Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Co wiemy o tym wirusie?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 22:10
Światowy Dzień Walki z Wścieklizną ma na celu podnoszenie świadomości na temat skutków tej choroby u zwierząt i ludzi. - Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych - mówi w Czwórce Kacper Kowalczyk, lekarz weterynarii. - Jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie.
Światowy Dzień Wścieklizny to 28 września
Światowy Dzień Wścieklizny to 28 wrześniaFoto: Shutterstock/Yekatseryna Netuk
  • 28 września obchodzimy Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. 
  • To dzień, który ma na celu podnoszenie świadomości na temat skutków tej choroby u zwierząt i ludzi.  
  • Jego inicjatorzy propagują wiedzę na temat jej zapobiegania i eliminowania. 

 

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Jaka jest jego historia?

Światowy Dzień Wścieklizny po raz pierwszy zorganizowano 8 września 2007 w Atlancie, ale w latach wcześniejszych obchodzono go już w USA i Wielkiej Brytanii. Inicjatorem tego święta była amerykańska organizacja non-profit Global Alliance for Rabies Control (ARC) i Ośrodków Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych.

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, prowadząca audycję Marta Hoppe powołuje się na dane WHO, z których wynika, że rokrocznie choroba ta powoduje śmierć blisko 60 tys. osób, głównie w Azji i Afryce. 

 

Wścieklizna - w jakich przypadkach dochodzi do zakażenia?

Wścieklizna jest groźną chorobą zakaźną spowodowaną pogryzieniem przez zwierzę drapieżne lub domowe, które jest jej nosicielem. Do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, zazwyczaj kąsanej. - W Polsce mamy ustawowy obowiązek szczepienia psów. Zwierzęta powinno się szczepić raz do roku - mówi gość Czwórki. - Jednak w mojej opinii, powinno to także dotyczyć przypadku niewychodzących z domu kotów. Choroba wirusowa może być przenoszona różnymi drogami, m.in. na naszych ubraniach, na butach i skórze. Rekomendujemy szczepienia kotów, zwłaszcza na terenach, gdzie mamy ogniska wścieklizny. Tam zazwyczaj organ właściwy wydaje rozporządzenie, którym zobowiązuje do zaszczepienia swojego pupila.   


Jak rozpoznać wściekliznę?

Jak rozpoznać, że nasze zwierzę domowe ma wściekliznę? Jak zauważa rozmówca Marty Hoppe wszystko zależy od formy i rodzaju wścieklizny. - Wścieklizna ma kilka swoich form i przebieg mniej bądź bardziej gwałtowny. Przede wszystkim dla nas sygnałem powinna być zmiana w zachowaniu zwierzęcia - tłumaczy. - Jeśli dotychczas zwierzę, które lubiło się przytulać, nagle staje się agresywne, drapieżne, to już powinna nam się zapalić lampka. Bardziej zaawansowaną formą jest, gdy toczy pianę z pyska. Mogą także pojawić się objawy neurologiczne, a także zaleganie, czyli takie polegiwanie zwierzaka. Niechęć do zabawy, ale też zjadanie dziwnych przedmiotów takich jak piłeczki - to jest charakterystyczne dla wścieklizny.

Jeśli mamy do czynienia z dzikimi zwierzętami, u nich także można zaobserwować niepokojące symptomy świadczące o zakażeniu wścieklizną. - To przede wszystkim zmiana zachowania. Zwierzęta dzikie zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi - wyjaśnia specjalista. - W przypadku zakażenia wścieklizną nagle kontakt z człowiekiem dla nich nie stanowi bariery. One się po prostu przestają bać i w związku z tym podchodzą do nas coraz bliżej. Nie uciekają, ale czując zagrożenie, są w stanie nas po prostu zaatakować.


Posłuchaj
21:14 Czwórka/Czwórka do piątej - wścieklizna 28.09.2023.mp3 Wścieklizna. Co warto wiedzieć o tej chorobie, mówi Kacper Kowalczyk (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Co robić w razie pogryzienia przez zwierzęta dzikie i domowe?

Jak radzi Kacper Kowalczyk, w przypadku pogryzienia, czy to przez zwierzęta dzikie, czy przez domowe, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. - W przypadku gdy dojdzie do zakażenia, wszystko zależy od tego, z jaką formą wirusa mamy do czynienia - zaznacza gość Czwórki. -  Wtedy lekarz wdraża właściwe procedury i podejmuje odpowiednie leczenie. Jeśli chodzi o zwierzęta, to niestety poddawane są one eutanazji. Następnie kierujemy próbki do badań do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Żeby więc zminimalizować ryzyko, szczepmy swoje zwierzęta raz do roku.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Kacper Kowalczyk (lekarz weterynarii)

Data emisji: 28.09.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/pj/gov.pl


Czytaj także

Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz kota?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 17:00
Ponad 6,5 miliona kotów towarzyszy Polakom w życiu codziennym. To niezwykle inteligentne, ale też bardzo wymagające zwierzę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciel na czterech łapach. Jak budować taką relację?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 17:50
Nie tylko pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jak się okazuje, w pandemii doceniliśmy obecność zwierząt w domach i to jaki mają wpływ na nasze samopoczucie. Teraz przyszedł czas na budowanie z nimi dobrej relacji. 
rozwiń zwiń