Satelitarne badanie kondycji roślin. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 16:49
Maciej Bartold i Marcin Kluczek za pomocą algorytmu XGBoost zbadali zjawisko fluorescencji chlorofilu. Satelitarne wskaźniki roślinne, mierzące takie parametry jak zawartość chlorofilu, wody czy ilość pigmentów, są stosowane do określenia ogólnego stanu zdrowotnego roślin.
Młodzi naukowcy badają Biebrzę
Młodzi naukowcy badają BiebrzęFoto: shutterstock/Piotr Krzeslak

Kluczowym obszarem badań młodych naukowców są mokradła, a w szczególności Biebrza. Dzięki swoim pomiarom są w stanie stwierdzić, czy roślinność danego terenu jest poddana różnym czynnikom stresowymi, takimi jak choroby, susza lub niedobór składników odżywczych.

- Wykorzystaliśmy do tego dane satelitarne, które są pozyskiwane stale co 3 do 5 dni. Są to dane udostępniane nieodpłatnie przez Europejską Agencję Kosmiczną - opowiadają goście Czwórki. - W tym celu policzyliśmy różne wskaźniki spektralne, czyli skomplikowane równania matematyczne dotyczące różnych fal elektromagnetycznych, z którymi możemy liczyć spectra i wykrywać różne substancje chemiczne. Na tej podstawie policzyliśmy wskaźniki z danych satelitarnych.

Następnie rozmówcy Oliwii Krettek wrzucili dane do algorytmu uczenia maszynowego sztucznej inteligencji, a kolejnym krokiem było wykonanie serii pomiarów naziemnych. - Praktycznie cały sezon pomiarowy mierzyliśmy zapis fluorescencji na Biebrzy. Dane naziemne, odnieśliśmy do danych satelitarnych - opowiadają. - Na tej podstawie mogliśmy opracować model, który przeprowadził predykcję dla całego obszaru, czyli przeszliśmy z punktów na całą powierzchnię.

Dzięki tej metodzie, informacje o zagrożeniu roślin otrzymywane są wcześniej niż wskazują na to fizyczne obserwacje. Dostatecznie wcześniej przygotowana mapa roślinności z danego terenu może zapobiegać problemom.

Zobacz także: 

- Pamiętajmy, że wszystkie parki narodowe i rezerwaty muszą mieć plany zarządzania systemami i plany ochrony przyrody. Mając stały globalny monitoring nawet w skali kontynentalnej, zaznaczamy miejsca i obszary, w których coś się dzieje z roślinnością - tłumaczą młodzi naukowcy. - Mimo, że nie ma jeszcze symptomów, już dajemy sygnał, a płynące od nas informacje wspierają zarządzanie tymi ekosystemami i wskazują czy na danym terenie występuje czynnik stresotwórczy. Wówczas można podejmować kroki, żeby im zapobiegać.


Posłuchaj
12:35 Czwórka/Stacja nauka - torfowiska 14.06.,2023.mp3 Maciej Bartold i Marcin Kluczek opowiadają o swoich badaniach (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Maciej Bartold, Marcin Kluczek

Data emisji: 14.06.2023

Godzina emisji: 12.15

Czytaj także

Dziś Dzień Wierzby - naszego sojusznika w walce z przeziębieniem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 14:05
21 marca to pierwszy dzień wiosny, ale tego dnia swoje święto mają też wierzby. Jest ich w Polsce aż 28 gatunków, a dodatkowo mają zdrowotne właściwości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cudowne" suplementy diety - czy rzeczywiście są skuteczne?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 22:35
Jęczmień w proszku, sok z trawy czy chlorofil w formie płynnej - to od jakiegoś czasu popularne suplementy diety. Sprawdzamy, czy są tak skuteczne, jak opisują to marketingowcy.
rozwiń zwiń