Bezprecedensowa liczba reprezentantów Polski w III etapie Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:45
Miłośnicy muzyki klasycznej w ostatnich tygodniach z zapartym tchem śledzą koncerty fortepianowe w Konkursie Chopinowskim. W III etapie możemy słuchać 23 uczestników, z których aż szóstka pochodzi z Polski, to sytuacja bez precedensu w dziejach konkursu. 
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: shutterstock.com/mnimage
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny

W Konkursie Chopinowskim wystartowało 87 pianistów. Większa część z nich musiała się pożegnać z wydarzeniem, a do III etapu weszło 7 pianistek i 16 pianistów. Najmłodsi z nich mają zaledwie 17 lat.


Posłuchaj
07:37 czwórka stacja kultura 14.10.2021.mp3 O III etapie Konkursu Chopinowskiego opowiada Marcin Gmys, dyrektor Radia Chopin (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- W tej grupie są genialni siedemnastolatkowie, jedna z moich faworytek, Eva Gevorgyan, Hao Rao z Chin czy J J Jun Li Bui z Kanady. To fenomenalnie utalentowani, dojrzali pianiści. Każdy z nich może sięgnąć po złoto - mówi Marcin Gmys, dyrektor Radia Chopin. - Jednak kandydatów do medali jest więcej. Jest Nikolay Khozyainov z Rosji, Bruce (Xiaoyu) Liu, fenomenalny Kanadyjczyk. W II etapie zagrał lepiej niż w I, a już wtedy określano jego występ jako wejście smoka - dodaje.

Więcej relacji z XVIII Konkursu Chopinowskiego znajdziesz na wszystkich antenach Polskiego Radia >>>

W III etapie konkursu mamy też do czynienia z bezprecedensową sytuacją dotyczącą Polaków. Z 23 pianistów aż 6 reprezentuje nasz kraj. Oliwia Krettek, Czwórkowa reporterka, nie wyklucza, że mogłoby być ich aż siedmiu, gdyby nie rezygnacja z konkursu Marcina Wieczorka. - Będę mocno trzymał kciuki za Piotra Alexewicza, dla mnie największą osobowość polskiej "reprezentacji" i za Szymona Nehringa, który po raz drugi startuje w konkursie - zdradza rozmówca Czwórki. - Przypuszczam, że Szymon, jeśli nie zdobędzie w tym roku medalu, to nie zaliczy tego występu do udanych - ocenia.


Kukulska Natalia  Chopin 1200x660.jpg
Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"


Zadanie przygotowane przez organizatorów na III etap konkursu wcale nie jest łatwe. Przed każdym z pianistów mały recital. - Obowiązkowo będzie trzeba wykonać jedna z dwóch dojrzałych sonat Chopina (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie Konkursu) lub pełny cykl 24 Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków - opowiada Marcin Gmys. - Te mazurki to taki test na czucie idiomu chopinowskiego, wyczucie stylu polskiego, tego chopinowskiego rubato - dodaje.


Zdarza się, że nazwy wymienianych utworów niewiele nam mówią. Pianiści są jednak przekonani, że każdy z nas utwory Chopina słyszał choć raz. - Ja moich znajomych przekonuję do muzyki klasycznej dość nieskromnie: proszę, żeby poszli na mój koncert - mówi Mateusz Krzyżowski, uczestnik konkursu. - To działa - dodaje.

Jakub Kuszlik, pianista, przypomina jednak, że muzyka klasyczna zawsze była muzyką pewnego rodzaju elit, nigdy to nie była muzyka popularna. - Wydaje mi się, że ona nie jest przeznaczona dla każdego - może to nawet lepiej, a ten jej elitarny charakter jest wskazany. Ważniejsze jest, by utrzymywała się cały czas na wysokim poziomie - dodaje.


SponsorzySponsorzy

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 10.35

pj

Czytaj także

Konkurs Chopinowski - pierwsze zachwyty i nadzieje

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:37
Konkurs Chopinowski jak zwykle zatrzymuje swoich fanów przy odbiornikach, ale i relacjach internetowych przez niemal cały październik. Jakie są oczekiwania, nadzieje i rozczarowania po pierwszych konkursowych przesłuchaniach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chirurg z diapazonem. Jak wygląda praca stroiciela fortepianu?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 15:30
Do 23 października trwać będzie XVIII Konkurs Chopinowski. Do Warszawy przyjechali utalentowani muzycy z całego świata. Do drugiego etapu przesłuchań zakwalifikowało się 45 pianistów - w tym dziewięciu Polaków. Ich zadaniem jest zagrać jak najlepiej, a dobrze nastrojony fortepian to ich największy sprzymierzeniec. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Wystartował trzeci etap

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:04
23 uczestników z 11 krajów, w tym 6 Polaków, zmierzy się w trzecim etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczęły się przesłuchania ostatniej przed finałami rundy zmagań.
rozwiń zwiń