Studia za granicą. Na Elab Education Expo dowiesz się jak i gdzie studiować

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 15:14
Studia za granicą kuszą wielu. Na Elab Education Expo można poznać zagraniczne uczelnie, dowiedzieć się jak i kiedy na nie aplikować, ale też nawiązać międzynarodowe kontakty. Czwórka jest patronem tego wydarzenia. 
Studia za granicą to świetna ścieżka edukacyjna. Warto wiedzieć jak na nią wkroczyć. Dowiemy się tego na Elab Education Expo
Studia za granicą to świetna ścieżka edukacyjna. Warto wiedzieć jak na nią wkroczyć. Dowiemy się tego na Elab Education ExpoFoto: Shutterstock/Jacob Lund
  • Oferta zagranicznych studiów w języku angielskim jest ogromna. Warto ją poznać na Elab Education Expo. 
  • Wydarzenie, które odbędzie się 14 października w Warszawie, objęte jest patronatem Czwórki. 
  • Studia za granicą to szereg przeróżnych propozycji. We Włoszech na 14 uczelniach można studiować medycynę po angielsku. 
  • Goście Elab Education Expo dowiedzą się jaka jest oferta zagranicznych uczelni, jak aplikować, jak napisać teksty aplikacyjne. 
  • Studiami za granicą warto zainteresować się już w ostatnich klasach podstawówki i pierwszych klasach szkoły średniej. 
  • Darmowa oferta edukacji nie jest szeroka. Za darmo możemy studiować np. w Danii. 

Polscy uczniowie coraz chętniej i częściej myślą o studiach za granicą. Ogromna oferta zagranicznych uczelni sprawia, że często nie wiedzą od czego zacząć pozyskiwanie wiedzy na temat takich studiów, aplikacji i możliwości. Z pomocą przychodzi wydarzenie Elab Education Expo, organizowane przez Elab Education, które odbędzie się 14 października w Warszawie pod patronatem Czwórki. 

W tym roku czeka nas dziesiąta edycja wydarzenia poświęconego edukacji międzynarodowej i budowaniu ścieżki kariery. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi "Create your future".

Studia za granicą po angielsku

- Wspaniałym świadectwem tego, jak rozwija się zagraniczna oferta studiów dla obcokrajowców, są Włochy. Aż 14 włoskich uczelni oferuje możliwość studiowania medycyny po angielsku - mówi Karol Glonek z Elab Education. - Oni stali się liderem europejskiego rynku w tej kwestii, ale prowadzą też inne kierunki. Chcą sięgnąć do siebie coraz więcej młodzieży. 

Ofertę włoskich uczelni będzie można podczas Elab Education Expo. Będą też przedstawiciele szkół wyższych z innych krajów, a także sami studenci.  - Będziemy mieć okazje porozmawiać z przedstawicielami swojej wymarzonej uczelni, dowiedzieć się maksymalnie dużo bezpośrednio od źródła. Elab Education Expo to świetna przestrzeń by rozpocząć taką przygodę - przyznaje Karol Glonek. - W zeszłym roku frekwencja była ogromna, dlatego teraz zadbaliśmy o dużo większą przestrzeń, a wejście na wydarzenie ułatwią też QR kody. 


Posłuchaj
15:46 czwórka czwórka do piątej 26.09.2023 elab 15.15.mp3 Elab Education Expo to wydarzenie, na którym poznamy szczegóły dotyczące studiowania za granicą (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Elab Education Expo to szereg możliwości:

  • można porozmawiać o ścieżkach kariery i sposobach ich budowania
  • wziąć udział w konkursach
  • uczestniczyć w wykładach
  • namierzyć uczelnię i kierunek studiów dla siebie. 

Elab Education obsługuje wszystkie uczelnie i wszystkie kraje, w których można studiować w języku angielskim. Organizatorzy Expo twierdzą, że dzięki temu żadna lokalizacja ich nie zaskoczy. 

Jak dostać się na studia za granicą?

Spotykając się z przedstawicielami zagranicznych uczelni każdy będzie mógł poznać tajniki studiowania w danym miejscu, sposoby na skuteczne przygotowanie aplikacji, wybadać jakie cechy naszych tekstów aplikacyjnych będą szczególnie dla nich atrakcyjne.  - Aplikując na zagraniczne uczelnie zwykle piszemy jakieś eseje aplikacyjne, w których zawieramy mnóstwo informacji: od wykształcenia, przez wolontariaty, kursy, staże aż po hobby. Warto wiedzieć, który z tych elementów jest najbardziej cenionym w danej szkole wyższej - mówi gość Weroniki Puszkar. 

Obok informacji formalnych, korzystając z obecności zagranicznych studentów, można będzie też podpytać o lokalne tipy, np. którą mrożoną pizzę w supermarkecie wybrać, by przetrwać zapracowany studencki tydzień. 

Dla kogo jest Elab Education Expo?

Na warszawskie wydarzenie przyjeżdżają zainteresowani z całej Polski. Przyszłorocznym maturzystom nie pozostało wiele czasu na złożenie aplikacji na zagraniczne uczelnie, bo rekrutacja odbywa się na początku klasy maturalnej. 

- Zapraszamy osoby z młodszych klas. Najlepszy moment, żeby zainteresować się takim przedsięwzięciem to koniec szkoły podstawowej i pierwsze klasy liceum - mówi gość Czwórki. - Jeśli ktoś jednak jest w wyższych klasach i i jego jesteśmy w stanie wesprzeć. 

Ofertę zagranicznych studiów na Elab Education Expo mogą też sprawdzić ci, którzy szukają uzupełniających studiów magisterskich. 

Gdzie studiować za granicą za darmo?

Oferta darmowych studiów za granicą nie jest bogata. Ale w każdym kraju funkcjonują różne stypendia, dzięki którym możemy podreperować studencki budżet. 

- Bezpłatna edukacja wyższa jest w Danii, a bonusem jest też dodatek za łączenie studiów z pracą. Takie osoby mogą liczyć na 800 euro miesięcznie - zdradza Karol Glonek. - Oferty darmowych studiów zdarzają się też w Szwecji i Niemczech. Holandia zaś proponuje wiele rabatów do wymaganego czesnego, a także darmowe ksero i zniżki na komunikację. 

We Włoszech studenci płacą za edukacją, ale wielu z nich bez problemu godzi naukę z pracą np. w gastronomii. Ciekawostką jest Norwegia, która zabrania zagranicznym studentom pracy w trakcie nauki u nich i kontroluje czy nie pracują na czarno. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Karol Glonek (Elab Education)

Data emisji: 26.09.2023

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

Studia za granicą. Kiedy o tym myśleć, kiedy wybierać i aplikować?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 15:51
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na zagraniczne wyjazdy. Wielu z nich pragnie się w ten sposób usamodzielnić. Inni marzą o karierze naukowej albo chcą zrealizować podróżnicze marzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Warszawski. Jakie kierunki czekają na studentów?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 17:15
- Po 70 latach na Uniwersytet Warszawski powraca kierunek lekarski i to on w tym roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. Nadal wysoko jest psychologia - mówi Aleksander Hebda przewodniczący Samorządu Studentów UW. 
rozwiń zwiń