Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W finale "lol", "git", "bambik" i "delulu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 20:15
Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniono finałową dwudziestkę, a głos na swojego faworyta można oddać do końca listopada. O plebiscycie i słowach, które znalazły się w finale mówi Kasia Kucharska z portalu Siewie. 
Jakie słowo wygra plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023?
Jakie słowo wygra plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023?Foto: Shutterstock
 • Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN.
 • Jego celem jest wyłonienie najciekawszych, popularnych wśród młodzieży słów, określeń lub wyrażeń.
 • Zakończył się I etap 8. edycji plebiscytu PWN, w trakcie którego internauci wyłonili dwadzieścia najpopularniejszych słów w tym roku. 
 • Przed nami wieli finał, podczas którego można głosować na swojego faworyta. Głosowanie trwa do 30 listopada 2023 roku. 

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest już ósmy raz przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN. Konkurs ma wyłonić najciekawsze słowa, określenia albo wyrażenia używane przez młodych ludzi. Jak można przeczytać na stronach PWN, w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, jak co roku pojawiły się nowe wyrazy inspirowane komunikacją w ramach mediów, gier i codziennych kontaktów, ale także pojawili się "dobrzy znajomi". Są to m.in. słowa, które niemal na stałe weszły do języka młodzieży. Do nich należą "lol" i "git".

"Lol" i "git" w finale plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

- "Lol" - ten skrót oznaczający po angielsku dużo śmiechu, już się w slangu młodzieżowym pojawiał. To słówko było obecne dekadę temu - mówi gość Czwórki. - Warto zwrócić uwagę, że obecnie ono trochę zmieniło swoje znaczenie. O ile kiedyś oznaczało po prostu dużo śmiechu, takie podkreślenie, że coś jest bardzo zabawne i śmieszne, o tyle dzisiaj zyskuje wymiar bardziej ironiczny, dystansujący się.

W tym roku zanotować także warto wielki powrót słówka "git", które swoimi korzeniami sięga języka jidysz. Oznacza, że coś jest dobre, fajne, podkreśla pozytywność.

- Początkowo przeszło do slangu więziennego, dzisiaj jest obecne w młodzieżowym języku. Ciekawe jest to, że są to takie słowa, które się utrzymują - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Gdybym miała wskazać przyczynę, dlaczego tak jest, to zwróciłabym uwagę na  "krótkość" brzmienia tego wyrazu. Mało jest  wyrazów jednosylabowych i to tak się fajnie wplata. Dobrze oddaje emocje, kiedy w języku mamy krótkie słowo wyrażające i emocje, i stosunek do czegoś.Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - jakie słowa weszły do finału?

Wśród wytypowanych do finału słów znalazły się m.in.:

 • bambik - określenie pejoratywne lub ironiczne, czasem żartobliwe oznaczające żółtodzioba, nieudacznika, słabeusza, początkującego albo gorszego gracza;
 • baza - aprobata, uznanie dla czyjejś opinii, zwłaszcza odważnej, kontrowersyjnej.
 • cringe - coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak.
 • delulu - w języku fanek i fanów K-popu osoba ogarnięta obsesją na punkcie swojego idola/idolki. To osoba żyjąca w świecie urojeń, a nawet oderwana od rzeczywistości;
 • drillowiec - osoba interesująca się drillem (agresywną, mocniejszą i mroczniejszą odmianą trapu). Szerzej: luz w zachowaniu i ubiorze, jednak raczej w pejoratywnym znaczeniu, wskazującym łączenie patologii, gangsta i drogich ubrań znanych marek;
 • rizz -  wyraz pochodzi od ang. charisma. Oznacza zespół cech pozwalających na duży wpływ na płeć przeciwną; urok; umiejętność "podrywu" i szerzej - wrażenie wywierane na innych;
 • slay - ogólnie: świetnie, znakomicie. Określenie kogoś lub czegoś, co robi wrażenie, wzbudza podziw, imponuje;
 • zgerypała - ocena niedostateczna, lub szerzej: komentarz do złej decyzji, nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Pochodzi z cytatu: "Z gery pała, z maty kolejna" z serialu "Szkoła".

Wszystkie słowa, które znalazły się w finale Młodzieżowego Słowa Roku 2023 można sprawdzić tutaj>>>.


Posłuchaj
09:54 CZWORKA/Czwórka do piątej Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - 21,11. 2023.mp3 O Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 opowiada Kasia Kucharska z portalu Siewie (Czwórka do piątej/Czwórka)

Czy coś łączy słowa, które znalazły się w finale plebiscytu PWN?

- Gdybym miała je jakoś pogrupować, to mamy albo określenia człowieka, bo jest i "rizz" i "delulu", czyli słowa, które mają nazywać pewną osobę o konkretnym zespole cech. Dużo też jest słów nacechowanych emocjonalnie - zauważa rozmówczyni Weroniki Puszkar. - To też jest cecha typowa dla każdego slangu, że to jest taka odmiana języka, która ma w sobie nieść ekspresję. Dużo jest takich słówek dystansujących się do rzeczywistości. Z drugiej strony mamy słowa znane i pochodzące z gier komputerowych.

 

Młodzieżowe Słowa Roku ostatnich lat:

2022 - "essa" - przywitanie lub coś, co przychodzi łatwo,
2021 - "śpiulkolot" - miejsce do spania,
2020 - brak laureata tytułu
2019 - "alternatywka" - dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach,
2018 - "dzban" - osoba niezbyt inteligentna,
2017 - "XD" (czyt: iks de) - coś zabawnego, śmiesznego,
2016 - "sztos" - coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar   

Gość: Kasia Kucharska (portalu Siewie)

Data emisji: 21.11.2023

Godzina emisji: 15.14

aw/ans

Czytaj także

"Essa" - Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Sprawdź skąd się wzięło!

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 11:00
20 słów trafiło do finału Plebiscytu na Młodzieżowe słowo roku. W głosowaniu oddano 250 tysięcy głosów. Zwycięzca jest jeden. To "essa"!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajet - młodszy brat zeszytu. Na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 07:59
W czasie wakacji nie myślimy o nauce i kajetach. W Czwórce sprawdzamy jednak skąd się ten "kajet" wziął i jak możemy ocenić, że jest słowem młodszym niż "zeszyt".
rozwiń zwiń