- To nie jest wina sztucznej inteligencji, tylko wina nas, ludzi. Już po tych dwóch latach od tego boomu na modele generatywnej inteligencji powoli przestajemy myśleć o niej jako o wielkim potworze, który nas zje czy uwolni się ze smyczy - mówi Michał Górecki, twórca internetowy.
Posłuchaj audycji "Bez tabu" o AI slop
Jak dodaje, AI to narzędzie, które możemy wykorzystywać do czynienia dobra, ale także do czynienia zła. - Te treści różne, fejkowe, pojawiały się wcześniej niż dwa lata temu. Teraz są doskonalsze, niestety. Bardziej przypominają rzeczywiste zdjęcia, filmy czy głosy - tłumaczy.
Czy rozpoznajemy, co jest tworzone przez człowieka, a co przez AI? Jaka jest przyszłość mediów społecznościowych? Czy zatracą społecznościowy charakter? Coraz mniej w nich treści tworzonych przez prawdziwych użytkowników, a coraz więcej botów i sztucznej inteligencji. Niektórzy twierdzą, że wszystko, co wartościowe, będzie dostępne, ale za opłatą, czyli tzw. paywallem. Czy warto płacić za prawdziwe treści? Co możemy zrobić? Czy potrzebujemy nowej etyki internetu?
- Dla mediów społecznościowych fundamentalne jest zaangażowanie - zaznacza Aleksy Szymkiewicz, antropolog, badacz nowych mediów i filozof ze Stowarzyszenia Demagog. - To też jest kluczowe dla treści generowanych przez sztuczną inteligencję, że one budzą zaangażowanie. Jak wszystkie pozostałe fałszywe treści, też bazują na naszych emocjach: na radości, smutku, współczuciu. Dzięki temu poszczególne profile, treści zyskują bardzo dużo ruchu w postaci wyświetleń, reakcji, lajków, ale też komentarzy - uważa gość Czwórki.
Takie zaś zaangażowanie na profilach w serwisach społecznościowych może zostać spieniężone. Strony z wysokimi zasięgami, nawet te, na których wcześniej publikowano treści generowane przez sztuczną inteligencję, są chodliwym produktem.
Zobacz także:
- Dostępność narzędzi i to, że np. możemy tworzyć bardzo realistyczne filmiki, to są wszystko niebezpieczne zjawiska, bo szeroko dostępne, często bezpłatne. Brak ograniczeń moim zdaniem prowadzi nas do katastrofy - ostrzega Konrad Maj, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii SWPS.
***
Tytuł audycji: Bez tabu
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Goście: Aleksy Szymkiewicz (antropolog, badacz nowych mediów i filozof, Stowarzyszenie Demagog), Michał Górecki (twórca internetowy zajmujący się sztuczną inteligencją), dr Konrad Maj (psycholog społeczny, Wydział Psychologii SWPS)
Data emisji: 27.05.2025
Godzina emisji: 20.13
kajz/k