Redakcja Polska

Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych szkół wyższych

16.08.2022 10:37
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 11 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w poniedziałek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities.
Wejście do Uniwersytetu Warszawskiego
Wejście do Uniwersytetu Warszawskiego Kamyq/Pixabay/Domena publiczna

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, opublikował po raz pierwszy w 2003 r. Shanghai Jiao Tong University. Od 2009 przygotowuje go Shanghai Ranking Consultancy.

W tym roku na podium nastąpiła tylko jedna zmiana. Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. Trzecie miejsce wywalczył amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT). Z trzeciej pozycji na czwartą - w stosunku do poprzedniego roku - spadł brytyjski University of Cambridge.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych. W ubiegłym roku na liście było 10 polskich uczelni, w tym - 11 (do zestawienia wrócił UMK).

Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500).

Kolejna w zestawieniu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (w siódmej setce), Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (dziewiąta setka).

W ostatniej, dziesiątej setce znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Ranking ARWU tworzony jest w oparciu sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Co roku ocenianych jest ponad 2 500 uniwersytetów, a 1 000 najlepszych - publikowanych.


PAP/ho


Japonia: duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe

15.08.2022 09:08
Japońskie duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe, który duchowo połączył Polskę i Japonię. Polacy modlili się o pomyślność dla kraju i zakończenie wojny na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie. Do Polski przyjechało już ponad 5,5 mln osób

15.08.2022 13:17
Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,519 mln osób – przekazała Straż Graniczna. W niedzielę do naszego kraju z Ukrainy wjechało 24,3 tys. osób.

Japonia otwiera się na studentów z Polski. W Tokio ruszają studia japonistyczne dla Polaków

16.08.2022 11:56
Absolwenci polskich liceów mogą rozpocząć studia japonistyczne w Tokio. Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych oferuje japonistykę dla studentów z zagranicy. Studenci mogą otrzymać stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji. Japonistykę studiuje w Tokio pierwszy student z Polski.