Polskie Radio
Section05

książki

"Czuwając nad nią" Jean-Baptiste'a Andrei. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Francuska powieść Jean-Baptiste'a Andrei "Czuwając nad nią" to wspaniała, chwytająca za serce, niebanalna historia przyjaźni, miłości, między ludźmi, którzy nie mieli łatwego życia. Doceniona została najważniejszym francuskim wyróżnieniem literackim, jednym z ważniejszych wyróżnień literackich na świecie - Nagrodą Goncourtów 2023.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA literatura

"Bez makijażu" – wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik. "Pomyślałam, że to za wcześnie"

- Gdy usłyszałam propozycję książki, pomyślałam, że to jeszcze za wcześnie. Ale uświadomiłam sobie, ile osób wybitnych spotkałam przez całe życie, z iloma miałam okazję współpracować i się zaprzyjaźnić. I kiedy te osoby zaczęły odchodzić, to był ostateczny argument, przez który powiedziałam "tak" - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik, znakomita sopranistka i bohaterka wywiadu rzeki "Bez makijażu".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Agata Kwiecińska Beata Stylińska Dwójka opera śpiew rozmowa wywiad muzyka klasyczna KULTURA biografia

Artur Domosławski: Ameryka Łacińska to świat pełen sprzeczności

- To, co mnie interesuje, to ruchy społeczne, ruchy polityczne oraz przywódcy różnych krajów, którzy w centrum swoich działań postawili kwestię biedy, nierówności, emancypacji i wyzwolenia ludzi nieuprzywilejowanych - mówił w Dwójce Artur Domosławski, autor książki "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" o rzeczywistości w Ameryce Łacińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Ameryka Łacińska Aldona Łaniewska-Wołłk Artur Domosławski KULTURA reportaż

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

Magda Mikołajczuk o książce Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer"

O książce dla dzieci Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer". Mała Anielka pisze listy do pana Alzheimera, który wprowadził się do domu jej rodziny i powoli zabiera babcię. Książkę, która ma rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, warto przypominać szczególnie we wrześniu, który jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura

Proszę państwa, oto wampir. John Polidori i pierwsi krwiopijcy

Najsłynniejszym żądnym krwi upiorem w literaturze jest bez wątpienia hrabia Drakula z powieści Brama Stokera, ale pewnie nie czytalibyśmy dziś o jego okropnych zwyczajach, gdyby kilkadziesiąt lat wcześniej nie przetarł mu szlaku niejaki lord Ruthven, bohater opowiadania "Wampir" Polidoriego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Lord Byron proza Mary Shelley Genewa Szwajcaria horror fantastyka mitologia KSIĄŻKA HISTORIA