Explory 2023 - poznajemy wynalazki, które znalazły się w finale

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 21:25
Za nami finał konkursu Explory. Już po raz 12. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, nagrodzono młodych i zdolnych naukowców z całej Polski. My przypominamy projekty finalistów konkursu. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.  
Za nami 12 edycja konkursu Explory.
Za nami 12 edycja konkursu Explory.Foto: Piotr Hukało i Karol Stańczak
 • Festiwal Explory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii.
 • Finał tegorocznej odsłony Explorów odbył się w dniach 18-20 października w Pomorskim Parku Technologiczno-Odkrywczym Gdynia.
 • W finale znalazły się 35 projektów drużyn z całego kraju.
 • Konkursu Explory odbywa się pod patronatem Czwórki. 

Konkurs Explory 2023 w liczbach

W dniach 18-20 października 2023 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, można było poznać najlepsze, innowacyjne projekty badawcze młodych badaczy i wynalazców.

Wybierać było w czym, bo Explory 2023 to:

 • 288 projektów zgłoszonych do konkursu,
 • 142 projektów w regionalnych etapach,
 • 4 Regionalne Festiwale Explory: Wrocław, Olsztyn, Warszawa, Łódź,
 • ponad 9 tysięcy - tyle osób obejrzało prezentacje uczestników w internecie,
 • ponad 23 tysiące oddanych głosów.

W Krajowym Finale Konkursu Explory wzięło udział 35 projektów, a oceniało je grono 20 jurorów - autorytetów ze świata nauki i biznesu. Młodzi naukowcy walczyli o stypendia naukowe na rozwój projektów w wysokości 15, 10 i 7 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Orlen SA., akredytację do największego na świecie konkursu naukowego - REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne.

Główne nagrody w konkursie Explory 2023 zdobyli:

 • I miejsce - Piotr Węgrzyn - PCPU - Procesor stworzony od podstaw
 • II miejsce - Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska - Skin Preventer - system wspomagania diagnostyki zmian skórnych
 • III miejsce - Piotrek Gębala, Paweł Gębala - ReflexOn - Uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki


Invisible White Cane - na czym polega projekt?

Marta Hoppe rozmawiała z finalistkami konkursu: Leną, Natalią i Martą z I Liceum Ogólnokształcącego z Kwidzyna, które mówiły o swoim projekcie Invisible White Cane. Są to specjalne buty, które mają pomagać osobom niewidomym i słabowidzących w poruszaniu się po mieście.

- Projekt polega na wyposażeniu butów w czujniki odległości i silniki wibracyjne, które za pomocą działań o różnych częstotliwościach są w stanie określać odległość od przeszkody - opowiadają dziewczyny. - Dodatkowo buty mogą się łączyć za pomocą Bluetootha ze stworzoną przez nas aplikacją, która jest tak naprawdę GPS em, dzięki czemu buty mogą też prowadzić ich użytkownika do wybranego celu.

 


Wibracja wskaże drogę 

Jak przekonują młode badaczki, dzięki ich wynalazkowi biała laska już nie będzie potrzebna.

- Pod podeszwą buta znajduje się płytka PCB, na której znajduje się arduino, moduł Bluetooth, silnik wibracyjny oraz baterie. Na nosku buta znajduje się czujnik odległości, który łączy się z silnikiem wibracyjny znajdującym się w podeszwie - tłumaczą. - Im przeszkoda jest bliżej, tym szybciej zaczyna wibrować silnik. Natomiast na języku buta znajduje się drugi silnik wibracyjny, który łączy się z aplikacją.


Posłuchaj
03:24 CZWORKA/Czwórka do piątej - Explory_hoppe - 23.10.2023.mp3 Explory 2023 - relacja Marty Hoppe (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Aplikacja wyznacza trasę i działa tak jak GPS. Wysyła sygnał do buta, który wibrując wskazuje w którą stronę należy skręcić. - Generalnie mamy dwa prototypy i w tym pierwszym kładłyśmy pleksę, żeby zabezpieczyć wszystkie okablowania. Buty były testowane w terenie, żeby sprawdzić czy to wszystko działa i czy jest też wygodne - tłumaczą rozmówczynie Marty Hoppe. - Wszystkie testy przebiegły pozytywnie.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar   

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 23.10.2023

Godzina emisji: 15.38

aw

Czytaj także

Explory 2023. Poznaj zwycięzców i ich wynalazki!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 08:53
Piotr Węgrzyn, zespół w składzie Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska oraz drużyna Piotrka i Pawła Gębalów to zwycięzcy konkursu Explory, którego 12. finał odbył się w Gdyni pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń