Czy dzika przyroda w Polsce jest naprawdę dzika? O turystyce, ochronie i granicach ingerencji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2026 15:05
Michał Słodowy - twórca instagramowego profilu @parki_narodowe_w_polsce i autor przewodnika "Z parku do parku" był gościem "Poranka Czwórki" i opowiadał o tym, dlaczego świętowanie natury to za mało, ile naprawdę mamy w Polsce terenów objętych ścisłą ochroną i czemu lornetka potrafi dać większą satysfakcję niż podwyżka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, ustanowiony przez ONZ w 2013 roku na pamiątkę podpisania konwencji CITES w 1973 r. Dla Michała Słodowego takie daty są jednak tylko symbolem. - Dobrze, że się o tym mówi, ale dopóki sami nie pojedziemy w przyrodę, to żadne święto nic nie zmieni - podkreśla.

Jego popularny profil @parki_narodowe_w_polsce śledzi ponad 50 tys. osób. Sam autor zastrzega, że nie jest to "główne źródło wiedzy", lecz próba tłumaczenia języka przyrodników na bardziej przystępny. - Dzięcioł jest dzięcioł, sosna to sosna. Jesteśmy częścią przyrody i powinniśmy o tym pamiętać - mówi.

Od muzyki do lasu

Znany wcześniej z działalności muzycznej, m.in. z zespołu Kamp!, Michał Słodowy przyznaje, że jego wejście w świat przyrody było przypadkiem. Inspiracją stała się wizyta w parkach narodowych w Kalifornii i pomysł stworzenia przewodnika z miejscem na kolekcjonowanie pieczątek. - Napisałem książkę, bo uznałem, że taki przewodnik jest świetnym pomysłem. Fascynacja tematem była efektem ubocznym - wspomina. Dziś zwraca uwagę, że w Polsce jedynie 0,8 proc. powierzchni kraju objęte jest ochroną ścisłą. Krytycznie ocenia też brak limitów turystów w najpopularniejszych miejscach, jak Tatrzański Park Narodowy. - Rekordy frekwencji nie powinny być powodem do dumy. Potrzebne są regulacje - zaznacza.

Pierwszy krok bliżej natury

Nie trzeba od razu wyjeżdżać w Bieszczady. - Wystarczy spojrzeć przez okno i nazwać to, co widzimy - przekonuje. Radzi też zainwestować w lornetkę i choć raz wybrać się na spacer z przewodnikiem. Jako niedoceniane miejsce poleca Drawieński Park Narodowy poza sezonem. Na pytanie, czego życzyć dzikiej przyrodzie w jej święto, odpowiada krótko: - Wielu świadomych polityków. Bo to od nich zależy najwięcej.

Czytaj także

Warszawski Ogród Zoologiczny - jak wygląda jego codzienność?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 15:50
Dominik Hajduk jest studentem SGGW, który od kilku lat w ramach wolontariatu pracuje w stołecznym zoo. - Obecnie moja praca polega na pomocy różnym działom, np. marketingu czy edukacji - opowiada w Czwórce. - Wspieram eventy edukacyjne i oprowadzam po naszym zoo - dodaje. Nam zdradza, jak Warszawski Ogród Zoologiczny wygląda od kuchni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turnicki Park Narodowy. "Miejsce, którego nie ma, a być powinno"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 16:00
"Nadzieja. Film o Turnickim" to opowieść o miejscu, którego nie ma. Tymczasem to właśnie tam żyją największe polskie drapieżniki i rosną drzewa o wymiarach pomnikowych. Mowa o Pogórzu Przemyskim, na którym miał powstać Turnicki Park Narodowy. 
rozwiń zwiń