia. Kolory wpływają na nasze samopoczucie, nastrój, naukę i sen. W jakich kolorach najlepiej robić notatki?
W jakich kolorach najlepiej robić notatki?
W jakich kolorach najlepiej robić notatki?Foto: Dragon Images/shutterstock.com/cc

W "Czwórce do piątej" spotkamy się z dr. Markiem Borowiński, autorem książki "Doktor Kolor". Oczywiście porozmawiamy z nim o różnych barwach i ich wpływie na nasze samopoczucie, nastrój, sen i emocje. Sprawdzimy jak nasze położenie geograficzne wpływa na postrzeganie przez nas kolorów oraz jak oddziałują one na nasze emocje? Zajmiemy się też tematem szkolnym i studenckim - sprawdzimy jakie kolory najlepiej dobrać do pokoju, w którym się uczymy oraz w jakich kolorach robić notatki, by jak najlepiej je zapamiętać. 

Oliwia Krettek przedstawi nam też weterana wojennego Petro Skrypkę, który wyruszył z Kijowa do Lizbony. Swoją podróż rozpoczął 12 lipca i przez 45 dni pieszo pokonał ponad 700 kilometrów. Nasza reporterka spotkała się z nim w Warszawie. Wtedy opowiedział jej o swoim niezwykłym projekcie, którego celem jest zbiórka pieniędzy dla żołnierzy i dzieci po amputacjach. 

Po 15.00 zajmiemy się pierwszymi oznakami jesieni. Okazuje się, że nie dość, że bociany opuściły już nas kraj, to w dodatku pierwsze z nich dotarły już do dalekiego Czadu. Takich informacji badaczom dostarczył nadajnik siedleckiego bociana. Po 25 dniach migracji ptak dotarł na pogranicze Sudanu i Czadu. Jest to młody ptak z m. Brzozów w gminie Suchożebry. Jego krewny, również z nadajnikiem, znajduje się w Egipcie. Nasz bociek, pokonał w ciągu 25 dni 5233 km. O tych niezwykłych wędrówkach porozmawiamy z Ireneuszem Kaługą, z Grupy Ekologicznej z Siedlec. 

W audycji zapraszamy również na ekspres naukowy i naukową ciekawostkę. 

***

Na audycję "Czwórka do piątej" - w środę (06.09), o godz. 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

pj

Czytaj także

Kształcenie zawodowe. Czy to jest jego czas?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 15:49
Dziś europejski rynek pracy potrzebuje specjalistów. To szansa dla kształcenia zawodowego. W Polsce zaczynamy doceniać prestiż przygotowania do zawodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w polskiej szkole - dla nauczycieli i dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 20:40
Eksplozja popularności sztucznej inteligencji to kwestia ostatnich miesięcy, niemniej jednak ten temat jest obecny w polskiej szkole już od jakieś czasu. - Wielu nauczycieli wykorzystywało ją wcześniej i będzie korzystać z niej teraz. Naszym zadaniem jest pomóc im w tej pracy - mówi Michał Przymusiński, przewodniczący Rady ds. AI przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. 
rozwiń zwiń