Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka - od pasji czytania do Człowieka Książki 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 18:10
Od czasów pandemii społeczność miłośników książek, która zachęca do czytania, zyskuje wielu fanów. Swoją pasją do książek w sieci dzieli się między innymi Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka, która za swoją aktywność w sieci została wyróżniona tytułem Człowiek Książki 2023 roku. - Podczas odbierania nagrody towarzyszył mi wachlarz emocji - mówi Nela w Czwórce.  
Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka, w Czwórce opowiadała o swojej pasji, aktywności w sieci i wyróżnieniu Człowiek Książki 2023.
Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka, w Czwórce opowiadała o swojej pasji, aktywności w sieci i wyróżnieniu Człowiek Książki 2023.Foto: Adam Świetlicki/Czwórka
  • Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka, od lat propaguje w sieci czytelnictwo. 
  • Za swoją aktywność podczas Poznańskich Targów Książki odebrała tytuł Człowieka Książki 2023 roku. 
  • W Czwórce opowiada o nagrodzie, swojej pasji do książek i fenomenie, jakim jest BookTok.

BookTok to największy klub książki na świecie. Zrodzony spontanicznie podczas pandemii, stał się trendem w kulturze popularnej. Ta społeczność miłośników książek propaguje czytelnictwo, napędza kariery nowych autorów i zwiększa sprzedaż książek. Co druga osoba korzystająca z mediów społecznościowych w Polsce przyznaje, że kupiła książkę dzięki inspiracji z sieci. W tej społeczności bardzo aktywna jest także Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka. 

Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka, Człowiekiem Książki 2023 roku

8 marca podczas gali plebiscytu Książka Roku 2023, która odbyła się na Poznańskich Targach Książki, wręczono specjalne nagrody. Oprócz wyróżnień dla książek w różnych kategoriach przyznano tytuł Człowieka Książki 2023 roku. Zdobyła go Nela Mańkowska, znana również jako Culturomaniaczka. Laureatka odwiedziła studio Czwórki.

- Byłam nominowana wraz z dziesięcioma innymi osobami, które w mediach społecznościowych zachęcają do czytania. Nie spodziewałam się, że ta nagroda trafi do mnie - mówi Nela. - Gdy już zaczęłam coś podejrzewać, to był wachlarz emocji. Zaczęłam się stresować i miałam łzy w oczach. Byłam przejęta i szczęśliwa. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Nela (@culturomaniaczka)


Książki - Nela i jej rodzinna pasja

Książki w życiu Neli są od zawsze. A to za sprawą ojca, który dużo czytał i kocha książki, co przekazał także córce.

- Zawsze u mnie w domu rodzinnym była ogromna biblioteka, zapełniona od góry do dołu książkami. Mój tata zawsze czytał, mam ten nawyk czytania po prostu od niego - wspomina gość Czwórki. - Moi rodzice też zawsze dbali, żebym czytała lektury, i to czytanie zawsze gdzieś tam mi towarzyszyło.

 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Nela (@culturomaniaczka)


BookTok - największy klub książki na świecie?

Nela więc od lat w swoich mediach społecznościowych opowiada o swojej pasji i promuje czytelnictwo. Zaczynała skromnie, bez pokazywania twarzy, jednak jej aktywność zwiększyła się w czasie pandemii.

- Trafiłam na BookToka, który się wtedy szybko rozrastał. Uznałam, że fajnie by było się dzielić czymś takim i publikować swoje recenzje. Zaczęłam fotografować się z książkami - wspomina. - Co znamienne, BookTok ma więcej odsłon niż inne kategorie, typu "beauty" i "gotowanie". Rozwija się bardzo prężnie. Za granicą ma ponad miliard filmików. W Polsce też podchodzi pod astronomiczne liczby i naprawdę jest tego bardzo dużo. Widać to także w księgarniach. Młodsze osoby zaczęły bardziej zwracać uwagę na literaturę i sięgać po książki po prostu z ciekawości.
Posłuchaj
24:16 CZWORKA/Czwórka do piątej - culturoomaniaczka 13.03.2024.mp3 O książkach, BookToku i tytule Człowiek Książki roku 2023 opowiada Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Nela Mańkowska (Culturomaniaczka)

Data emisji: 13.03.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/wmkor

Czytaj także

Jak nurt "young adult" i Instagram propagują czytelnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 12:50
W ostatnim czasie widzimy, że młodzi ludzie coraz chętniej sięgają po książki. Wzrost nie jest duży, ale trend został zauważony. Niemałą rolę w popularyzacji czytelnictwa wśród młodych odgrywa gatunek "young adult", ważne są także liczne polecenia książkowe w mediach społecznościowych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

sikorski.sikorski: moje profile to hobby. Przepis na sukces w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 19:40
Michał Sikorski znany jest w sieci jako sikorski.sikorski. Media społecznościowe wykorzystywał jako galerię swoich wspomnień. Z czasem zaczął to rozbudowywać. Zna go dziś wielu, a jaki jest jego pomysł na siebie w sieci, zdradza w Czwórce. 
rozwiń zwiń