X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marcin Wrona: By robić dobre filmy, trzeba się kilka razy "przejechać"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 16:45
Wrona nie tylko reżyseruje filmy, ma także doktorat ze sztuki filmowej. - Zawód reżysera to wzloty i upadki, wykonywanie go wymaga doświadczenia filmowego i życiowego - tłumaczył znany reżyser w Czwórce.
Audio

W szkole w Katowicach zaczął wykładać i doktoryzować się zaledwie dwa lata po skończeniu tam studiów magisterskich. – Zajmuję się głównie ćwiczeniami praktycznymi ze studentami – opowiada Wrona w studiu Czwórki. – Dziś wiem, że z każdych ośmiu osób, które są na I roku i marzą o karierze i wielkich filmach, tylko dwie, może trzy, wejdą czynnie w zawód.

Jednak Wrona, jako wykładowca, nie skreśla studentów, daje drugą szansę. – Nie można decydować o talencie za wcześnie. Bywa, że ludzie są zamknięci w sobie, i choć posiadają ogromny potencjał, nie potrafią z niego czerpać. Zajęcia w szkole filmowej pomagają wyciągać ekshibicjonizm, który jest niezbędny w tym zawodzie.

Zdaniem znanego reżysera, samo zrobienie filmu jest dziś dość proste. – Jest sprzęt, są narzędzia, a pieniędzy, by zrobić cokolwiek, nie potrzeba wiele – tłumaczy Wrona w Czwórce. – Nie chodzi natomiast o technikę, a o to, co chce się przekazać.

Na  reżyserię dziś zdawać może każdy, kto ma maturę. Niewielu 19-latków jednak się dostaje na ten kierunek. – W trakcie wykonywania tego zawodu są różne rodzaje presji – tłumaczy Wrona. – Jeśli absolwent szkoły filmowej od razu trafi na plan, ciąży na nim nie tylko odpowiedzialność finansowa, ale także odpowiedzialność za ludzi, których często jest kilkuset, bądź więcej. Umiejętność stworzenia bezpieczeństwa i logiki pracy to coś, co wymaga "dotarcia się" w tym zawodzie.

Dlatego, zdaniem Marcina Wrony, zawód reżysera to droga nie zawsze usłana różami. – Trzeba się parę razy przejechać, poryć beton – mówi gość Czwórki. – Bo to zawód, którego uczymy się poprzez doświadczenie, nie tylko filmowe, ale także życiowe.  

Więcej o trudnej sztue bycia reżyserem, o życiu zawodowym i nie tylko a także m. in. o aktorach i ich przygodach z botoksem dowiesz sie, słuchając całej rozmowy z Marcinem Wroną.

(kd)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Woronowicz: grając w Hansie Klossie otarłem się o dzieciństwo

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 18:00
- W czasach mojej młodości liczyły się dwa seriale: "Czterej pancerni i pies" i "Stawka większa niż życie" – mówił w Czwórce ceniony aktor, którego wkrótce będziemy mogli oglądać w nowym filmie o przygodach agenta J-23.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Boczarska: Jestem dumna ze Złotego Pawia

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2012 17:00
Jest jedną z najzdolniejszych młodych polskich aktorek. Szersza publiczności zna ją przede wszystkim z filmu "Różyczka", gdzie zagrała u boku Andrzeja Seweryna i Roberta Więckiewicza. Magdalena Boczarska była gościem "Ex Magazine".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Schejbal: nie lubię być królową balu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 18:50
Choć wychowała się w aktorskim domu, to nie od razu chciała zdawać do szkoły teatralnej. Nie goni też za sławą, co udowodniła, opuszczając serial "Szpilki na Giewoncie". Gościem "Ex Magazine" była Magdalena Schejbal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kasprzyk: "moherem" czy gwiazdą porno trzeba być na sto procent

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 13:55
Aktorka teatralna, telewizyjna oraz filmowa, obdarzona niezwykłą charyzmą i bardzo zapracowana. W ciągu tygodnia potrafi zagrać pięć różnych ról.
rozwiń zwiń