Fauna, flora i wynalazki na 27. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 16:08
Chryzantemy z in vitro, sztuczne nasiona, opite krwią kleszcze czy okulary do czytania na leżąco to tylko, niektóre z atrakcji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Badacze, naukowcy i wynalazcy o nauce w praktyce prezentowanej na Pikniku opowiedzieli Weronice Puszkar w audycji "Naukowy plener w Czwórce".  
Weronika Puszkar i Kamil Jasieński na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Weronika Puszkar i Kamil Jasieński na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Piotr Podlewski/Czwórka
  • Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to święto nauki. 
  • Naukowcy z Politechniki Bydgoskiej zachęcają do poznania świata sztucznych nasion i hodowania chryzantemy metodą in vitro. 
  • Biolodzy Uniwersytetu Warszawskiego sprawdzają, o czym myślą nasze zwierzęta i zdradzają sposoby na kleszcze. 
  • Okulary do czytania na leżąco i buty z wykrywaczem metali możemy przetestować na stanowisku Stowarzyszenia Mercury. 

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to święto nauki. Nie zakopujemy się jednak w książkach i naukowych elaboratach, a w naukę wchodzimy w praktyce. 

Chryzantemy z in vitro

Gościem "Naukowego pleneru w Czwórce" był Dariusz Kulus z Politechniki Bydgoskiej, która na swoim piknikowym stanowisku zaprasza by zapoznać się ze sztucznymi nasionami. 

- Sztuczne nasiona stosujemy w przypadku takich gatunków roślin, które z różnych względów nie wytwarzają swoich nasion albo wytwarzają je w małej ilości, albo te nasiona nie są długożywotne, nie nadają się do długoterminowego przeżywania. Sztucznymi nasionami pomagamy naturze, tworząc syntetyczne analogi, które możemy wykorzystać w podobnych celach jak klasyczne nasiona - wyjaśnia. - By je wytworzyć, wykorzystujemy metodę in vitro, metodę klonowania roślin, która umożliwia nam pobranie niewielkich tkanek roślinnych, które zamykane są w ochronnych odżywczych kapsułkach - tak je przechowujemy lub wysiewamy. 

Sztuczne nasiona pomagają wiele gatunków zatrzymać na dłużej, są elementem ochrony bioróżnorodności świata. Pomagają chronić gatunki zagrożone wyginięciem. 

- Politechnika Bydgoska słynie z klonowania chryzantem, ich polskich gatunków - zdradza gość Weroniki Puszkar. - Warto wiedzieć, że nie produkujemy ich w ziemi, a na pożywkach syntetycznych. Grabie i łopaty zamieniamy na skalpel i pęsetę. Na pikniku zachęcamy, by zrobić to razem z nami w uproszczonych, bo nielaboratoryjnych, warunkach. Można dostać sadzonkę in vitro do samodzielnej uprawy w domu. 


Posłuchaj
08:37 czwórka naukowy plener w czwórce 15.06.2024 sztuczne nasiona 12.13.mp3 Jak stworzyć sztuczne nasiona i chryzantemy metodą in vitro? (Naukowy plener w Czwórce/Czwórka)

 

Jak się okazuje, taka sadzonka to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają ręki do roślin. - Takie kultury in vitro są samowystarczalne, nie trzeba ich podlewać ani nawozić. Najlepiej postawić ją w widnym, jasnym miejscu i roślina będzie sobie sama rosła - wyjaśnia Dariusz Kulus i zaprasza na piknikowe stanowisko Politechniki Bydgoskiej. 


O czym myśli Twój pupil?

Jeśli bardziej niej świat flory fascynuje nas świat fauny, to warto odwiedzić strefę Pikniku, w której naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego sprawdzają, o czym myślą nasze zwierzęta. 

- Naukowcy mają wiele metod, testów i eksperymentów, by sprawdzać funkcje poznawcze zwierząt - mówi Patrycja Ściślewska. - My na Piknik Naukowy przygotowaliśmy 4 testy - dodaje Marcin Mazurkiewicz. - Za pomocą testu lusterka sprawdzamy, czy zwierzęta posiadają samoświadomość, czy widzą same siebie w lustrze i rozpoznają się. 

Biolodzy podpowiadają też jak sprawdzić, czy dane zwierzę, a także człowiek, radzi sobie z wytwarzaniem narzędzi i wykorzystaniem ich. - Jednym z zadań, jakie tu przygotowaliśmy, jest pokonanie labiryntu od wejścia do wyjścia - mówią naukowcy. - Mamy też test wyporności. Polega to na tym, że badany otrzymuje od nas rurkę z wodą i kulką w środku. Jego zadaniem jest wyjęcie kulki, np. wrzucając do rurki kamyki, by podnieść poziom wody. Okazuje się, że niektóre zwierzęta są w stanie to wykombinować. Sprawdzamy, czy nasi goście poradzą sobie z tym zadaniem, ale także czy odgadną, które zwierzęta są w stanie to zrobić. 

Patrycja Ściślewska zdradza, że w kombinowaniu z przeróżnymi zadaniami świetne są kruki, które same budują różne narzędzia do wyciągania np. drobnych przedmiotów z pudełek. 

Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego ma też coś dla żądnych mocnych wrażeń - kleszcze! - Pokazujemy, jak sprytne są kleszcze. Można zobaczyć, jak one wyglądają, by poznać swojego wroga - mówi Marcin Mazurkiewicz. - Pokazujemy kleszcze, które można spotkać w Polsce, ale też kleszcza egzotycznego. Mamy też okaz kleszcza, który jest mocno opity krwią. Dobrze jest mieć świadomość, jak to wygląda, a my zdradzamy też sposoby, jak się przed tym zabezpieczyć. 


Posłuchaj
10:14 czwórka naukowy plener w czwórce 15.06.2024 zwierzęta 12.27.mp3 Jak mądre są zwierzęta i jak wyglądają kleszcze z bliska, opowiadają przedstawiciele Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (Naukowy plener w Czwórce/Czwórka)

 

Kleszcze to temat, którym biolodzy z UW zajmują się nie tylko przy okazji Pikniku Naukowego. W czasie prowadzonego przez nich Narodowego Kleszczobrania każdy może dostarczyć do kleszcza, którego znalazł na sobie lub na swoim pupilu po leśnej wizycie. 


Okulary dla leniuchów i buty wykrywające metal

Gościniami Czwórkowego, piknikowego studia były też Maria Konczewicz i Katarzyna Łabęda ze Stowarzyszenia Mercury, które prezentuje wynalazki mogące ułatwić i umilić życie każdego z nas. 

- Zapraszamy do przetestowania okularów do czytania na leżąco, które zwane są też okularami dla leniuchów czy pryzmatycznymi okularami - mówi Maria Konczewicz. - Tak naprawdę to zostały one stworzone z myślą o ludziach chorych, którzy nie mogą podnieść się z łóżka. Użyty w nich pryzmat załamuje kąt widzenia. Mogą służyć do czytania, a także do oglądania telewizji. Można stosować je w medycynie, ale także przy pracach konserwatorskich, by zajrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga. 

Czytaj także:

Drugim wynalazkiem, jaki na Pikniku prezentuje Stowarzyszenie Mercury, są buty do wykrywania metali. - To nasz stowarzyszeniowy wynalazek. Wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, czyli standardowego zjawiska fizycznego wykorzystywanego w innych wykrywaczach metali - tłumaczy Katarzyna Łabęda. - Tak dokładnie są to nakładki na buty. Przypinamy je rzepami. Nasze buty, po wykryciu metalowego przedmiotu, piszczą i świecą. Barwa diod zmienia się w zależności od odległości od metalowego przedmiotu - gdy jesteśmy dalej, świecą się na czerwono, bliżej - na żółto, by u celu pokazać barwę zieloną. Na naszym stanowisku na Pikniku Naukowym mamy piaskownice, w której chętni mogą buty przetestować. 


Posłuchaj
07:15 czwórka naukowy plener w czwórce 15.06.2024 mercury 12.42.mp3 O okularach do czytania na leżąco i butach wykrywających metal opowiadają przedstawicielki towarzyszenia Mercury (Naukowy plener w Czwórce/Czwórka)

 

To oczywiście nie koniec piknikowych atrakcji. Na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik tysiące badaczy, ekspertów, odkrywców pokazuje naukę tak, by odwiedzający, zafascynowani jej światem, zakrzyknęli piknikowe hasło "Nie do wiary!".

ZOBACZ WIDEORELACJĘ Z PIKNIKU NAUKOWEGO:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

***

Tytuł audycji: Naukowy plener w Czwórce

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.06.2024

Godzina emisji: 12.00

pj/wmkor

Czytaj także

Jak działa symulator starości? Dowiesz się na 27. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 19:10
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja, żeby doświadczać wiedzy. Na stanowisku Koła Naukowego Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Wojskowej Akademii Technicznej będzie można skorzystać z symulatora starości. 27. Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 15 czerwca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy 2024. Studenci z Flogistonu gwarantują wybuchy i płomienie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 21:21
27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w sobotę (15 czerwca) rozgości się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Jego hasło to "Nie do wiary!". Tak z pewnością zakrzykną Ci, którzy odwiedzą stanowisko Chemicznego Koła Naukowego Flogiston i zmieszają zawartość żółtej i pomarańczowej probówki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na 27. Pikniku Naukowym. Gdzie warto zerknąć?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 13:28
Matematyczne wzory do wiązania krawatów, ślady życia, w miejscach, w których powinno go nie być czy stenty wydrukowane na drukarce 3D - to wszystko i wiele innych ciekawostek czeka na wszystkich tych, którzy wybiorą się na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który trwa na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. W "Naukowym plenerze w Czwórce" podpowiedzieliśmy, co na Pikniku koniecznie trzeba zobaczyć!
rozwiń zwiń