Oddaj krew na Pikniku Naukowym. Prawdy i mity na temat krwiodawstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 11:00
Na tegorocznym Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik po raz pierwszy będzie możliwość oddania krwi. Co trzeba zrobić, by oddać ten bezcenny lek, i jak to się odbywa, opowiada Dawid Kozłowski, honorowy dawca krwi. 
Dawid Kozłowski
Dawid KozłowskiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Po raz pierwszy na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie możliwość oddania krwi. 
  • Krwią, tym cennym lekiem, od 2008 roku dzieli się Dawid Kozłowski, honorowy krwiodawca. 
  • Krew można oddawać co 8 tygodni. Każdorazowo jest to 450 ml. 
  • Honorowym krwiodawcom przysługują przeróżne profity - dni wolne, czekolady, dostęp do lekarza bez kolejki. 

Wakacyjne miesiące to czas zabawy, wyjazdów, leniuchowania, ale niestety też wypadków i wiążących się z nimi potrzeb natychmiastowych interwencji ratujących życie. Nierzadko poszkodowanym potrzebna jest krew, która ratuje życie. W tym okresie magazyny krwi borykają się z jej niedoborami. Warto więc pomyśleć, by dołączyć do grona honorowych dawców krwi. Taka okazja będzie już 15 czerwca podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - pierwszy raz podczas tego wydarzenia będzie okazja, by wspomóc potrzebujących. 

Dawid Kozłowski dawcą krwi został już w 2008 roku. Od tego czasu regularnie dzieli się swoją krwią. Oddał już 42,5 litra. - Zawsze chciałem zostać dawcą krwi, ale wciąż było po drodze wiele wymówek. W 2008 roku pojechałem do Szpitala Bielańskiego w Warszawie i tak się zaczęła ta droga. Bywam tam regularnie - mówi. - Panuje tam bardzo przyjacielska atmosfera, a personel medyczny jest wysoko wykwalifikowany, doświadczony i delikatny. 

Krew można oddawać co 8 tygodni. Zawsze oddaje się 450 ml, bo taka jest jednostka krwi, która potem jest podawana komuś potrzebującemu.

Posłuchaj
10:07 czwórka pierwsze słyszę 12.06.2024 krwiodawstwo 7.15.mp3 O oddawaniu krwi opowiada Dawid Kozłowski, honorowy krwiodawca (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Aktywnie oddaję krew, ale też zachęcam do tego innych. W swojej pracy namówiłem do tego już 12 osób - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. 

Jak oddać krew?

Wokół honorowego krwiodawstwa i samego procesu oddawania krwi narosło wiele mitów. 

- Idąc oddać krew, zadbajmy, by zjeść lekkie śniadanie. Nie idziemy na czczo - podpowiada honorowy krwiodawca. - Warto też być wypoczętym. 

Po oddaniu 450 ml krwi możemy czuć się bardzo różnie, zależy to od naszego organizmu. Dawid Kozłowski przyznaje, że on nie czuje większej różnicy. Podkreśla, że oddanie krwi nie powoduje żadnych zmian w naszej homeostazie. 

Co warto wiedzieć na temat krwiodawstwa?

Dar krwi jest darem niezwykle cennym, m.in. dlatego krwiodawcy po oddaniu krwi dostają za każdym razem dwa dni wolne od pracy, na odpoczynek i regenerację. 

- Ja jestem nurkiem. Raczej tego typu aktywność po oddaniu krwi nie jest zalecana. Warto wstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej. 

Wokół tematu oddawania krwi narosło sporo mitów. Dawid Kozłowski podkreśla, że w Polsce krwiodawcy za swój dar nie dostają pieniędzy, ale są inne profity. - Po każdym oddaniu krwi mamy dwa dni wolne, dostajemy też czekolady - wymienia gość Czwórki. - Gdy krwiodawca mężczyzna oda 6,5 litra krwi (5 litrów w przypadku kobiet - przyp. red.) to ma pierwszy stopień honorowego dawcy krwi - wtedy przysługuje mu dostęp do państwowej służby zdrowia bez kolejki. 

Kolejnym mitem związanym z oddawaniem krwi jest chudnięcie. - Ten proces nie odchudza nas. Po oddaniu krwi nie chudniemy - podkreśla Dawid Kozłowski. - Przeciwskazaniem do oddawania krwi nie są też tatuaże, ale po każdym zabiegu chirurgicznym, ingerencji w nasze ciało, jesteśmy zawieszeni w oddawaniu krwi na pół roku. Wynika to z tego, że jest ryzyko zarażenia się wirusem zapalenia wątroby. Same tatuaże nie są przeciwskazaniem. 

Przeciwskazania do oddania krwi

Do punktu krwiodawstwa może zgłosić się każdy. Podczas dokładnego wywiadu i po wypełnieniu ankiety lekarz ocenia, czy możemy krwiodawcą zostać. 

- Zdyskwalifikowane są na pewno osoby, które kiedykolwiek były chore na wirusowe zapalenie wątroby, były lub są nosicielami wirusa HIV. Czasem dyskwalifikuje też nadmierna nadwaga. Wszystko oceni lekarz - podkreśla honorowy krwiodawca. 

Zachęcamy do oddania krwi podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 15 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Źr. Youtube/Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik | NIE DO WIARY!


27. Piknik Naukowy odbędzie się 15 czerwca na błoniach PGE Stadionu Narodowego w godzinach od 11.00 do 20.00. Wstęp wolny.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Dawid Kozłowski (honorowy dawca krwi)

Data emisji: 12.06.2024

Godzina emisji: 7.15

pj/wmkor

Czytaj także

Złota krew. Ma ją jedynie kilkadziesiąt osób na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 08:43
Wyróżniamy cztery grupy krwi: A, B, AB i 0, a także to, że każda z nich posiada tzw. czynnik Rh, który jest dodatni lub (rzadziej) ujemny. Kilkadziesiąt osób na świecie ma czynnik Rh o wartości 0, ich krew to tzw. złota krew. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy i spotkanie z robotem jak z "Gwiezdnych wojen"  

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 19:45
Wielkimi krokami zbliża się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Jedną z gwiazd wydarzenia stanie się z pewnością robot niczym z "Gwiezdnych wojen", którego będzie można podziwiać z bliska. Za jego wykonaniem stoją studenci z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jak działa PJAKTUŚ, jak go czule nazywają? O tym opowiada Maciej Maciejewski.
rozwiń zwiń