Kolor ma znaczenie. Zanim pomalujesz ściany sprawdź swój temperament

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 15:43
Czerń to kolor elegancki i wytworny, ale także kolor żałoby. Szary jest monotonny, żółty i pomarańczowy poprawiają nastrój. Co mówią o nas kolory, którymi się otaczamy?
Audio
  • Doktor Kolor: choleryk nie odpocznie w kolorze czerwonym, melancholika uśpią szarości (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandr Ivanov/Pixabay

Okładka książki "Doktor kolor. Barwy pieniędzy, szczęścia i seksu"  autorstwa Marka Borowińskiego Okładka książki "Doktor kolor. Barwy pieniędzy, szczęścia i seksu" autorstwa Marka Borowińskiego

Barwa jest pierwszą informacją rejestrowaną przez oko. W drugiej kolejności rozpoznajemy kształt, a dopiero później rozmiar. Człowiek jest w stanie zobaczyć ok miliona kolorów. Jak się okazuje, nie spełniają wyłącznie funkcji poznawczej. To, jakimi kolorami się otaczamy może wpływać na nasze usposobienie i charakter.

Shop Doctor, dr Marek Borowiński postanowił napisać książkę o psychologii koloru. Z dbałością opisuje barwy podstawowe, mówi o tym, jakie kolory lubi nasz mózg, a które z nich mogą nam szkodzić.

Niebieski to ulubiony kolor Polaków. - Widzenie kolorów, to widzenie odbitego światła. Odbieramy kolory w zależności od ich fali świetlnej. Niebieski ma bardzo przyjemną falę, która nie jest ani za długa, ani za krótka. Dobrze nam się kojarzy, bo to kolor, który widzimy najczęściej – opisywał dr Marek Borowiński i podkreślając, że wybór ulubionych kolorów nie zawsze zależy od osobistych preferencji.

- Dużo zależy od mody, a więc tego czym będą otaczali się inni ludzie. Psychologowie udowodnili, że mamy potrzebę społecznej akceptacji. W pewnym stopniu nasze preferencje będą uzależnione od wyborów grupy - dodawał. 

Jak kolory wpływają na nas najbardziej? Którymi warto otaczać się w domu? Co da się wyleczyć kolorem? Jakie triki wykorzystują sklepy, żebyśmy zwrócili uwagę na produkt i w jaki sposób wykorzystuje się do tego kolor? Więcej o wpływie kolorów na nasze życie w rozmowie z ekspertem w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Marek Borowiński, psycholog kolorów, autor książki "Doktor kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu"

Data emisji: 1.10.2019

Godzina emisji: 14.17

ac

Czytaj także

Jak założyć kanał na YouTube?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 17:20
Przygoda z YouTube nie powinna być krótka, ale za to dobrze przemyślana. Samo założenie kanału sprowadza się to do wypełnienia kilku pól formularza. Ale co robić dalej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zrobić ciekawe "stories"?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 09:12
"Stories" jest obecnie jednym z najbardziej angażujących formatów w social mediach. Jak się za to zabrać i robić to dobrze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W co się ubrać latem? Może w coś z tlenkiem tytanu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 14:36
Czarny kolor przyciąga promienie słoneczne. Sztuczne tkaniny są jak plastikowy worek. W co więc ubierać się latem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda z drugiej ręki. Jak kupować w lumpeksach?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:30
Zakupy w sklepach z używaną odzieżą to żaden wstyd. Bo można tam znaleźć wiele perełek i przy okazji zadbać o Ziemię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postój, zamiast siadać. "Siedzenie to nowe palenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:08
- Coraz więcej naukowców bije na alarm byśmy byli świadomi skutków, które siedzenie wywołuje w naszym organizmie - w ciele i nastroju - mówi Justyna Jakubczyk, trenerka kompetencji miękkich. - Ruch to zdrowie, siedzenie zaś to wygoda, która nam to zdrowie niszczy - dodaje. 
rozwiń zwiń