Interesujesz się modą? Nie musisz być projektantem, żeby ją studiować

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 17:00
Czy dyplom zagranicznej uczelni pomaga w znalezieniu pracy w Polsce? Na pewno nie szkodzi, ale są też branże, w których będzie przepustką do kariery. Patrycja Drozdowska studiowała komunikację mody w Wielkiej Brytanii, pracowała w agencji modelingowej w Warszawie, a teraz wyjeżdża na staż do Amsterdamu.
Świat mody to branża zatrudniająca specjalistów z różnych dziedzin  także takich, które na ogół nie kojarzą się z modą. (zdj. ilustracyjne)
Świat mody to branża zatrudniająca specjalistów z różnych dziedzin – także takich, które na ogół nie kojarzą się z modą. (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixel-Shot/Shutterstock.com
  • Osoby, które interesują się modą, nie mają większych możliwości, jeśli chodzi o wybór uczelni w Polsce.
  • Przede wszystkim są to uczelnie artystyczne, oferujące kierunki związane z projektowaniem mody.
  • W Wielkiej Brytanii są uniwersytety, które mają w ofercie kilka modowych kierunków o różnych specjalizacjach.
  • Na jednym z nich studiowała Patrycja Drozdowska.

Komunikacja mody - czego można się nauczyć?

Komunikacja mody łączy kilka kierunków: fotografię, dziennikarstwo, historię sztuki. - To idealny wybór dla osób, które interesuję się sektorem fashion, ale jeszcze nie są do końca pewne, co chciałyby robić – opowiada gość Czwórki. - Ja co prawda wiedziałam, że chcę pracować w agencji modelingowej, ale dodatkowe zajęcia, na przykład ze stylizacji, bardzo mi się przydały.

Gdzie studiować modę w Polsce?

Jak zauważa rozmówczyni Weroniki Puszkar, w Polsce, kiedy mówi się o studiach związanych z modą, najczęściej myśli się o projektowaniu. A to nie jedyny kierunek, w którym można się kształcić, żeby później pracować w tej branży. - Programy nauczania polskich uczelni nie oferują wielkiego wyboru. Jeśli więc ktoś nie potrafi rysować, projektować i szyć, to nie ma gdzie realizować swojej pasji - tłumaczy. - Tymczasem każdej projektantce, projektantowi czy marce przyda się ktoś, kto będzie potrafił "sprzedać" ich wizje. Ubranie to jedno, ale trzeba je odpowiednio wypromować i zapewnić rynek zbytu.   

Posłuchaj
16:11 CZWÓRKA Czwórka do piatej - studia 23.01.2024.mp3 Gdzie studiować modę? (Czwórka do piątej/Czwórka)

"W tej branży liczy się praktyka i doświadczenie"

Świat mody to branża zatrudniająca specjalistów z różnych dziedzin - także takich, które na ogół nie kojarzą się z modą. - Przekonałam się o tym, studiując na Uniwersytecie Northumbria. W ramach praktyk wymyślaliśmy kampanie dla marek modowych, stylizowaliśmy produkty, robiliśmy sesje zdjęciowe, ale też uczyliśmy się obsługi programów graficznych i robiliśmy wywiady z przedstawicielami branży fashion - wymienia gość Czwórki.   

Zobacz także:

Oferta zagranicznych uczelni

Modę można studiować w różnych miejscach na świecie. W Wielkiej Brytanii są uniwersytety, które oferują co najmniej kilka modowych kierunków o różnych specjalizacjach:

  • fotografia mody
  • komunikacja mody
  • kupowanie mody
  • zarządzanie modą
  • dziennikarstwo modowe

Dyplom zagranicznej uczelni - dlaczego warto go mieć?

Jako studentka Uniwersytetu Northumbria Patrycja Drozdowska wzięła udział w wymianie studenckiej i spędziła semestr w Kanadzie, gdzie studiowała na Uniwersytecie York. Po pierwszym roku studiów dostała się także na staż w agencji modelingowej w Polsce. - Właściciele firmy docenili moje doświadczenie, dobry angielski i podejście do mody. Robiłam polaroidy, czyli zdjęcia wizytówkowe modelek i modeli, kręciłam filmiki, pomagałam przy social mediach, przygotowywałam umowy - wspomina. Na kolejny, tym razem pięciomiesięczny staż jadę do Amsterdamu, do mojej wymarzonej agencji modelingowej.   

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Patrycja Drozdowska (studentka kierunki komunikacja mody)

Data emisji: 23.01.2024

Godzina emisji: 14.15

kul/pr

kor-wm

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w USA. Elab Education Expo - pierwszy krok na zagraniczne studia

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 16:38
Na Elab Education Expo można poznać zagraniczne uczelnie, dowiedzieć się jak i kiedy na nie aplikować, ale też nawiązać międzynarodowe kontakty. Czwórka jest patronem tego wydarzenia. Elżbieta Bołdyriew opowiada jak studiuje się w USA. 
rozwiń zwiń