Chcesz mieć zdrową skórę i włosy? Zadbaj o jelita

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 19:40
- Nasz wygląd w dużym stopniu zależy od tego, co jemy. Przez długi czas wpływ diety na przykład na kondycję naszej skóry był bagatelizowany, bo brakowało odpowiednich badań naukowych. Teraz mamy już tę pewność, ale wszystko jest kwestią indywidualną - wyjaśnia dietetyk Łukasz Sieńczewski. 
Zdaniem dietetyka godna polecenia jest dieta niskoprzetworzona. - To dieta, która opiera się na produktach bez składu, takich jak marchewka, ziemniaki czy jabłka. (zdj. ilustracyjne)
Zdaniem dietetyka godna polecenia jest dieta niskoprzetworzona. - To dieta, która opiera się na produktach "bez składu", takich jak marchewka, ziemniaki czy jabłka. (zdj. ilustracyjne)Foto: chombosan/Shutterstock.om
  • To, co jemy, ma ogromny wpływ na to, jak wyglądamy i jak się czujemy.
  • Najlepsza dla zdrowia jest dieta oparta na produktach nieprzetworzonych, czyli "bez składu".
  • Niewykluczone, że istnieje korelacja między mikrobiomem jelitowym a wyborami żywieniowymi.
  • Oznaczałoby to, że poprzez "zachcianki" mózg wysyła nam sygnał o produktach, których brakuje organizmowi.

Dieta eliminacyjna - komu pomoże?

Na problemy skórne nie ma jednej, uniwersalnej diety, dlatego najpierw należy zdiagnozować dany problem. - Jeśli ktoś ma alergię na białka mleka krowiego, to prawdopodobnie rozwiązaniem tego problemu, będzie wyeliminowanie z diety produktów mlecznych i nabiału. Ale jeśli ktoś jest uczulony na owoce morze, to odstawienie jogurtu czy twarożku niewiele mu pomoże - mówi gość Czwórki. - Problem polega na tym, że zazwyczaj jemy wiele produktów i trudno jest od razu określić, który z nich nam definitywnie nie służy.

Białe pieczywo wrogiem promiennej cery

Wśród najsilniejszych przebadanych alergenów - oprócz mleka - są także: kakao, truskawki, orzechy arachidowe, owoce morza i owoce cytrusowe. Na kondycję naszej skóry negatywny wpływ ma także białe pieczywo, czyli produkt o wysokim indeksie glikemicznym. - Wysoki indeks glikemiczny dotyczy produktów, które szybko i wysoko podnoszą poziom cukru we krwi - wyjaśnia rozmówca Marty Hoppe. - Wypryski i pryszcze mogą też świadczyć o tym, że nasza dieta jest uboga w witaminy i składniki mineralne. Podobne problemy może także wywoływać dieta niskotłuszczowa.

Posłuchaj
21:27 CZWÓRKA do piatej - jelita 04.08.2023.mp3 Jak zadbać o skórę "od wewnątrz"? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Dieta "bez składu" - co to jest?

Zdaniem dietetyka godna polecenia jest dieta niskoprzetworzona. - To dieta, która opiera się na produktach "bez składu", takich jak marchewka, ziemniaki czy jabłka - śmieje się Łukasz Sieńczewski. - Warzywa mają bardzo niski indeks glikemiczny i powinniśmy jeść ich więcej niż owoców. Owoce oczywiście też są zdrowe, ale przede wszystkim w wersji nieprzetworzonej. Dlatego zamiast wypić smoothie z jabłka, banana, szpinaku i kiwi, lepiej zjeść te owoce osobno i na pewno nie wszystkie na raz. Pamiętajmy, że w takim napoju składniki są odfiltrowane i zawierają mniejszą ilość błonnika pokarmowego oraz witamin. A które warzywa są najlepsze dla skóry? - Awokado, oliwki i zielone warzywa liściaste. Oraz marchewka, która zawiera betakaroten - dodaje ekspert.

Prawidłowo zbilansowana dieta może wydłużyć nasze życie. Prawidłowo zbilansowana dieta może wydłużyć nasze życie.

Sprawdź też:

Mikrobiom jelitowy - jakie sygnały wysyła?

Skóra człowieka wiele mówi sposobie odżywiania. Jeśli coś nam nie służy, jesteśmy to w stanie zauważyć przed lustrem. I takich sygnałów nie wolno ignorować. Jelita to organ, który pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Podobnie jak znajdująca się w nich mikroflora jelitowa. - Co prawda badania nad mikrobiomem jelitowym, w którym bytują miliardy mikroorganizmów, nadal trwają, ale niewykluczone, że to właśnie on, sterując układem nerwowym, wpływa na nasze wybory żywieniowe i podpowiada, co powinniśmy jeść, żeby czuć się dobrze - dodaje Łukasz Sieńczewski.  

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Łukasz Sieńczewski (dietetyk, specjalista ds. żywienia, główny konsultant dietetyczny SuperMenu)

Data emisji: 04.08.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Przekąski na home office. Jak podjadać, żeby nie przytyć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 16:51
Jak zdrowo podjadać i nie przytyć podczas pracy zdalnej? - Pełnowartościowy posiłek, jedzony co kilka godzin, jest dla organizmu ważniejszy niż nawet najzdrowsze przekąski - podkreślała dietetyk Magdalena Kartasińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lunch do szkoły i do pracy: wrapy, omlety i micha rozmaitości

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 18:00
W wakacje, kiedy mamy więcej wolnego czasu, łatwiej nam zadbać o dobrze zbilansowane posiłki. Sytuacja zmienia się, gdy wracamy do pracy, szkoły i na uczelnię. Kiedy przyciśnie nas głód, warto mieć pod ręką coś do zjedzenia, ale kanapka z bufetu albo batonik z automatu to nie są najlepsze rozwiązania.
rozwiń zwiń