Konkurs CanSat. Sonda jak puszka i naukowe badania

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 21:20
CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas którego młodzież konstruuje symulatory sond kosmicznych oraz przeprowadza za ich pomocą badania naukowe. - Udział w tym konkursie to dla nas szansa, żeby nauczyć się ciekawych rzeczy i zdobyć doświadczenie - mówi zespół z Liceum Bednarska Szkoła Realna.
Konkurs CanSat ogłoszony przez Europejską Agencję Kosmiczną zakłada, że sonda będzie wielkości puszki.
Konkurs CanSat ogłoszony przez Europejską Agencję Kosmiczną zakłada, że sonda będzie wielkości puszki. Foto: shutterstock/ Pheelings media
  • CanSat to konkurs ogłoszony przez Europejską Agencja Kosmiczna i Biuro ESERO Centrum Nauki Kopernik. 
  • Konkurs polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu minisatelity w kształcie i rozmiarze puszki po napoju.
  • Zostanie ona zrzucona z wysokości około 2 km, a podczas lotu ma wykonać dwie misje: podstawową i specjalną. 
  • O konkursie i swoim projekcie w Czwórce opowiada część zespołu z Liceum Bednarska Szkoła Realna. 

Europejska Agencja Kosmiczna i Biuro ESERO Centrum Nauki Kopernik ogłosiły konkurs CanSat 2023/2024 dla młodzieży. Do konkursu zgłosiła się m.in. sześcioosobowa ekipa z Liceum Bednarska Szkoła Realna. Studio Czwórki odwiedziła większość drużyny: Andrzej Borys, Maciej Kobyliński, Kuba Banach i Maja Gustowska. W rozmowie z Martą Hoppe młodzi konstruktorzy opowiadają o swoim projekcie.


CanSat - sonda w puszce  

- CanSat to konkurs, który polega na zbudowaniu sondy, która ma wielkość puszki od napoju. W tej puszce mają się znajdować czujniki odpowiedzialne za mierzenie ciśnienia i mierzenie temperatury. Ma ona wykonywać misję specjalną - mówi Andrzej. 

Zadaniem sondy jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie z wysokości 2 km. Uczniowie i uczennice stają przed wyzwaniem umieszczenia w CanSacie wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę - zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego. - Naszą misją specjalną jest to, że będziemy robić zdjęcia podczas opadania naszej satelity - tłumaczy Maciej. - Następnie wszystkie zdjęcia zostaną złożone w specjalnym programie i stworzymy mapę 3D tego terenu.

Źr. Youtube/Centrum Nauki Kopernik/Czym są CanSaty

Nowoczesne technologie

Jak zapewniają goście Czwórki, puszka, która ma się stać satelitą, nie jest taką zwykłą puszką. - Wykorzystujemy wydrukowany model 3D, który został zaprojektowany przez jednego z nieobecnych tu członków drużyny - opowiada Kuba. - Do środka naszej puszki wkładamy różne czujniki i kamerę, którą ja programuję, żeby działała tak, jak należy.


Zobacz także:

 

Wspólne działanie i doświadczenia

Jak podkreślają rozmówcy Marty Hoppe, w pracy przy projekcie doświadczają wszystkich faz profesjonalnego projektu kosmicznego. Od wyboru celów misji, finansowania, promocji, zaprojektowanie CanSata, integracji komponentów, testowania systemu, raportowania, przygotowania do startu - aż po analizę uzyskanych danych naukowych.

 

Posłuchaj
16:55 CZWORKA/Czwórka do piątej - Can Sat 27.02.2024.mp3 O pracy nad projektem w ramach konkursu CanSat opowiada zespół z Liceum Bednarska Szkoła Realna (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Współpraca i podział pracy

- Każdy ma swoją "działkę", każdy jest odpowiedzialny za to, w czym jest dobry. Tak właściwie to wszystkiego uczymy się na tym projekcie i dlatego też chcieliśmy go robić - mówi Maja. - Ja jestem odpowiedzialna za finanse i promocję projektu. To też ważny aspekt, bo fundusze musimy mieć. Dla nas udział w tym projekcie to bardzo cenne doświadczenie.

Jest to również cel organizatorów konkursu. Jak podkreślają na swojej stronie, CanSat to bardzo interdyscyplinarny i holistyczny program. Jest świetną szansą na integrację uczniów i budowanie kompetencji XXI wieku, w tym pracy zespołowej i projektowej.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Maja Gustowska, Andrzej Borys, Maciej Kobyliński, Kuba Banach (część zespołu Liceum Bednarska Szkoła Realna biorącego udział w konkursie CanSat) 

Data emisji: 27.02.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/esero.kopernik

wmkor

Czytaj także

Satelitarne badanie kondycji roślin. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 16:49
Maciej Bartold i Marcin Kluczek za pomocą algorytmu XGBoost zbadali zjawisko fluorescencji chlorofilu. Satelitarne wskaźniki roślinne, mierzące takie parametry jak zawartość chlorofilu, wody czy ilość pigmentów, są stosowane do określenia ogólnego stanu zdrowotnego roślin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mechaniczne ramię z Polski pomoże w badaniu Księżyca. Zamówienie od Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 15:18
Polska firma PIAP Space skonstruuje robotyczne ramię dla księżycowej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Lądownik z tym urządzeniem będzie dostarczał ładunki dla pracujących astronautów.
rozwiń zwiń