Świat tonie w plastiku. Co proponują młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 19:10
Plastik jest wszędzie - alarmują młodzi, którzy prowadzą projekty społeczne dotyczące redukcji zużycia plastiku. Pomaga in Fundacja Zwolnieni z Teorii, która realizuje program "Mniej plastiku". 
Ekologia to jeden z najbardziej popularnych obszarów, w których działa młodzież w ramach naszej olimpiady Zwolnieni z Teorii - podkreśla Emir Chahed. (zdj. ilustracyjne)
Ekologia to jeden z najbardziej popularnych obszarów, w których działa młodzież w ramach naszej olimpiady "Zwolnieni z Teorii” - podkreśla Emir Chahed. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/ITTIGallery
  • Ponad 100 osób zgłosiło projekty do programu "Mniej plastiku".
  • Program organizuje Fundacja Zwolnieni z Teorii.
  • - Ekologia to jeden z najpopularniejszych obszarów, w których działa młodzież - mówi Emir Chahed.
  • Jedną z uczestniczek programu jest Otylia Sobkowiak, współtwórczyni projektu "Eco Mode 2.0".

Zalewa nas plastik

Oceany od wielu lat zalewane są tonami plastiku, który rozkładając się, przenika do środowiska - w tym do ludzkiego ciała. I choć od tego roku obowiązuje w Polsce podatek od plastiku, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego jego przetwarzania, to młodzież z całej Polski ma wątpliwości, czy to wystarczy, i bierze sprawy w swoje ręce. Ponad sto osób realizuje swoje projekty społeczne w ramach programu "Mniej plastiku", współorganizowanego przez Fundację Zwolnieni z Teorii.

Redukcja plastiku, dieta planetarna i niezaśmiecanie świata

- "Mniej plastiku" to program, w którym zachęcamy młodzież do wybrania tematu dotyczącego używania i redukcji plastiku, diety planetarnej i niezaśmiecania świata - wyjaśnia Emir Chahed z Fundacji Zwolnieni z Teorii. - To najnowszy komponent naszego programu, który pojawił się w odpowiedzi na potrzeby ludzi młodych. W naszej fundacji młodzież sama decyduje, jakie projekty chce realizować, a ostatnio coraz więcej było projektów związanych z ekologią. W tym roku mamy ich ponad 600.

"Ratując świat, zdobywasz kompetencje zawodowe"

- Absolutnie nie chodzi nam o to, żeby wymyślić "coś fajnego". To jedynie pierwszy krok. Potem zespoły planują swoje zadania, dzielą się obowiązkami, komunikują projekt w social mediach. Od teorii przechodzą do praktyki - tłumaczy gość Czwórki.

Posłuchaj
16:04 CZWÓRKA Czwórka do piatej - ekologia 18.03.2024.mp3 Młodzi ratują świat - w jaki sposób walczą z plastikiem? (Czwórka do piątej/Czwórka)

- Chodzi o to, żeby pozytywnie wpłynąć na otoczenie - poprzez kampanie społeczne, spotkania z beneficjentami czy zbiórki na cele charytatywne. W ten sposób młodzież nie tylko próbuje zmienić świat na lepsze, ale też zdobywa kompetencje przydatne później na rynku pracy - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.

"Eco Mode 2.0" - projekt Otylii Sobkowiak

Jedną z uczestniczek programu jest Otylia Sobkowiak, która wspólnie z grupą znajomych stworzyła projekt społeczny "Eco Mode 2.0". - Przygotowaliśmy kurs online dla uczniów szkół podstawowych, w którym zajmujemy się zmianami klimatycznymi, recyklingiem i sposobami utylizacji trudnych śmieci, takich jak elektroodpady - opowiada Otylia. - Wiemy, że z naszych materiałów korzystają nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele prowadzący lekcje.

Zobacz także:

Jak działa program "Mniej plastiku"?

- Ekologia to jeden z najbardziej popularnych obszarów, w których działa młodzież w ramach naszej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" - podkreśla Emir Chahed. - To właśnie z myślą o nich uruchomiliśmy program "Mniej plastiku", w którym dzielimy się szczegółową wiedzą na temat ochrony środowiska. Tłumaczymy, jak robić takie projekty, i oferujemy pomoc ekspertów.

Największy problem? Fast fashion

- Osobiście uważam, że największy problem mamy z ubraniami, czyli z fast fashion. Wszyscy znamy ten termin i wiemy, jak produkcja odzieży wpływa na środowisko, a jednocześnie niewiele z tym robimy. Część z nas chyba jeszcze nie jest gotowa na takie poświęcenie, żeby przestać kupować ciuchy - mówi gość Czwórki. - W programie "Mniej plastiku" mamy już kilka projektów w tym zakresie. To m.in. warsztaty z przerabiania ubrań, które mamy już w domu. 

Finał tegorocznej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" odbędzie się 23 maja 2024 roku w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Emir Chahed (Zwolnieni z Teorii), Otylia Sobkowiak (współtwórczyni projektu "Eco Mode 2.0")

Data emisji: 18.03.2024

Godzina emisji: 15.15

kul/wmkor

Czytaj także

Ekologia na metce. Jak czytać etykiety?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 18:40
Ratowanie świata warto zacząć od... czytania etykiet. - Żywność ma wtedy dobry skład, kiedy potrafimy wymówić i rozumiemy wszystkie jej składniki - mówi dietetyk Michał Wrzosek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie utonąć w morzu ciuchów?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:30
Nowy ciuch w szafie sprawia, że wyrzucamy inny, często będący jeszcze w bardzo dobrym stanie. Robimy to wszyscy, na całym świecie. W 2022 roku przeciętny Europejczyk kupił 26 kg ubrań, wyrzucił - 11 kg.
rozwiń zwiń