Wojciech Pilorz już jako dziecko przyglądał się burzom stojąc z babcią na balkonie, później obejrzał film "Twister". Bezpośrednim bodźcem do zastania Polskim Łowcą Burz była dla niego seria trąb powietrznych, które wystąpiły w 2008 roku. Od tego czasu bacznie przygląda się zjawiskom pogodowym.
Posłuchaj całej rozmowy Numera Raza z Wojtkiem Pilorzem, Polskim Łowcą Burz.
- Dziś, gdy wstaję to z okna mojej sypialni mam widok na zachód, czyli na ten kierunek z którego nad Polskę nadciągają masy powietrza - mówi Wojciech Pilorz, jeden z Polskich Łowców Burz. - Po chmurach już można spostrzec czy coś się rozwija czy nadchodzi jakiś prąd. Np. chmury o nazwie cirostratus- oznaczają to, że w pobliżu są albo chmury burzowe, albo resztki z chmur burzowych.
Czwórkowy gość wyjaśnia, że chmury burzowe w swojej górnej części mają tzw. kowadła - to część znajdująca się 10-12 km nad ziemią, bardzo pierzastą, która przypomina cienką zasłonę. Gdy ją zauważymy możemy spodziewać się burzy w promieniu 100-150 kilometrów.
Nie ma burzy bez wyładowań atmosferycznych
Każda burza wiąże się z piorunami i grzmotami. Wyładowania atmosferyczne są nieodłącznym elementem burzy. - Aktualnie w całym kraju istnieją dobre warunki dla rozwoju burz. One oczywiście nie wystąpią nad całą powierzchnią Polski, ale możemy spodziewać się ich lokalnie.
Pioruny burzy towarzyszą zawsze, ale zdarza się, że burza przynosi ze sobą silne porywy wiatru czy grad. -Istnieją pewne sygnały w postaci różnych rodzajów chmur albo kolorów chmur, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z jakimś zagrożeniem, lub prawdopodobnie mamy do czynienia z jakimś zagrożeniem - mówi gość Czwórki. - Sygnałem może być zielonkawy kolor chmur - ale tylko podczas określonej pory dnia. Podczas tzw. złotej godziny czyli około godzinę przed zachodem słońca, gdy barwa światła jest pomarańczowa, zbliżająca się do czerwieni, zielone chmury oznaczają możliwość wystąpienia gradu - wyjaśnia.
Wśród trudnych zjawisk pogodowych możemy też wyróżnić superkomórki burzowe, o dość dynamicznej strukturze, wały szkwałowe - chmury wyglądające jak rozległe półki, niemal statki kosmiczne, o bardzo długiej strukturze, rozciągniętej przez cały horyzont.
***
Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"
Prowadzi: Numer Raz
Gość: Wojciech Pilorz (Łowca Burz)
Data emisji: 14.07.2025
Godzina: 8.20
pj