Polskie Radio
Section05

książki

"Jej głos wciąż brzmi aktualnie". 80 lat temu zmarła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była jedną z najbardziej niezwykłych postaci polskiej literatury XX wieku. Zamiast wybierać patriotyczne tony i styl modernistycznych kapłanek poezji, szła własną drogą - pełną erotycznego niepokoju, zaskakujących metafor i codzienności przepuszczonej przez filtr intymności. Zmarła 9 lipca 1945 roku.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA poezja Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 209 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Zmarł Jarosław Klejnocki. Wspominamy wybitnego pisarza i krytyka literackiego

W sobotę, w wieku 61 lat, zmarł pisarz, poeta, eseista, krytyk literacki Jarosław Klejnocki, wieloletni dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Zasiadał także w jury Nagrody Literackiej Warszawy. Wiadomość o jego śmierci z "ogromnym smutkiem" przyjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zaznaczyło, że Jarosław Klejnocki ceniony był m.in. za szerokie działania edukacyjne. "Przez 20 lat uczył języka polskiego w warszawskich liceach, później prowadził zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. Inspirował, wprowadzał nowe inicjatywy, promując czytelnictwo i kulturę literacką w kraju i za granicą" - podkreśliło MKiDN. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Magda Mikołajczuk Warszawa Jarosław Klejnocki odeszli 2025

Ślady, które prowadzą na Big Book Festival

Spektakle, happeningi, słuchowiska, a do tego dziewięć książkowych premier i spotkania z autorami - Big Book Festival wraca z rozmachem i nieoczywistym spojrzeniem na literaturę. Od trzynastu lat pokazuje, że czytanie nie musi oznaczać siedzenia w ciszy z książką w dłoni. Tegoroczna edycja, zatytułowana "Ślady", prowadzi uczestników przez historie zapisane na kartach książek, w pamięci i w przestrzeni miasta. O festiwalu, który idzie pod prąd schematom, opowiada jego kurator Bartosz Kamiński
Zobacz więcej na temat:  Big Book Cafe Jakub Kukla Big Book Festival Dwójka literatura KSIĄŻKA KULTURA