Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co po "śpiulkolocie", "alternatywce" i "dzbanie"?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:16
Rozpoczęła się siódma edycja plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Można zgłaszać swoje propozycje, a potem wybierać z najlepszej dwudziestki. Jakie słowa mają szansę?
Młodzieżowe Słowo Roku
Młodzieżowe Słowo RokuFoto: Shutterstock/YanLev

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest już od siedmiu lat. Ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem "Słowa klucze", w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych". W ubiegłych latach na podium plebiscytu znalazły się m.in.: "śpiulkolot", "alternatywka", "dzban", "XD" i "sztos"

- W tym roku na powitanie chyba nie pojawiło się żadne nowe słowo, choć liczę, że zgłosi nam coś tego typu publiczność tegorocznego plebiscytu - mówi Bartek Chaciński, członek kapituły konkursu Młodzieżowe Słowo Roku. - Sam boję się trochę opowiadać o słowach, które moim zdaniem mogą się pojawić w tym roku. Gdy podam moje typy, to będzie taka ingerencja w formułę plebiscytu, który i tak podlega wielu ingerencjom - ludzie skrzykują się na zbiorowe głosowania - dodaje. 

Bartek Chaciński przypuszcza, że w tym roku w propozycjach mogą pojawić się: "odklejka" - w znaczeniu dawnej "zawiechy" - czy powracająca w plebiscycie "essa". - Na pewno będzie "slay" (czyt. "slej"), wiem, że ludzie będą chcieli na nie głosować - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Angielski pierwowzór "slay" oznaczał "zabić", "zniszczyć", ale dziś "slay" to coś bardzo dobrego, co nam imponuje, co nas zachwyca. Najczęściej jest to atrakcyjny wygląd - dodaje. 

Gość Czwórki rozróżnia jednak słowo "essa" od słowa "slay". - Jak ktoś ma "essę", to coś mu się udało. Jak ma "slay", to może dopiero mu się uda, bo jest tak atrakcyjny, że na pewno się przebije  - wyjaśnia. 


Posłuchaj
05:03 czwórka pierwsze słyszę 12.10.2022.mp3 Bartek Chaciński opowiada o plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

11 października rozpoczął się pierwszy etap plebiscytu - każdy z nas może zgłosić swoje propozycje słów. Mamy czas do 8 listopada. 15 listopada kapituła konkursu zaprezentuje finałową dwudziestkę słów i wyrażeń. Wtedy rozpocznie się też głosowanie, które potrwa miesiąc. Zwycięskie hasło poznamy na początku grudnia.

Pewnie będzie to wyglądało bardzo dynamicznie - przypuszcza Bartek Chaciński. - W zeszłym roku "śpiulkolot" wzbudził dużo emocji. To raczej termin używany przez ludzi po trzydziestce, pojawiający się w memach, a upowszechnił się dopiero po plebiscycie. Jego wygrana to efekt zbiorowych głosowań. Plebiscyt staje się formą nie tyle ekspresji własnego języka, co próbą włączenia się w jakąś grupę głosującą na dane słowo. Nie ma w tym nic zdrożnego, choć to pewnie zaburza nam obraz języka. To nieuniknione zjawisko - dodaje. 

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 | Wejdź na sjp.pwn.pl i weź udział w plebiscycie!/PWN Wydawnictwo Naukowe

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Bartek Chaciński (członek kapituły konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 8.41

pj/kor

Czytaj także

Bartek Chaciński: emoji nie zastąpią literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 09:37
Mówił o komunikacji obrazkowej, czyli m.in. używaniu emotikonów w sieci. Jego zdaniem sposób, w jaki je wybieramy świadczy o naszym… internetowym wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiulkolot. Oto Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 16:45
- Z listy dwudziestu słów, które znalazły się w II etapie plebiscytu, internauci najczęściej głosowali na słowo "śpiulkolot". W pierwszej trójce znalazły się jeszcze słowa "naura" oraz zwrot "twoja stara" - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bartek Chaciński, juror plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skarby języka polskiego. Stare gady i gadanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:30
Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" została doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej, w tegorocznej odsłonie, powędrował do twórców inicjatywy "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń